$
ספורט ישראלי

סוגרים שנה בספורט עולמי: 15 שאלות ל-2015

מהשקיפות הלא קיימת בהתאחדות לכדורגל, דרך בלאט ובלאטר ועד כדורגלן על נורבגי בן 16. אילו שאלות ספורטיבית ילוו את השנה החדשה?

אוריאל דסקל 13:3225.12.14

1. האם בהתאחדות לכדורגל סוף סוף יתנהלו בשקיפות?

 

בהתאחדות לכדורגל לא אוהבים את השימוש בביטוי "נעלם כסף" והם רוצים שיתייחסו ל-22 מיליון שקל ש"נהפכו" לגירעון כ"העברות יתר לקבוצות". מה-22 מיליון שקל שהועברו לקבוצות, ידוע בוודאות רק לאן הועברו 7-8 מיליון שקל. כלומר יש X גדול מאוד לגבי שאר הכסף. באלגברה, כשיש X גדול, אז מבקשים לחפש את הנעלם. מההתאחדות לכדורגל נבקש יפה, שוב פעם, את הדו"חות הכלכליים, וכך גם מהקבוצות - כל הקבוצות. עונת 2014/15 היא העונה הראשונה של השינוי בחוק בתקנון ההתאחדות שחייב לחשוף את הדו"חות. האם בהתאחדות לכדורגל, שם אלרגים לשקיפות, יהפכו את עצמם לשקופים יותר?

 

ערן זהבי. הבוסים יתחילו לפרסם דו"חות? ערן זהבי. הבוסים יתחילו לפרסם דו"חות? צילום: עוז מועלם

 

2. מי יהיה שר הספורט?

 

דבר אחד בטוח, יהיה שר ספורט חדש. זה מוביל להרבה שאלות. מי יהיה שר הספורט? כמה פעיל הוא יהיה? כמה מקצועי הוא יהיה? והאם יהיה לו חשוב יותר לקדם את הספורט או לקדם את עצמו?

 

3. האם הטוטו שוב "ינטוש" את הכדורגל?

 

תעצרו אותי אם שמעתם את זה בעבר אבל בישיבת הדירקטוריון של הטוטו העלו תלונות על הסכום שהכדורגל הישראלי מקבל מהסכם השיווק שלו עם ליגת העל. הועלו התנגדויות להסכם בשווי 80 מיליון שקל ודרשו לדון על תוכנו. הערכות הן שההסכם יאושר בכל מקרה אבל שוב - אולי כדאי לכדורגל הישראלי להתחיל לחפש ספונסר ראשי חדש. בכל זאת, האיום ש-80 מיליון שקל לפתע פתאום יעלמו לא מסייע ליצירת יציבות. דרך אגב, בשביל ספונסר חדש ויציב עדיף שיהיה מנהל תקין ועניינים כמו שקיפות. משהו שמינהלת הליגה יכולה לסייע בו.

 

4. האם ראשי עיר יתחילו להשקיע במתקני ספורט לעם כמו שהם משקיעים במתקני ספורט למקצוענים?

 

ב-2015 נראה תחרות הולכת וגוברת בין ערים לאירוח אירועי ספורט. ירושלים וחיפה נכנסו בגדול לתפקיד עם ארנות ואצטדיונים חדשים. גם באר שבע, נתניה, פתח תקווה ותל אביב בתחרות. עד כמה הספורט הישראלי יהנה מהתחרות הרבה בשוק? זה תלוי במקצועיות של אנשיו. בהצלחה עם זה. ומה עם הערים שמשקיעות מאות מיליונים בארנות ואצטדיונים חדשים, אבל זונחות את הספורט ברמת השטח? האם ניר ברקת, שמארח מרוצי מכוניות ומרוצי אופניים, יקים עוד מגרשי ספורט שאזרחים פשוטים יוכלו לשחק בהם בירושלים? האם יקומו מגרש אימון עבור הקבוצות הרבות של העיר? האם אחרי שהשקיעו מיליונים בטופ של הפירמידות, ישקיעו קצת יותר בבסיסן? לטוטו ולראשי העיר הפתרונות.

 

מכבי חוגגת אליפות. הפועל ירושלים יכולה גם? מכבי חוגגת אליפות. הפועל ירושלים יכולה גם? צילום: ראובן שוורץ

   

5. האם תצמח אלטרנטיבה ראויה למכבי תל אביב בכדורסל?

 

עד כמה הכדורסל הישראלי יכול לספק אלטרנטיבה ראויה למכבי תל אביב? השאלה הזו רלבנטית יותר מתמיד ב-2015. נראה שמכבי תל אביב מאבדת ממעמדה ומכספה (אלקטרה משלמת פחות על הסכם החסות וייתכן מאוד שהקבוצה לא תמצא מישהו שישלם את אותו הסכום) בעוד שהפועל ירושלים והפועל תל אביב נהנות ממבנה בעלות יציב וגם ארנות חדשות. האם סוף סוף יהיו 2-3 קבוצות שיהוו תחרות רצינית למכבי תל אביב?

 

6. האם תצמח אלטרנטיבה ראויה למכבי תל אביב בכדורגל?

 

עירוני קריית שמונה והפועל באר שבע הן שתי המתחרות העיקריות של מכבי תל אביב על תואר אלופת ליגת העל. האם הן יוכלו להכתיב את הקצב ולהשאיר את המתח בליגה עד סופה? על פניו, בשנים האחרונות מכבי תל אביב תמיד מסיימת את העונה הרבה יותר חזק מאשר היא מתחילה אותה, וזה שאין לקריית שמונה פער גדול יותר מ-2 נקודות, זה לא סימן טוב לליגה. אגב, זה מוביל גם לשאלה הגדולה: האם ערן זהבי ישאר במכבי או שינסה את מזלו באירופה פעם נוספת? האליפות של מכבי עשויה להיות תלויה בזה. ומכבי חיפה? מתי יתחילו שם להתנהל כמו מכבי תל אביב בכדורגל ויביאו מנהל מקצועי?

 

7. האם הפועל תל אביב תמכר?

 

השנה הפועל תל אביב הוצעה לכמה וכמה משקיעים שאחד מהם - מישהו עם קשרים עסקיים נרחבים בחו"ל ובישראל - היה קרוב לרכוש אותה. ואולם, החשש מחובות עבר ומהתדמית הבעייתית המתגבשת למועדון, הורידו אותו מעסקה שהיתה יכולה לסדר להפועל תל אביב בעלים בסדר גודל של מיטשל גולדהאר. חיים רמון, היו"ר, האשים את האוהדים בכך. אבל מי בדיוק אחראי על הכאוס הניהולי של הקבוצה?

 

8. האם נבחרת ישראל תמשיך בדרכה חזרה ללב של כולנו?

 

הניצחון של נבחרת ישראל בכדורגל על בוסניה החזיר אותה בגדול ללב של הציבור הישראלי. האם משחקי הבית נגד וויילס ובלגיה (סולד אאוט) יחזקו את מעמדה? הכדורגל הישראלי צריך את זה.

 

ספ בלאטר. יעזוב? יעביר את המונדיאל לחורף? יעביר את המונדיאל מרוסיה? ספ בלאטר. יעזוב? יעביר את המונדיאל לחורף? יעביר את המונדיאל מרוסיה? צילום: איי אף פי

  

9. מה יהיה עם קטאר, פיפ"א ובלאטר?

 

הכלבים נובחים והקטר הקטארי ממשיך בשלו. עבדות, מימון החמאס ודאעש, אירוח אירועי ספורט ענקיים והשקעות אדירות בספורט באירופה. הקטארים מעוניינים עכשיו לרכוש קבוצה בפרמיירליג - שטוטנהאם, דווקא טוטנהאם היהודית, מועמדת ראשית לרכישה. אבל אל תפסלו את האפשרות שהקטארים ילכו על גדול יותר וירכשו או ינסו לרכוש משהו בסדר גודל של ארסנל או מנצ'סטר יונייטד. אה, וב-2015 אמורה פיפ"א לקבוע מתי ייערך המונדיאל בקטאר ב-2022: בקיץ, בחורף, באביב או בסתיו. יהיה שמח. ואם כבר עסקנו באבסורדים. פיפ"א אמורה לבחור ב-2015 את הנשיא שלה. ספ בלאטר, למרות פרשות השחיתות, הגיל והמיאוס הכללי מהשלטון שלו, אמור להמשיך לקבל את המנדט מכל ההתאחדויות המושחתות בעולם - והן הרוב בכדורגל העולמי. עם זאת, ישנם דיווחים על וועדה מיוחדת בפיפ"א, שמטרתה למצוא מחליף לבלאטר. האם 2015 תהיה (שוב פעם) השנה של בלאטר או שסוף, סוף יצליחו להפיל אותו? "פיפ"א חייבת להחזיר לעצמה את האמינות", אמר בלאטר לאחרונה. התפטרות שלו תסייע בזה.

 

10. מה יהיה עם רוסיה?

 

 אחרי קריסת הרובל, עלויות האירוח של המונדיאל ב-2018 צמחו בעשרות אחוזים. גם עלויות השחקנים הזרים ברוסיה עלתה בעשרות אחוזים. אז מה עושים? ייתכן מאוד שהליגה הרוסית תאבד רבים מהכוכבים הגדולים שלה - האלק, אקסל ויטסל, סיידו דומביה, מתיו ולובואנה ואולי אפילו ביברס נאתכו. אולי בשוק העברות בינואר ואולי בקיץ. כמו כן, ישמעו יותר דיבורים והערכות שרוסיה תאבד את המונדיאל. אז מה יקרה ברוסיה?  

 

11. מה יקרה עם המסוממים? שנייה, כולם מסוממים!?

 

שנת 2014 הסתיימה עם תחקיר ענק על ביצועים כושלים של הגוף האחראי על תפיסת מרמי הסמים הממריצים בספורט (WADA)  - בעיקר ברוסיה ובקניה אבל גם במקומות אחרים בעולם. אלפי דגימות נלקחו מהאתלטים המובילים בעולם וייתכן שב-2015 נצטרך להיפרד מכמה מהם לכמה חודשים או שנים בגלל שימוש בסמים (נלקחו כבר 3,000 דגימות מספורטאים רוסים). אולי גם יעלה לדיון העניין הזה שאם כולם לוקחים סמים ממריצים הגיע הזמן לשנות את המחשבה על "המלחמה בסמים"?

 

פוטין. מונדיאל על הראש פוטין. מונדיאל על הראש צילום: בלומברג

 

12. בעלות צד שלישי אאוט? בעלות על מועדוני קש אין?

 

פיפ"א הודיעה כי בעלות צד שלישי על שחקנים יוצאת מחוץ לחוק במאי 2015. זה אומר שמשקיעים חיצוניים יצטרכו לנצל את מרווח הזמן כדי למכור את האחוזים שלהם בשחקנים לפני שלא יוכלו לעשות זאת יותר (על פי הערכות השחקנים בבעלות צד שלישי שווים לפחות 1 מיליארד יורו). זה אומר פעילות רבה בשוק העברות שמתחיל ב-1 בינואר ובשוק העברות בקיץ הקרוב. כמו כן, ייתכן שהמשקיעים בשחקנים - שהרוויחו תשואות גבוהות מרכישה ומכירה של "חלקים" משחקנים" פשוט יתחילו להשקיע בקבוצות קטנות וקיקיוניות שיהוו, בעצם, חברות קש לעסקי מכירת האחוזים בשחקנים. זה לא שמשקיעים לא יודעים איך להקים חברות קש.

 

בלאט. מכר את נשמתו לשטן? בלאט. מכר את נשמתו לשטן? צילום: אימג'בנק, Gettyimages

  

13. איפה מסי יהיה בתחילת עונת 2015/16?

 

כוכב ברצלונה נראה מצוין כיום. רזה ושרירי יותר מאי פעם. נראה גם בשבועות האחרונים שהוא חוזר לכושר שאפיין אותו בשנים שהוא כבש 60+ שערים בעונה. התחרות עם כריסטיאנו רונלדו וריאל מדריד שומרת אותו חד ומצוין. והשאלה הגדולה: האם בגלל בעיות המס שיש לו בספרד ואולי תחושת מיצוי בברצלונה, נראה את המעבר הגדול בהיסטוריה של המשחק בקיץ הקרוב? מנצ'סטר סיטי מוכנה לשלם כל סכום שנדרש כדי להביא את השחקן שיחזק את מעמדה כאחת מהקבוצות הגדולות בעולם.

 

14. ימשיך גילוי אמריקה?

 

2014 היתה שנה מצוינת לכדורגל האמריקני. הופעה מכובדת במונדיאל, שיאי צופים חדשים ב-MLS, שיא צופים למשחק שאינו פוטבול (מנצ'סטר יונייטד נגד ריאל מדריד במישיגן) ועוד ועוד קבוצות פתחו סניפים בניו יורק - ממנצ'סטר יונייטד, דרך באיירן מינכן ועד ברצלונה (ממש לאחרונה). האם 2015, בגלל הדעיכה של הליגה הרוסית ובזמן שליגות גדולות יותר כגון הליגה הטורקית והליגה האיטלקית מתקשות ברמה הכלכלית והמקצועית, נראה שה-MLS והכדורגל האמריקני עולה מדרגה נוספת לכיוון צמרת הכדורגל העולמי? אגב, סטיבן ג'רארד בדרך לניו יורק. ואולי גם צ'אבי. קאקה, דויד ויאה ופרנק למפארד כבר שם.

 

15. האם דיוויד בלאט ימשיך בשנה הכי מדהימה שהיתה למאמן כדורסל אי פעם?

 

דיוויד בלאט היה כל כך קרוב לפיטורים ממכבי תל אביב בשנה שעברה - ממש במרחק מחצית גרועה. ואז הכל השתנה והתחבר והוא זכה בטרבל, עבר לאמן את ה-NBA ואז קיבל לידיו את השחקן הכי טוב בתבל. זה כאילו הוא עשה עסקת מכירת נשמה לשטן. כיום קליבלנד שלו נראית סביר ביותר והפלייאוף ילמד אותנו יותר על המשך דרכו ב-NBA. רק אל תופתעו אם בסוף השנה יזכה באליפות.  

 

16. ועוד שאלה אחת קטנה: האם מרטין אודגארד זה פרדי אדו הבא?

 

הילד בן ה-16 הוא הדבר הכי טוב שהומצא בנורבגיה מאז הסכין לגבינות קשות. השחקן שמכונה "מסי הנורבגי" היה במבחנים בליברפול, ארסנל, באיירן מינכן ועוד קבוצות לא כדי להיבחן אלא כדי לבחון איזה קבוצה הכי ראויה לכישורים שלו. האם הוא באמת הדבר הבא או האם הוא "פרדי אדו הבא", השחקן האמריקני שבגיל 14 היה הדבר הבא ובגיל 25 שוחרר מקבוצה סרבית בינונית אחרי שלא שיחק משחק ליגה אחד.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x