$
ספורט ישראלי

הטוטו חשף כמה כסף העביר לקבוצות ליגת העל מאז 2008

לאור הדיווחים השונים על הגירעון התקציבי בהתאחדות לכדורגל, הטוטו החליט לפרסם את הסכומים ששולמו להתאחדות לכדורגל ולקבוצות בגין ההסכם השיווקי במהלך השנים, וההפחתות שבוצעו בהסכם

שירות כלכליסט 16:4303.12.14

לאור הדיווחים השונים על הגירעון התקציבי בהתאחדות לכדורגל, הטוטו החליט לפרסם את הסכומים ששולמו להתאחדות לכדורגל ולקבוצות בגין ההסכם השיווקי במהלך השנים, וההפחתות שבוצעו בהסכם. על פי הטוטו "הפחתות אלה דווחו מדי חודש להתאחדות, והכספים הועברו בהתאם לתנאי ההסכם באותה עונה". כזכור, לפי בדיקה של משרד רואי החשבון דלויט, ההתאחדות "חילקה" יותר מ-22 מיליון שקל לקבוצות לא ידועות. ההתאחדות הודיעה השבוע כי תוקם ועדת בדיקה בלתי תלויה לבחינת הסוגיה - שהובילה להגדלת הגרעון של ההתאחדות לכדורגל ליותר מ-35 מיליון שקל.

 

 

מכבי תל אביב ומכבי חיפה. מתקזז מכבי תל אביב ומכבי חיפה. מתקזז צילום: אורן אהרוני

 

מנכ"ל הטוטו, איציק לארי: "הטוטו הינו גוף ציבורי שהוקם על מנת לקדם את הספורט בישראל. אנו מקפידים לנהוג בשקיפות מלאה הן כלפי גופי הספורט השונים והן כלפי הציבור הרחב. לכל שקל שהטוטו מוציא יש כתובת ויש ייעוד".

 

בעונות עונות 2008-9, 2009-10, 2010-11 הטוטו העביר בהתאמה 58.3 מיליון שקל, 60.9 מיליון שקל ו-62.6 מיליון שקל בהתאמה, לאחר שקיזז בין 800 אלף שקל ל-2.5 מיליון שקל מדי עונה, בגלל הפרות כאלו ואחרות של ההסכם. הטוטו חשף גם את הסכומים המדוייקים שהיו אמורים להגיע לכל קבוצה.

 

לפי הטוטו: "בעונות אלה, הסכם השיווק של הטוטו עם ההתאחדות קבע כי חלוקת הכספים לקבוצות תיעשה על ידי ההתאחדות. בהסכם לא היה פירוט של הסכומים שכל קבוצה בליגת העל והליגה הלאומית היו אמורות לקבל. ההפחתות שבוצעו בגין אי קיום סעיפים בהסכם נעשו לפי קבוצה, כאשר ההתאחדות קיבלה לידיה בזמן אמת פירוט מלא של ההפרות, בשיוך לכל קבוצה. ההתייחסות להתאחדות היא כאל אחת הקבוצות, שכן היא נהנתה מתמורה בגין ההסכם"

 

בעונות  2011-12 ו-2012-13 הטוטו העביר 61.6 מיליון שקל (לאחר קיזוז של 1.3 מיליון שקל) ו-60.9 מיליון שקל (לאחר קיזוז של 808 אלף שקל).

 

כ-20.4 מיליון שקל הועברו לקבוצות הליגה הלאומית בשתי העונות האלה.

 

לפי הטוטו: "בעונות אלה, הסכם השיווק של הטוטו עם ההתאחדות כלל פירוט של הסכומים שכל קבוצה בליגת העל ובליגה הלאומית אמורה לקבל בגינו, בהתאם לקריטריונים מסחריים כגון רייטינג, מיקום ועוד. חלוקת הכספים לקבוצות נעשתה על ידי ההתאחדות. ההפחתות שבוצעו בגין אי קיום סעיפים בהסכם נעשו לפי קבוצה, כאשר ההתאחדות קיבלה לידיה מדי חודש פירוט מלא של ההפרות, בשיוך לכל קבוצה. ההתייחסות להתאחדות היא כאל אחת הקבוצות, שכן היא נהנתה מתמורה בגין ההסכם. התמורה המלאה בגין הסכם השיווק, בניכוי ההפחתות הועברה להתאחדות, והיא זו שהעבירה אותה לקבוצות. בסוף כל עונה הטוטו דאג ליידע כל קבוצה על התמורה שהיא אמורה לקבל בגין הסכם השיווק ועל ההפחתות שבוצעו בפועל".

 

בעונה שעברה (2013-14) והעונה (2014-15) הטוטו החליט כי התמורה בגין הסכם השיווק תועבר ישירות לקבוצות, "וזאת במטרה להגביר את השקיפות והבקרה".

 

על פי הטוטו, ההפחתות שבוצעו בגין אי קיום סעיפים בהסכם נעשו לפי קבוצה, כאשר ההתאחדות והקבוצות (והמנהלת מרגע הקמתה), מקבלות מדי חודש פירוט מלא של ההפרות. התמורה המלאה בגין הסכם השיווק, בניכוי ההפחתות, הועברה להתאחדות ולקבוצות ישירות (ולמנהלת מרגע הקמתה). ההתייחסות להתאחדות היא כאל אחת הקבוצות, שכן היא נהנתה מתמורה בגין ההסכם.

 

בעונה שעברה הטוטו העביר 39.12 מיליון שקל לאחר קיזוז 1.78 מיליון שקל. קבוצות הליגה הלאומית קיבלו 10.9 מיליון שקל (הפחתה של 248 אלף שקל).

 

העונה הטוטו אמור להעביר 80 מיליון שקל לקבוצות המקצועיות בישראל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x