$
ספורט עולמי

ערפל כחול

עתידה של צ'לסי לוט בערפל והבעלים רומן אברמוביץ' עומד בפני בעיה שהכסף הגדול לא יכול לפתור

אוריאל דסקל 19:3905.03.12

ביום שישי בבוקר נמלטו שחקני, מאמני ואנשי הצוות של צ'לסי מחדר ההלבשה של קבוצת המילואים כשהם מכסים את פניהם ומגנים עליהן מפני עשן סמיך וכחול שהתפזר במתחם האימונים של הקבוצה בסוריי, לונדון. רימון עשן כחול פוצץ בחדר ההלבשה של קבוצת המילואים, ומחדרי ההנהלה של המועדון עלתה הדרישה לפתוח באופן מיידי בחקירת המקרה, שמגיע, אגב, אחרי שבעבר נתפס סכין "מסרט של רמבו" בחדר ההלבשה של הנוער ונורה כדור אוויר בחדר ההלבשה של הקבוצה הבוגרת. נראה כי העשן הכחול הוא רק עוד חלק מבעיות המשמעת שפוגעות במועדון הזה באופן די קבוע. והוא גם מהווה סמליות למצב הנוכחי של הקבוצה, שגם לאחר שהעשן התפזר, עדיין לא ברור מה בכלל קורה ויקרה עם צ'לסי - הפרויקט הספורטיבי הגדול ביותר של המיליארדר הרוסי רומן אברמוביץ'.

 

 

ווילאש בואש עם המנכ"ל רון גווארלי. לווילאש בואש היו 49% הצלחה. מאמנים אחרים כגון חוס הידינק (73%), ז'וזה מוריניו (68%), אברם גרנט (67%), קרלו אנצ'לוטי (63%), פיליפ סקולארי (56%) וקלאודיו ראניירי (53%) פוטרו או הועזבו למרות אחוזים טובים יותר משלו. אז זה לא מפתיע. ווילאש בואש עם המנכ"ל רון גווארלי. לווילאש בואש היו 49% הצלחה. מאמנים אחרים כגון חוס הידינק (73%), ז'וזה מוריניו (68%), אברם גרנט (67%), קרלו אנצ'לוטי (63%), פיליפ סקולארי (56%) וקלאודיו ראניירי (53%) פוטרו או הועזבו למרות אחוזים טובים יותר משלו. אז זה לא מפתיע. צילום: איי אף פי

 

 AVB הכי גרוע. סטטיסטית

 

רומן אברמוביץ' השקיע כמיליארד ליש"ט במועדון שאותו רכש ב־2003, וכיום נמצאת צ'לסי בצומת דרכים קריטי. היא מפגרת ב־20 נקודות אחרי הקבוצה במקום הראשון - מנצ'סטר סיטי; היא במקום החמישי שלוש נקודות מארסנל, שבמקום הרביעי המוליך לליגת האלופות; הקבוצה גם על סף הדחה משמינית גמר ליגת האלופות ולקראת משחק גביע חוזר נגד בירמינגהאם. בנוסף, המאמן אנדרה וילאש בואש (AVB), שבקיץ שילם עבורו אברמוביץ' סכום שיא למאמן - 15 מיליון יורו - היה המאמן הגרוע ביותר בסטמפורד ברידג' ב־15 השנים האחרונות - ואתמול הוא פוטר מתפקידו. המחליף שלו יהיה עוזר המאמן - רוברטו די מטאו.

 

אווירה רעילה

 

וילאש בואש נקנה מפורטו, כאמור, עבור 15 מיליון יורו. הוא נחשב למחליף האולטימטיבי של ז'וזה מוריניו בגלל שטופח על ידי המאמן הפורטוגלי האגדי והוביל את פורטו לאליפות, גביע אופ"א וגביע המדינה עם כדורגל יעיל אך מרהיב. כשהגיע ללונדון, אמר עליו היו"ר של צ'לסי ברוס באק ש"הוא מאמן ל־10–15 שנה". המינוי נראה כמו הדרך של צ'לסי להתחיל התנהלות לטווח הארוך אבל הפורטוגלי בן ה־34, שעבד בצ'לסי כסקאוט של מוריניו, נחת לכוכב חדש מבחינתו, כוכב חדש עם אטמוספרה רעילה.

 

בניגוד לז'וזה מוריניו - שהגיע לקבוצה שלא הניפה שום גביע משמעותי ולא זכתה באליפות 50 שנה, עם בעלים שכמעט ולא מתערב בעניינים המקצועיים - וילאש בואש נכנס לחדר הלבשה מלא בשחקנים מזדקנים, שזכו יחדיו במספר רב של תארים והאגו שלהם מנופח יתר על המידה. בנוסף לכך, הבוס הגדול רגיל להתערב על בסיס קבוע בעניינים המקצועיים, והדרישות שלו כעת, יש לומר, קצת לא מציאותיות.

 

מקור המקורב לרומן אברמוביץ' אמר לי פעם שאחד הדברים הראשונים שהוא אומר למנהלים חדשים בחברות שלו זה "אצלי, לעובדים אין זמן למשפחות". מבחינתו, הוא משלם מספיק כדי לקנות גם את הזמן החופשי של העובדים שלו. אברמוביץ' גם דורש תוצאות מיידיות.

 

ז'וזה מוריניו העניק לרומן תוצאות מיידיות. הוא הגיע לחדר ההלבשה וישר התקין את תכונת הווינריות בשחקניו. וכך זה נראה - ממשחק למשחק הקבוצה הפכה ליותר ויותר חזקה ומגובשת. אברמוביץ' היה מרוצה אבל אז, בעיקר בגלל סיבות הקשורות לאגו ובגלל יועצים מפוקפקים, הוא החל להתערב בענייני כדורגל ושוק העברות השחקנים. זה הוביל להידרדרות ביחסיו עם מוריניו. מה שמובן, מוריניו אמר פעם: "אם אברמוביץ' ינהל את ענייני הכדורגל, צ'לסי תרד ליגה". ב־2007 אברמוביץ' פיטר את מוריניו, ומאז צ'לסי מחפשת באופן נואש אחר סטייל וזהות. אבל בגלל אברמוביץ' לאף מאמן אין מספיק זמן לשנות את המועדון.

 

וילאש בואש מונה כדי לעזור לצ'לסי למצוא את האישיות שלה והסגנון הייחודי לה. רק לאחרונה, הוא אמר שהוא יקבל תמיכה מאברמוביץ' לפחות לשלוש שנים כדי לחדש את צ'לסי ולבנות אותה לעתיד. אבל האגו של האוליגרך, הראייה שלו לטווח הקצר והמצב הנוכחי של הסגל מזהמים את האווירה במועדון. כיום זה בלתי אפשרי עבור כל מאמן לשנות את המועדון - אפילו למנג'ר מיוחד כמו ז'וזה מוריניו.

 

 

רומן אברמוביץ'. האגו של האוליגרך, הראייה שלו לטווח הקצר והמצב הנוכחי של הסגל מזהמים את האווירה במועדון. כיום זה בלתי אפשרי עבור כל מאמן לשנות את המועדון רומן אברמוביץ'. האגו של האוליגרך, הראייה שלו לטווח הקצר והמצב הנוכחי של הסגל מזהמים את האווירה במועדון. כיום זה בלתי אפשרי עבור כל מאמן לשנות את המועדון צילום: בלומברג

 

פייר פליי פרובלם

 

זה רק חלק מהבעיה של צ'לסי. לקבוצה הלונדונית יש עוד שתי בעיות גדולות. הראשונה היא מנצ'סטר סיטי, שהתחרתה ומתחרה עם צ'לסי על תפקיד הקבוצה הנובורישית עם הכיס הבלתי נגמר של הבעלים — משהו שלא היה קיים כשאברמוביץ' הגיע ללונדון. מנצ'סטר סיטי כיום בעלת שריר פיננסי גדול יותר מצ'לסי. וכפי שווילאש בואש אמר. "לסיטי יש גישה לשחקנים הטובים בעולם, ולצ'לסי אין אותה גישה יותר. לנו היה את זה בעבר וצ'לסי אכן נבנתה כדי להיות משהו ייחודי - אבל אין את זה כיום. כתוצאה מכך לסיטי יש סגל טוב יותר, ויותר עומק עם שחקנים טובים יותר". דברים אלו עוררו את זעמה של הנהלת צ'לסי.

 

לצ'לסי ישנו תקציב השכר השני הכי גבוה באנגליה וזה לא שהיא הפסיקה לרכוש שחקנים חדשים - אבל וילאש בואש צודק שלסיטי יש יתרון כי היא נבנתה, בעיקרון, מאפס. כמו שצ'לסי נבנתה ב־2003.

 

בנוסף, וזו הבעיה השנייה, צ'לסי צריכה להתחשב בחוקי הפייר פליי הפיננסי שייכנסו לתוקף בשנה הבאה ולא יאפשרו לקבוצה להפסיד יותר מ־45 מיליון יורו בשלוש שנים הבאות. זו בעיה בגלל שבעונה שעברה צ'לסי רשמה הפסד גדול יותר מ־60 מיליון ליש"ט ואף שההכנסות צומחות, כך גם ההוצאות. לפי הערכות, צ'לסי יכולה לעמוד בתנאי הפייר פליי הפיננסי עם הנחות מאופ"א כגון אי־חישוב הוצאה על נוער (10 מיליון ליש"ט), השקעה בקהילה (מיליון ליש"ט) ותשלומים על שיפוץ תשתיות (9 מיליון ליש"ט). ללא ההוצאות הללו, צ'לסי יכולה לצמצם את ההפסד עד למצב של 7 מיליון ליש"ט בלבד - אבל כאן ה"קץ'": ההפסד יהיה כה קטן אך ורק אם הקבוצה תעלה לליגת האלופות, שמבטיח לה הכנסות של 45 מיליון ליש"ט לפחות.

 

 

חואן מאטה ופרנק למפארד מאוכזבים. עלות החלפת המנג'רים בארבע השנים האחרונות עמדה על 64 מיליון ליש"ט - והיא תנסוק לגבהים חדשים בדו"ח הבא חואן מאטה ופרנק למפארד מאוכזבים. עלות החלפת המנג'רים בארבע השנים האחרונות עמדה על 64 מיליון ליש"ט - והיא תנסוק לגבהים חדשים בדו"ח הבא צילום: רויטרס

 

אוח... האירוניה

 

הדו"חות מראים כי רומן אברמוביץ' יתקשה לעמוד בתנאי הפייר פליי הפיננסי בגלל ההרגל שלו לפטר מאמנים. על פי הדו"ח, עלה לצ'לסי 28 מיליון ליש"ט לפטר את קרלו אנצ'לוטי בקיץ ולהחליפו באנדרה וילאש בואש. עלות החלפת המנג'רים בארבע השנים האחרונות עמדה על 64 מיליון ליש"ט - והיא תנסוק לגבהים חדשים בדו"ח הבא. הערכות הן שלווילאש בואש ישלם כ-14 מיליון ליש"ט פיצויים - עלות החוזה שלו לשלוש שנים. כלומר רק על חילוף אנצ'לוטי בווילאש בואש ופיטוריו של הפורטוגלי יוציא אברמוביץ' 42 מיליון ליש"ט. אם ניקח בחשבון שווילאש בואש אימן 39 משחקים, אז אפשר לומר שאברמוביץ' שילם 1 מיליון ליש"ט פר משחק עבור המאמן.

 

אופ"א לא רואה בעין יפה את תרבות ה"פטר ומנה" של אברמוביץ', אבל מצד שני, אברמוביץ', הגיע למסקנה שווילאש בואש הוא אינו האיש המתאים לשנים הקרובות. זה כנראה חלחל לשחקנים כבר לפני הרבה זמן, ורבים מהם נכנסו למאבקי אגו בחדר ההלבשה מול המאמן הצעיר. זה הוביל, כאמור, למצב מקצועי בעייתי מאוד. מצב שהחמיר לאחר ההפסד לווסט ברומיץ' בשבת וצפוי להחריף עוד יותר במקרה של הדחה מהגביע האנגלי ביום שלישי והדחה מגביע האלופות ביום רביעי הבא.

 

באנגליה וספרד מדווחים שאברמוביץ' רואה את פפ גווארדיולה כמאמן הבא של צ'לסי ל־10–15 השנים הבאות, אבל קיים ספק גדול אם - בעידן הפייר פליי הפיננסי - יוכל להרשות לעצמו את המאמן הקטלוני, שמרוויח כיום יותר מ־10 מיליון יורו. באנגליה מדווחים גם על רפא בניטס כמועמד לתקפיד. בכל מקרה, המינוי לא יהיה זול והוא צריך להיות לטווח הארוך - לא משהו שמצטיינים בו בצ'לסי של אברמוביץ'. "האירוניה האדירה, מבחינת צ'לסי, היא שהקבוצה על סף השגת התנאים לעמוד בפייר פליי הפיננסי. אם היא לא תעפיל לליגת האלופות, היא תיכשל בניסיון שלה לעמוד בתנאים של אופ"א", אומר Swissramble, בלוגר פיננסי לכדורגל.

 

"אתם תצטרכו לשאול את הבעלים לגבי עתידי", אמר וילאש בואש לעיתונאים לאחר ההפסד לווסט ברומיץ' אתמול. העניין הוא שאברמוביץ' דיבר רק פעם אחת עם התקשורת מאז 2003 ויש סביב הרצונות והאינטרסים שלו ערפל סמיך יותר מאשר מייצר רימון עשן כחול.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x