$
ספורט עולמי

מוריניו חשוב לכדורגל ההתקפי

מאמן ריאל מדריד חשוב ביותר להתפתחות של הכדורגל ההתקפי. בלעדיו ברצלונה לא היתה משחקת את הכדורגל שכולם מתמוגגים ממנו

אוריאל דסקל 16:4717.03.11
ז'וזה מוריניו, שאתמול לקח את ריאל מדריד לרבע הגמר (בפעם הראשונה לאחר 6 שנים), הוא דמות חשובה ביותר לכדורגל העולמי. מה שפחות ברור זה שמוריניו חשוב ביותר, חיוני אפילו. לכדורגל ההתקפי.

 

למה מוריניו, שמזוהה עם כדורגל הגנתי, אפילו מדכא, חשוב לכדורגל התקפי וזורם?

זה קשור לחוקי האבולוציה.

 

בטבע, הטורף והנטרף עוברים הליך אבולוציוני ביחד. הנטרף הוא חלק מסביבת הטורף. הטורף ימות אם לא יצליח לתפוס את הטורף ולכן הוא מפתח אמצעים כדי לתפוס ולאכול את מי שחלש ממנו. הטורף מפתח מהירות, חוש ריח מפותח, יכולות הסוואה, חסינות לרעל של הנטרף וכו'.

 

כמו כן, הטורף הוא חלק מסביבת הנטרף, והנטרף מת אם הוא לא מפתח אמצעי הגנה מתאימים מפני הטורף. בכל מקרה, בעקבות ההליך האבולוציוני הנטרף והטורף משתפרים. וזה כיוון הנטרפים המהירים ביותר שורדים ומתרבים והצאצאים שלהם מהירים יותר. כך גם עם הטורפים.

 

בכל מקרה, חשוב להבין שהאורגניזמים מתפתחים ביחד עם הסביבה שלהם והיחסים עם הטורף או הנטרף חשובים. זה נכון לכל מערכת יחסים. זו המטוטלת של החיים, וכך זה גם בכדורגל.

 

בלי כדורגל הגנתי מתוחכם וקשוח, כדורגל התקפי לא היה מתפתח. הוא היה הופך לעבש (קצת כמו משחקים של ברצלונה מול כל מיני קבוצות אפסיות בליגה הספרדית). כדורגל הגנתי גדול מוביל לכדורגל התקפי גדול.

 

רבים מותחים ביקורת על מוריניו וטוענים כי הוא "רע לכדורגל". חורחה ואלדנו, המנהל הספורטיבי של ריאל מדריד (והבוס של מוריניו בקונסטלציה מסוימת עד שפלורנטינו פרס, נשיא ריאל מדריד, יחליט אחרת) אמר פעם על הכדורגל של מוריניו שהוא נראה כמו, וזה ציטוט מדויק, "חרא שתלוי על מקל". עם זאת, ברצלונה לא היתה מתפתחת למכונת ההתקפה הקטלנית שהיא היום ללא המעורבות של ז'וזה מוריניו במשחקים של צ'לסי ואינטר נגדה.

 

מנצ'סטר יונייטד התפתחה לקבוצה התקפית אדירה בשנים 2007 עד 2009 בגלל צ'לסי של מוריניו. גם קבוצות קטנות כמו בולטון וסנדרלנד, החלו לפתח כישורים התקפיים בגלל הצורך לשבור קבוצות ששאבו השראה מצ'לסי של מוריניו והפכו לסופר הגנתיות. ניתן להתווכח שארסנל נשארה מאחורה מהבחינה הזאת בגלל ההתעקשות של ארסן ונגר על עקרונות שעבדו לפני עידן מוריניו ולא התאים את עצמו וארסנל לעידן שאחריו.

 

הדינמיקה הזאת – כדורגל התקפי מוצא תשובות לכדורגל הגנתי שעבר אבולוציה ואז כדורגל הגנתי מוצא תשובות לכדורגל התקפי שעבר אבולוציה וכו' – חשובה ביותר להיסטוריה של הכדורגל. מוריניו, ומאמנים כמוהו, הכרחיים לכדורגל התקפי ולכן למתוח ביקורת על הכדורגל שלהם שווה ערך לכעוס על הצ'יטה שבסרט של נאשיונל ג'יאוגרפיק תופס את האנטילופה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x