עסקי ספורט

ראשי הספורט בישראל נשאלים שאלות קשות

האם אבי לוזון ימשיך "לנשק את ידיהם" של אנשים כמו ארקדי גאידמק? האם גומא אגייאר יהיה גאידמק בקטן? האם יו"ר הבקרה התקציבית החדש יעזור לשפוך מעט אור על עולם הכדורגל האפל? והאם דיוויד פדרמן יושב בשקט ומחכה לעשות

אוריאל דסקל 09:1929.10.09

סלקציה בכניסה
גאידמק. מכר נשק למדינה שנהרגו בה חצי מיליון בני אדם גאידמק. מכר נשק למדינה שנהרגו בה חצי מיליון בני אדם צילום: בועז אופנהיים

ארקדי גאידמק, שבמשך כמה שנים שיגע את הספורט הישראלי עם הכספים הגדולים והאישיות המשונה שלו, הורשע בסחר לא חוקי בנשק, העלמת מס והפרת אמונים. כשהוא נחת בישראל והחל לפזר את כספיו האישומים הללו היו תלויים מעליו. ידוע היה שהוא סוחר נשק שעשה מיליארדים ממכירת נשק למשטר אכזר שהרג חצי מיליון איש. ידוע היה גם על ההאשמות "הקלות יותר" — הלבנת הון וכדומה. ובכל זאת, הגביר התקבל בברכה. על ידי אוהדי בית"ר, על ידי רוב התקשורת והכי חמור — על ידי ההתאחדות לכדורגל. לא רק שלא נמנע מהאיש לרכוש קבוצה ולהביא לאינפלציה חריפה בעלויות אחזקת קבוצה, ההתאחדות אף בירכה על מעורבותו של גאידמק. "אנשים כמו גאידמק תורמים למדינה, לכלכלה, לכדורגל", אמר אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות לכדורגל, לאחרונה. "צריך להרים אותם על הידיים, לנשק אותם על ההשקעה שלהם בכדורגל".

 

אבי לוזון יכול להמשיך לנשק את סוחר הנשק, מעלים המס ומפר האמונים כמה שהוא רוצה. נראה אבל שלאוהדי הכדורגל בישראל מגיע שאנשים שמשתלטים על קבוצות כדורגל — גופים שניזונים מכספי ציבור וכספים מהציבור — לפחות יעברו איזושהי סלקציה בכניסה.

 

הם יורים גם בצדיקים

אפרופו סלקציה בכניסה. מר גומא אגייאר, הקלאבר והאגדה, חזר מארצות הברית וגילה ל־ynet: "ניסו להתנקש בחיי". למה? כנראה כי הוא צדיק ואנשים שונאים צדיקים, כאמור. אגב, אגייאר גם מואשם על ידי דודו ושותפו בפשעי מרמה חמורים. הוא אינו טייקון בממדים של ארקדי גאידמק ואת כספו עשה בנפט ולא ברצח המונים, ובכל זאת, אולי כדאי שיעבור סט של מבחני נאותות מחמירים לפני שהוא רוכש את בית"ר ירושלים, כפי שהוא מתכוון, בקיץ. כיום, אגב, הוא עושה את כל הבלגן (ריקודים עם מעודדות, מלחמות מילים עם פיני גרשון ועוד) כשהוא רק "ספונסר" — אז מותר לו.

לפי תקנון התאחדות הכדורגל אסור למי שהורשע בפשעים מסוימים להחזיק בתפקיד רשמי במועדון כדורגל. אולי שווה גם להוסיף לתקנון שמי שמואשם בפשעים כאלו ולא נמצא זכאי על ידי בית המשפט לא יכול לרכוש מועדון כדורגל. זה עשוי לפתור הרבה בעיות בעתיד — ע"ע גאידמק, גומא וחברים.

 

כדורגל בחושך

מדור הספורט של "ידיעות אחרונות" למד משהו מפרשת מוני פנאן ויש לפרגן על כך. במשך שנים ידוע כי יש הרבה כסף לא חוקי, חוזים כפולים ומעורבות של ארגוני פשע בכדורגל הישראלי. אתמול פורסמה כתבת תחקיר שחושפת את ההליכים המאוד שגרתיים בכדורגל הישראלי. האם ההתאחדות לכדורגל תעשה משהו בנידון? לא בטוח. אבי לוזון בכלל משוכנע שאין כסף שחור בכדורגל הישראלי. הוא חזר על כך כמה פעמים במהלך כהונתו. עופר אורליצקי, יו"ר הבקרה התקציבית, גם לא חושב שיש גורמי פשע בכדורגל הישראלי: "אם אם היתה מעורבות כזו, כנראה לקבוצות לא היו קשיים להגיע לתקציב מינימום", הוא אמר בראיון ל"כלכליסט" בתחילת העונה. אם ראשי הרשויות כל כך בטוחים שאין כסף שחור, אז אולי פשוט כדאי לפנות לרשויות האחרות — משרד הספורט, למשל — שיעשו חקירה רצינית שבסופה הספורט יתנקה קצת.

 

הבטחתם שקיפות

אפרופו בקרה תקציבית. בתחילת העונה המליץ עופר אורליצקי על "שקיפות מלאה" בכדורגל הישראלי. "אנחנו ממליצים על שקיפות מלאה. חשיפת תקציבים והכל", אמר והוסיף: "המספרים שכתובים בעיתונים הם בדרך כלל לא מדויקים. הרבה בעלים אומרים שהם שמים מיליונים בקבוצה, אבל בקבוצות הקטנות לא ראיתי בעלים שמשקיעים מיליונים. אם היו שמים כסף, לא היתה בעיה להגיע לתקציב המינימום. שוב, אין לי בעיה שתהיה שקיפות מלאה. מבחינתי, הקבוצות הן גוף ציבורי". אולי עכשיו, אחרי כל המהומה עם פרשת מוני פנאן והתחקיר של "ידיעות אחרונות", הגיע הזמן לחשוף את הפרטים הכספיים של הכדורגל הישראלי.

 

אגב, בתקופתיאיר רבינוביץ' פרטים כגון השקעת בעלים בקבוצות נחשפו מיד עם תום מועד ההעברות.

 

 

פדרמן, כץ ומזרחי. אחד עזב, מי הבא בתור? פדרמן, כץ ומזרחי. אחד עזב, מי הבא בתור? צילום: ראובן שוורץ

 

המהלך הגדול הבא

דיוויד פדרמן, אחד מבעלי מכבי תל אביב, יושב בשקט ומחכה. ראשי החברות שבראשותו מספרים שבמשך שנים רצה להכניס ניהול תקין לקבוצה. מקורבים עסקיים מדברים על כך שרק בגלל לחץ הקהל השאיר את מוני פנאן במערכת. עכשיו, כשכל הפרשה התפוצצה בצורה הקשה ביותר, פדרמן לא רוצה לצאת ב"אמרתי לכם". הוא מחכה בשקט. נותן לאחרים — שמעון מזרחי — לספוג את ההאשמות, השאלות, התהיות, הבאז הרע. אחרי שהסערה תשקוט ייתכן שיעשה את הצעד המשמעותי באמת: השתלטות מלאה על מכבי תל אביב. כעת הציבור יאפשר זאת.

 

דובר הרבה על כך שאלקטרה שוקלת להפסיק את החסות. לפי הערכתי מעולם לא חשבו באמת לסיים את החסות שסייעה לה להשיג חשיפה ומעמד שמעולם לא נהנתה מהם. לפי הערכתי המהלך בכלל נועד להפעיל לחץ על שותפיו של פדרמן, בעיקר שמעון מזרחי. אם מכבי תתחיל לאבד כספים מספונסרים בגלל התנהלות לא תקינה שהיתה נהוגה בה שנים רבות ופדרמן רצה לשנות, הרי שרק שינוי גדול, מסיבי, לא נתפס, צריך לקרות כדי שיוחזר האמון במותג. עד לא מזמן, אגב, לא היה נתפס שמוני יעזוב את מכבי. כעת לא נתפס שהיו"ר המיתולוגי, שמעון מזרחי, יעזוב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x