סגור
אייל מליס על רקע שעועית ירוקה סנפרוסט
מנכ"ל תנובה אייל מליס (צילומים: אוראל כהן, גדי קבלו)

בעקבות גילוי חלקי החיות: סנפרוסט מרחיבה הריקול, מנכ"ל תנובה מתנצל ומבטיח פיצוי

"אנו מתנצלים בפני הלקוחות והצרכנים ולוקחים אחריות מלאה", אמר המנכ"ל אייל מליס. לדבריו, צרכנים המחזיקים במוצרי שעועית של סנפרוסט יקבלו זיכוי כפול. עוד הודיעה החברה על עצירת שיווק מוצרי השעועית ואיסוף כל מוצרי השעועית מהחנויות. בתוך כך, היום ערכו מפקחי משרד הבריאות ביקורת פתע במפעל סנפרוסט

שלושה ימים לאחר שנחשף ב"כלכליסט" כי חלק של נחש נמצא בשקית שעועית ירוקה חתוכה של סנפרוסט, מתנצל מנכ"ל תנובה אייל מליס ומציע פיצוי ללקוחות. עוד הודיעה החברה על עצירת שיווק מוצרי השעועית ואיסוף כל מוצרי השעועית מהחנויות (עד עתה אספה החברה רק את מוצרי השעועית החתוכה, שם נמצא חלק הנחש).
"אנו מתנצלים בפני הלקוחות והצרכנים ולוקחים אחריות מלאה", אמר מליס. "אנו בוחנים ביסודיות את בקרות איכות המיון במפעל, בסיוע מומחים מחו"ל. על סמך חוות דעת מקצועית סברנו שאין סיכון בריאותי לציבור. קיבלנו את הוראת משרד הבריאות לבצע ריקול ביום שישי האחרון, הודענו עליו כבר בשבת, והתחלנו בביצועו אתמול, בבוקר יום ראשון. אנו מזמינים צרכנים המחזיקים מוצרי שעועית של סנפרוסט, לפנות אלינו ולקבל זיכוי כפול לרכישת מוצרי סנפרוסט".
לצד ההתנצלות והפיצוי, הודיעה החברה כי תנקוט בשורת צעדים לשיפור בקרת האיכות של המפעל בטווח המיידי ובטווח הרחוק: החברה תכפיל את כח האדם בקווי השעועית ותבצע מיון מחדש של מלאי השעועית אשר נמצא במפעל, באופן ידני ובאופן אוטומטי. בנוסף, ימונה גורם חיצוני בכיר, לבדיקת תהליכי האיכות ולליווי ביצוע האיסוף והמיון מחדש.
עוד הודיעה החברה כי תביא מומחים חיצוניים מחו"ל בתחום אבטחת האיכות, כאשר הראשון בהם יגיע השבוע. בנוסף, החברה תתגבר גם את מערכות המיון האוטומטי האופטיות, אשר יגיעו למפעל בתוך מספר חודשים, בהשקעה של כ-2 מיליון שקל.
כפי שנחשף ב"כלכליסט", תלונת הצרכן שמצא חלק של נחש בשקית השעועית הגיעה לחברה כבר ביום שלישי שעבר, אולם החברה הסתפקה בעדכון משרד הבריאות, מבלי לעדכן את הצרכנים ולבצע איסוף של המוצרים מהשוק.
סנפרוסט עמדה בסירובה למרות דרישה מפורשת של משרד הבריאות ומסרה באמצעות עורכי דינה כי אין סיכון בריאותי במוצרים ולכן תסתפק במיון של המוצרים שבמפעל. בעקבות כך, במשרד הבריאות הבהירו לחברה בכתב כי אם לא יבצעו ריקול, המשרד ינקוט נגדם בצעדים העומדים לרשותו. גם בשלב זה בחרה החברה לפרש את הדרישה כך שעליה לאסוף את המוצרים מהחנויות ולא לעדכן את הציבור. רק לאחר פניית "כלכליסט" נאותה החברה להודיע לציבור שתבצע ריקול. גם התנהלות משרד הבריאות במקרה הזה היתה תמוהה, שכן במשרד בחרו שלא להודיע בעצמם לציבור על הימצאות חלק של נחש במוצר.
בתחילת החודש מצאה לקוחת החברה ראש של עכבר בשקית שעועית ירוקה עדינה. באותו מקרה, החברה כלל לא הודיעה על כך למשרד הבריאות, שלמד על האירוע מהתקשורת.
משרד הבריאות מסר כי הוא עדיין מתחקר את האירוע. בתוך כך, היום ערכו מפקחי משרד הבריאות ביקורת פתע נוספת במפעל סנפרוסט, זאת אחרי שבתחילת אוגוסט, אחרי תקרית העכבר, הם ביצעו שם ביקורת ראשונה.