סגור
שלמה קרעי שר ה תקשורת ישיבת ממשלה שבועית
שר התקשורת שלמה קרעי (צילום: אוליבייה פיטוסי/הארץ)

גיוון דעות? קרעי רוצה לעצור את הפרסום הממשלתי לעיתון הארץ

שר התקשורת הגיש הצעת מחליטים שתעצור את הפרסום מטעם הממשלה בעיתון ותחייב את כל הגופים מטעמה להפסיק את המנויים לו. מדובר בתשלום של כ-2 מיליון שקל בשנה. קרעי צייץ: "תעמולה תבוסתנית ושקרית"

גיוון בכלי התקשורת? לפני המלחמה ניסה שר התקשורת שלמה קרעי להשתלט על התקשורת החופשית באמצעות חוק השידורים שהגיש, שהיה אמור להיות מקודם בכנסת במהלך אוקטובר. גם בתקופת המלחמה קרעי לא מוותר על המטרה. היום (ה') הגיש לממשלה הצעת מחליטים שתעצור את הפרסום הממשלתי בעיתון הארץ ותחייב את כל הגופים הממשלתיים לעצור את המנויים המוסדיים לעיתון. זאת בשל "תעמולה תבוסתנית ושקרית".
על פי דו"ח של לשכת הפרסום הממשלתית (לפ"מ) משנת 2020, מדובר בתשלום של כ-2 מיליון שקל בשנה רק עבור הפרסום הממשלתי בעיתון הארץ.
בשנת 2022 הוציאה המדינה 245.2 מיליון שקל על פרסום בכל כלי התקשורת ושלטי חוצות, מתוכם כ-26.3 מיליון שקל (11%) הוקדש להוצאות בעיתונות המודפסת. התקציב מיועד לקמפיינים של גופי הממשלה השונים – אך גם לנושאים שהמדינה מחויבת לפרסם על פי חוק (למשל הודעות תכנון ובנייה ופרסומי מכרזים). לפי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, בשנים 2015-2020 כ-70% מתקציב הפרסום של לפ"מ התבסס על פרסומי החובה.
הלפ"מ מפרסם בכל כלי התקשורת הגדולים בישראל, וגם בכלי תקשורת שמיועדים למגזרים ספציפיים, כמו התקשורת החרדית. חלוקת התקציבים בין כלי התקשורת נקבעת לפי החלטת הלפ"מ, כאשר תקציבי הפרסום מגיעים מגופי הממשלה השונים הבוחרים לפרסם בהם.
ההחלטה של קרעי מגיעה לאחר חודשים שבהם ניסה לקדם את "חוק השידורים" שכולל רפורמה משמעותית בכלי התקשורת והשידורים בישראל. קרעי למעשה לקח את הבסיס של רפורמה הכרחית שקודמה על ידי שר התקשורת לשעבר יועז הנדל במטרה להתאים את שוק שידורי הטלוויזיה לעידן האינטרנט, והוסיף שינויים שמטרתם השתלטות של הממשלה על התקשורת החופשית. כך למשל, לשר המשפטים תהיה יכולת להשפיע על גובה הקנסות שמקבלים ערוצי הטלוויזיה במקרה של הפרת תקנות והחובות שחלים עליהם.
על פי ההודעה של קרעי בחשבון הטוויטר שלו: "לאור הפצה באופן עקבי של תעמולה תבוסתנית ושקרית, וחתירה נגד מדינת ישראל בשעת המלחמה בעיתון הארץ, הגשתי כעת לממשלה, הצעת מחליטים להפסקת המימון של עיתון הארץ, כולל הפסקת הפרסום ודמי המנוי של כלל המשתמשים בשירות המדינה, כולל צה"ל, משטרה, שב"ס, משרדי ממשלה וכל חברה ממשלתית".


עיתון הארץ המזוהה עם השמאל הישראלי לא חסך ביקורת מהממשלה הנוכחית מאז תחילת המלחמה. בתחילת השבוע חשף עיתונאי הארץ חיים לווינסון כי גם בחודש מרץ וגם בחודש יולי הזהיר אמ"ן (אגף מודיעין) את ראש הממשלה בנימין נתניהו שחמאס, חיזבאללה ואיראן רואים במשבר שיצרה ההפיכה המשטרית שאותה הממשלה קידמה כנקודת שפל היסטורית בחוזקה של ישראל, וגם משנה את אופן קבלת ההחלטות בארגונים אלה.
ארגון העיתונאים והעיתונאיות מסר בתגובה לדברים כי "שר התקשורת איבד את הצפון. קרעי, אשר את רוב הקדנציה הקצרה שלו העביר בניסיונות כושלים לסגור את תאגיד השידור הציבורי, החליט להתביית על מטרה חדשה. הצעתו החדשה היא פופוליסטית, חסרת כל היתכנות והיגיון וכל תכליתה לקושש לייקים בבייס הפוליטי, על גבם של עיתונאים ועיתונאיות מסורים שעובדים בימים אלה לילות כימים בסיקור המלחמה. אנחנו מחזקים את עיתונאי קבוצת הארץ ובטוחים שימשיכו לעשות עבודה חשובה לטובת מדינת ישראל ולא יירתעו מאיומי הסרק האוויליים של השר קרעי".