סגור
גרנד קניון ב חיפה ריק מ לקוחות ב זמן התפשטות זן ה אומיקרון קורונה
קניון בחיפה (צילום: נחום סגל)

ברקע שיא בתנועת הנוסעים בנתב"ג: ירידה בפדיונות הקניונים גם באוגוסט

ירידה של 1% בפדיונות הקניונים בשבועיים הראשונים של אוגוסט עשויה להיות מוסברת בנתוני השיא בטיסות לחו"ל: 5 מיליון נוסעים בחודשיים האחרונים. זאת, אחרי שביולי נרשמה ירידה של 3.5% בפדיונות ביחס לאשתקד

שיא בתנועת הנוסעים בנתב"ג נשבר באוגוסט. על פי נתונים שמסרה רשות שדות התעופה עד סוף החודש יעברו בנתב"ג קרוב ל־3 מיליון נוסעים. במהלך יולי אוגוסט, חודשי החופש הגדול, יעברו למעלה מ־5 מיליון נוסעים. ממוצע של 100 אלף איש ביום שעוברים בנתב"ג, רבים מהם משפחות עם ילדים שטסות לחופשות בחו"ל, יכול להסביר חלק מהירידה בפדיונות הקניונים בחודשי הקיץ.
אחרי שבחודש יולי ירדו הפדיונות בקניונים ומרכזי המסחר ב-3.5% לעומת יולי 2022, גם אוגוסט מסתמן כחודש חלש בענף הקמעונאות. על פי נתוני ריס, שהגיעו לידי "כלכליסט", במחצית הראשונה של אוגוסט רשמו הקניונים ירידה של 1% בפדיונות.
הירידה נרשמת כשברקע הסתיימו הקייטנות, ויותר משפחות יוצאות לנפוש בארץ ובחו"ל בשבועיים האחרונים של החופש הגדול. חלק מהקניות מוסטות לחו"ל במסגרת החופשה המשפחתית, וחלקן עובר לאתרי האונליין הבינלאומיים בהם הצרכנים הישראלים מחפשים מחירים נמוכים מהחנויות בישראל. בנוסף לכך סוף אוגוסט מאופיין בחולשה במכירות האופנה בשל הקרבה לתחילת השנה. העומס הכלכלי על משפחות שנערכות עם ציוד חזרה לבית הספר וסלי קניה שנעים בין מאות לאלפי שקלים למשפחה מסיטים את מרבית הקניות לציוד לבית הספר על חשבון תחומים אחרים. ריס בוחנת 2,700 חנויות זהות בקניונים ובמרכזים מסחריים, מרביתן חנויות מענף האופנה.
למרות הירידה בפדיונות הקניונים, בפאוור סנטרים, שסבלו גם הם מירידה במכירות ביולי, המגמה באוגוסט התהפכה עם עלייה של 2.9% בפדיונות במחצית הראשונה של אוגוסט. התחזקות הפאוור סנטרים, שמאופיינים בחנויות מוזלות יותר לעומת החנויות בקניונים, תואמת את הצמצום בהכנסה הפנויה של משקי בית רבים על רקע עליית האינפלציה והתייקרות המשכנתאות.