סגור
מוסף שבועי 22.7.21 גלידה בן אנד ג'ריס
גלידה בן אנד ג'ריס (צילום: BEN AND JERRY’S)

יוניליוור התקפלה: בן אנד ג'ריס תמשיך למכור את הגלידות שלה ביהודה ושומרון

בתום שנה של מאבק קיבלה בן אנד ג'ריס ישראל את הזיכיון לשיווק מותג הגלידות בכל ישראל בכפוף לכך שהכיתוב על האריזות יהיה בעברית. אבי זינגר: "ניצחון משמעותי עבור המאמינים בשיתוף פעולה ודו קיום"

בתום שנה של מאבק, קיבלה בן אנד ג'ריס ישראל את הזיכיון לשיווק מותג הגלידות בכל רחבי ישראל. זאת, בכפוף לשינוי האריזות כך שהכיתובים עליהן יהיו בעברית. מתן הזיכיון, בכפוף לחיוב להחלפת האריזות לכאלו שהכיתוב בהן יהיה בעברית ובערבית, ולא באנגלית, אפשר ליוניליוור העולמית לעקוף את הדירקטוריון של בן אנד גריס, שהעלה את הדרישה להפסיק את השיווק ביהודה ושומרון.
כזכור, לפני שנה הודיעה חברת הגלידות העולמית בן אנד ג'ריס לאבי זינגר המחזיק בזיכיון לייצור ושיווק הגלידה בארץ, כי לא תחדש את הסכם ההתקשרות שלה עימו. זאת, בשל סירובו של זינגר להיענות לדרישתה להפסיק למכור את הגלידות שלה בהתנחלויות. "למרות שלא נימכר בשטחים הכבושים, נישאר בישראל באמצעות התארגנות שונה", מסרה אז בן אנד ג'ריס העולמית בהודעה שפרסמה בנושא.
בתום מו״מ ממושך, חתמה יוניליוור העולמית, בעלת בן אנד ג׳ריס על הסדר עם זינגר, המבטיח את המשך פעילות המפעל ומכירת הגלידה בכל רחבי ישראל.
במסגרת ההסדר שנחתם, מובטח כי זינגר ימשיך לייצר ולמכור את גלידת בן & ג'ריס, ללא הגבלת זמן, ללא מגבלה, בכל חלקי ישראל ויהודה ושומרון. זאת, באריזות חדשות עם כיתוב בעברית. הסדר זה מבטיח את המשך הפעילות בבאר טוביה, ואת הביטחון התעסוקתי של מאות העובדים במפעל, וכן את פרנסתם של אלפי ישראלים ופלסטינים שאמונים על האספקה והשירותים, עליהם מסתמך המפעל.
ברקע ההגעה להסדר, מערך לחצים שהופעל על יוניליוור העולמית במהלך השנה החולפת, שכלל סנקציות כלכליות ב-28 מדינות, תביעה ייצוגית שהוגשה נגדה בארה״ב וחשש מהפעלת חוק החרם כלפיה בישראל. בהצהרה משותפת לשר האוצר ושרת הכלכלה נמסר: ״ההחלטה שהתקבלה, לא רק מבטיחה שהמפעל של בן אנד ג'ריס בישראל וצוות העובדים המגוון שלו יהיו מוגנים, אלא גם שהלקוחות של החברה, יהודים ומוסלמים, ישראלים ופלסטינים, לא יהיו מטרה להתקפות קמפיין הדה לגיטימציה נגד ישראל".
"מדובר בניצחון ערכי חשוב נגד האפליה והאנטישמיות העומדות בליבו של קמפיין החרם על ישראל. אנחנו רוצים להודות מקרב לב לאנשים הרבים שהתייצבו נגד הניסיון הבלתי לגיטימי להחרים את ישראל, בהם מושלים ונבחרי ציבור ברמה הפדרלית והמדינתית בארצות הברית ובמקומות נוספים, ארגוני חברה אזרחית ואזרחים מן השורה, מכל גווני הקשת הפוליטית".
אבי זינגר, אמר בעקבות ההסדר: "אני שמח מאוד שלאחר חודשים ארוכים של מאבק, הצלחנו להבטיח כי נמשיך לייצר ולמכור את הגלידה לכלל לקוחותינו, ללא אפליה, בכל רחבי ישראל ויהודה ושומרון. זה היה מאבק ממושך ומורכב, חוצה גבולות ומגזרים. מדובר בניצחון משמעותי עבורנו ועבור כל מי שמאמין בשיתוף פעולה ודו קיום, ובתבוסה מהדהדת לאלו הדוגלים באפליה ובחרמות".