$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

מזרחי מתנגד לתוכנית המטרו: תוביל להריסת הסניף הוותיק ברח' החשמונאים בתל אביב

בהנהלת הבנק טוענים לנזק של 100 מיליון שקל מהריסת הסניף ודורשים מהות"ל לשנות את מיקום התחנה או לקבל מבנה חלופי בלב תל אביב. בבנק מאיימים: אם המדינה לא תשנה את התוכנית היא תישא ב"פיצוי עצום"

שלומית צור 07:0220.12.20

הנהלת בנק מזרחי טפחות נגד התוכנית להקמת תחנה שתשמש את קו המטרו M2, שכן זו צפויה להיבנות על השטח שבו נמצא כיום סניף המשכנתאות הראשי שלה, ברחוב החשמונאים בתל אביב. הסניף פעיל במקום זה 60 שנה.

 

בהתנגדות שהגישה הנהלת הבנק לוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) נטען כי הריסת המבנה תחשוף את הבנק לנזק בלתי הפיך בכ־100 מיליון שקל.

 

במסגרת ההתנגדות שהגיש הבנק - באמצעות עוה"ד דורון אריאל, אלעד בן־יורם וגיא אלדן ממשרד דורון אריאל ושות' - נטען כי תכנון תוואי המטרו לא הביא בחשבון זכויות מהותיות שעומדות לבנק. לפי הבנק, יישום התוכנית יביא "לדחיפתו הפיזית אל מחוץ ללב העסקים בתל אביב" ולנטישה של לקוחות מרכזיים.

 

הסניף המדובר פועל במבנה בן 5 קומות ומשתרע על שטח של כחצי דונם ברחוב החשמונאים 123. הקרקע שעליה בנוי הסניף נמצאת בבעלות עיריית תל אביב והנהלת מזרחי טפחות חוכרת אותה ממנה מתוקף הסכם עד 2074. להתנגדות צורפה גם חוות דעת של שמאי המקרקעין איציק רפאל, דני טרשנסקי ואופיר ברין לנגר, המבססת את הנזק הכספי בהפקעת הנכס.

 

סניף מזרחי טפחות ברחוב החשמונאים. בבנק השוו את המבנה לתיאטרון הבימה סניף מזרחי טפחות ברחוב החשמונאים. בבנק השוו את המבנה לתיאטרון הבימה צילום: אוראל כהן

 

 

בהנהלת הבנק משווים את המצב לזה של התיאטרון הלאומי הבימה, שסמוך אליו תוקם תחנת מטרו - אך מבנה התיאטרון לא ייהרס עבור הקמתה. בהנהלת הבנק הציעו לות"ל חלופה: להקים מבנה חדש לסניף הגדול מעל שטח תחנת המטרו העתידית או בשטחים הצמודים לה: "בדרך זו, הפגיעה בבנק תצומצם ומן הצד השני יוקטן הפיצוי שבו תחויב המדינה בתשלום וייחסכו הנזקים הישירים והכבדים שייגרמו לבנק", נכתב. עוד ציינו כי חלופה זו לא תהווה תחליף לפיצוי על ההוצאות שיידרשו להקמת הסניף החדש, פיצוי על הפגיעה במוניטין הבנק במהלך תקופת הביניים שעד לבניית מטה הבנק בשנית מעל שטח התחנה ותשלומים נוספים על הפסד רווח והוצאות הקשורות במעבר למשכן חלופי.

 

הבנק ביקש מהוועדה לבחון גם אפשרות להקצות לו שטח חלופי דומה באותו אזור, שבו יוקם סניף המשכנתאות שלו "כך שהוא יהיה בניין עצמאי ואינו חלק ממגדל או קומפלקס משרדים שלם וכולל נראות ומרכזיות דומה לבניין הקיים – מיקום שקשה לדעת אם קיים בנמצא".

 

הנהלת הבנק כתבה כי "המדינה אחראית לפצות את הבנק באופן מלא" והזהירה כי ללא שינוי תישא קופת המדינה "בתשלום פיצוי עצום".

x