$
חדשות נדל

רשות מקרקעי ישראל תקנוס את גינדי החזקות במיליון שקל על שיווק דירות ל"חבר"

החברה שיווקה באופן בלעדי למועדון "חבר" יחידות דיור שהיו מיועדות לציבור הרחב במסגרת פרויקט מחיר למשתכן באור יהודה, למרות האיסור על מתן הנחות המפלות את רוב הציבור

דותן לוי 22:2815.04.19

ועדת המכרזים של רשות מקרקעי ישראל החליטה להטיל תשלום פיצוי בגובה מיליון שקל על חברת גינדי החזקות לאחר שזו שווקה לחברי מועדון "חבר", דירות בהנחה משמעותית שלא הוצעה לציבור הרחב, למרות שמדובר בדירות שנבנו על קרקע בה זכתה גינדי במסגרת שיווקי מחיר למשתכן ותנאי המכרז אוסרים זאת.

 

 

מדובר בשיווק של 300 יחידות דיור באור יהודה, שהיו אמורות להימכר לציבור הרחב ואשר היזם, משיקולים כלכליים, החליט לשווקן תוך מתן הטבות משמעותיות ובלעדיות ביחס לציבור הרחב, לחברי מועדון "חבר". הוועדה אמרה כי השיווק המדובר אינו עולה בקנה אחד עם הוראות המכרז והחוזה ביחס לחובה להימנע מאפליה.

 

לפי ועדת המכרזים גינדי זכתה במכרז של מחיר למשתכן ביולי 2017 והוא כלל 4 מתחמים שבהם 1,140 יח"ד לבניה רוויה. במסגרת תנאי המכרז שפרסמה רמ"י, התחייבה החברה הזוכה למכור לפחות 80% מיחידות הדיור במסלול מחיר למשתכן. את יתרת יחידות הדיור הורשתה למכור שלא במסלול מחיר למשתכן, כלומר בתנאי ומחירי שוק חופשי.

הדמיית פרויקט בית בפארק באור יהודה הדמיית פרויקט בית בפארק באור יהודה הדמיה: viewpoint

 

 

אלא שבגינדי בחרו לשווק את הפרויקט למועדון "חבר" של משרתי וגמלאי צבא הקבע, ובעקבות זאת ביקשה רשות מקרקעי ישראל הבהרות מהחברה והורתה לה לחדול ממתן ההנחה המפלה את הציבור הרחב.

 

לאחר הליך השימוע שהתקיים בינואר 2019 התקיימה ישיבה של ועדת המכרזים של רמ"י וזו העלתה כי השיווק ל"חבר" בצירוף התנאים הבלעדיים והמיטיבים שניתנו לחברי המועדון שכללו מחירי דירות בהנחה משמעותית ותנאי פריסת תשלומים מיטיבים, זאת במקביל לאיסור מתן הטבות והנחות לציבור הרחב, יצרו אפקט מפלה שבפועל הרתיע רוכשים פוטנציאלים מקרב הציבור הכללי מלהצטרף לפרויקט. כתוצאה מכך, בסופו של יום מתוך כ-280 דירות שיועדו לשוק החופשי, 250 דירות נמכרו לחברי מועדון הצרכנות "חבר" ורק 23 נמכרו לציבור הרחב.

 

מגינדי החזקות נמסר בתגובה: "מכיוון שרשות מקרקעי ישראל שלחה לתקשורת את ההחלטה ולא לנו, אנו עדיין למדים אותה. טענותיה של גינדי הועלו בשימוע וכעת החברה שוקלת את האפשרויות שבפניה. לגוף הטענה, הפרוייקט המדובר היה פתוח לכלל הציבור ולא רק לעמיתי חבר ואכן בפועל, דירות רבות נמכרו לציבור הרחב. בנימה אישית נסיים בכך שאנו מופתעים שגוף ממשלתי חושב שתמיכה בכוחות הביטחון הוא מעשה פסול".

 

באגודה לזכויות האזרח, שהגישו את התלונות על השיווק הבלעדי, בירכו על ההחלטה. לדברי מנהל היחידה לזכויות חברתיות ולשיוויון באגודה, עו"ד גיל גן-מור, "שיווק של מאות יחידות דיור המיועדות לכלל הציבור רק לקבוצה קטנה ואקסקלוסיבית היא פסולה ואין לה כל הצדקה, ובוודאי בשעה שבה יש מצוקת דיור חריפה. אנו שמחים שקיבלו את עמדת האגודה לזכויות האזרח והתופעה תפסק".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x