חדשות נדל"ן

נתוני מכירת הדירות בפברואר שובשו בשל מבצע "חבר" באור עקיבא

עפ"י הכלכלן הראשי, מבצע נקודתי הוא זה שעיוות את נתוני החודש לפי האוצר והוביל לעלייה מלאכותית של 10% בהשוואה לפברואר 2018; המבצע הוביל גם לחזרה מסוימת של המשקיעים לשוק; כ-21% מתזרים המזומנים של הקבלנים בחודש פברואר נובע ממכירות במסגרת מחיר למשתכן

דותן לוי 15:3815.04.19

חודש פברואר הסתיים עם מכירה של 9,100 דירות, עלייה של 10% בהשוואה לפברואר אשתקד ועלייה מתונה של 2% בהשוואה לחודש הקודם, כך עולה מנתוני הכלכלן הראשי במשרד האוצר.

 

 

 

מתוך כלל העסקאות, 8,300 דירות נמכרו בשוק החופשי עלייה חדה של 15% בהשוואה לפברואר אשתקד, ו-800 דירות נמכרו במסגרת עסקאות מחיר למשתכן.

 

את הנתונים מסביר הכלכלן ברמה נמוכה במיוחד שנרשמה במספר העסקאות בשוק החופשי בפברואר 2018 (פברואר עם נתוני המכירות הנמוכים בעשור האחרון), וכן במבצע מכירות גדול באור עקיבא שכלל למעלה ממחצית הגידול במספר העסקאות בשוק החופשי. לשם המחשה, בהשוואה לינואר האחרון עלה מספר העסקאות בשוק החופשי בשיעור של 7%, כאשר גידול זה מתרכז בפלח השוק של הדירות החדשות.

 

 

אור עקיבא אור עקיבא צילום: וויופוינט

 

 

דירות חדשות

 

בפלח הדירות החדשות, מדובר על 3,200 דירות שנמכרו בחודש פברואר, מזה 900 דירות במחיר למשתכן. בניכוי עסקאות מחיר למשתכן מדובר על עלייה חדה של קרוב ל-40% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי בהשוואה לפברואר אשתקד ועלייה של 22% בהשוואה לחודש הקודם. בכך חזרה רמת העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי לרמתה הגבוהה יחסית בחודש דצמבר האחרון. כאמור, באוצר מייחסים את הממצאים למבצעי מכירות נקודתיים וכותבים כי כ-60% מהגידול ברכישות בחודש פברואר התרכז במבצע מכירות למועדון הצרכנות "חבר" לפרויקט בשכונת אור ים באור עקיבא, אשר הביא לגידול של יותר מ-300% בסך העסקאות בדירות חדשות (בשוק החופשי) באזור חדרה בהשוואה לפברואר אשתקד.

 

גם באזור המרכז, חלה עלייה במכירות אך גם כאן 70% מהגידול בסך העסקאות בדירות מוסבר במבצע מכירות באור יהודה. מנגד, באזור ב"ש הוסיף לרדת בשיעור חד מספר העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי. בהקשר זה מציינים באוצר, כי באזור זה עומדות למכירה, ללא הגרלה, קרוב לשלוש מאות דירות, עבור זכאי "מחיר למשתכן".

 

תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות (כולל מחיר למשתכן) עמד בחודש פברואר על 5.4 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של 17% בהשוואה לפברואר אשתקד. כ-21% מתזרים המזומנים של הקבלנים בחודש פברואר נובע ממכירות במסגרת "מחיר למשתכן", שיעור זה נמוך ב-0.1% בהשוואה לפברואר אשתקד, זאת הן על רקע ירידה במספר הדירות שנמכרו ב"מחיר למשתכן" בפברואר השנה והן על רקע מבצע המכירות הגדול באור עקיבא.

 

עוד עולה מהסקירה כי חלה חזרה מסוימת של המשקיעים לשוק ואלה רכשו 1,400 דירות בפברואר, עלייה של 18% אשר גם באוצר הגדירו כ"חריגה". יחד עם זאת, גם כאן הנתונים מוסברים בפרויקט באור עקיבא אשר בו עמד משקרל המשקיעים על 15%. עם זאת, מכירות המשקיעים נותרו דומות לפברואר אשתקד ועמדו בחודש זה על 1,800 דירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x