חדשות נדל"ן

לאחר מאבק של כעשור: הוועדה המחוזית אישרה לקדם את החלופה להקמת המלון בעמק ססגון

החלופה שתיבחן כעת היא להקמה של מלון בסמוך לכניסה לפארק; השטח שהיה מיועד קודם לכן להקמת מלון יהפוך ברובו להיות חלק משמורת הטבע

דותן לוי 16:2707.04.19

לאחר מאבק של יותר מעשור, החליטה הוועדה המחוזית (דרום) במנהל התכנון לקדם באופן רשמי ומוצהר את החלופה למלון בעמק ססגון, אשר למעשה מצילה את פיסת הטבע הייחודית ושומרת עליה פתוחה לציבור. לפי ההחלטה אשר התקבלה פה אחד, שטחו של עמק ססגון המשתרע על פני 1,150 דונם יהפוך ברובו לחלק משמורת הטבע של פארק תמנע, והוא ישתרע מנחל מנגן בצפון ועד לנחל תמנע בדרום. בטרם תבוטל התוכנית של עמק ססגון, הוועדה החליטה על קידום מתחם המלונאות החדש במבואת הכניסה לפארק.

 

 

 

עמק ססגון הינו עמק מדברי מרהיב השוכן בבקעת תמנע, והנחשב, לדעת מיטב מומחי התכנון והסביבה, כבעל ערכיות סביבתית יוצאת דופן ברמה הלאומית. מעבר לייחודו הנופי והגיאולוגי, עמק ססגון ייחודי גם בשל העובדה שפיסת ארץ קטנה זו היא למעשה החלק היחיד של בקעת תמנע שנותר גם שמור במצבו הבראשיתי וגם פתוח ונגיש לציבור ללא תשלום.

 

הפגנות בעמק ססגון (ארכיון) הפגנות בעמק ססגון (ארכיון) צילום: CC by megama yeruka

 

 

במסגרת המאבק, דרש אדם טבע ודין, ביחד עם תושבי הערבה, להעביר את המלון מעמק ססגון לאזור הצמוד למבואת הכניסה לפארק תמנע. חלופה זו צמודה לפיתוח קיים, תסתמך על תשתיות קיימות והיא קיבלה את הציון הגבוה ביותר בתסקיר ההשפעה על הסביבה שנערך בעקבות עתירת אדם טבע ודין והתושבים. לעומת זאת, חלופת עמק ססגון דורגה במקום ה-9 מתוך 10 החלופות שנבחנו. כך נכתב שם: תהיה זו טעות חמורה להמשיך בהליך האישור של התוכנית באתר המקורי שתפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית" החלופה זכתה לתמיכת המשרד להגנ"ס, רשות הטבע והגנים, וכעת גם מוסדות התכנון החליטו לקדם אותה.

 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין וממובילי המאבק להצלת עמק ססגון: "אחרי יותר מעשור, הגיע לקיצו אחד מהמאבקים הסביבתיים והחברתיים שניהלנו בניצחון מהדהד. ההחלטה היום, באה בעקבות תקדים משפטי שמכריח את המדינה לבצע תסקיר השפעה אובייקטיבי על הסביבה, כזה שאינו מסתמך רק על התסקיר שבמימון היזם. בכך, חייבנו את המדינה לאמץ אמות מדינה גבוהות יותר בהליכי התכנון בכדי לשמור על הנופים הייחודיים שיש בישראל. אני ממליץ להמוני בית ישראל לצאת וליהנות מפנינת הטבע הזאת בחופשת חג הפסח הקרובה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x