$
נדל"ן

היום יוחלט האם לבנות מתחם תיירות בתמנע

הוועדה המחוזית תקבע האם לאשר הקמת קומפלקס מלונאי בעמק ססגון שבערבה. השר להגנת סביבה גלעד ארדן ינסה לשכנע את חברי הוועדה לא לתמוך בבניה ההורסת את הנוף המדברי

לאחר יותר מחמש שנות מאבק בהובלת גופים ירוקים ותושבי הערבה, היום (ב') תתכנס הוועדה המחוזית דרום כדי להכריע האם לאשר את מתחם המלונאות של היזם יואב איגרא בעמק ססגון שבבקעת תמנע. השר להגנת הסביבה גלעד ארדן החליט להגיע בעצמו לישיבת הוועדה, אשר נקבעה לשעה 11:20 בקריית הממשלה

בבאר שבע, כדי לנסות ולשכנע את חברי הוועדה שלא לתמוך בבניה ההורסת את את הטבע והנוף המדברי, כאשר יש אפשרויות אחרות.

 

לפי תוכנית המתאר המחוזית, עוד ב־1996 יועד האזור למתחם מלונאי וב־2005 אושרה תוכנית מפורטת שהגיש איגרא, להקמת מתחם מלונאי שיתפרס על 300 דונם. התוכנית כללה מלון ובו 400 חדרים, שני פארקים של אטרקציות למשפחות, מתחם לממכר מזון, חנויות ובתי קפה. רק ב־2007 עמדו תושבי האזור על אופי המיזם והיקפו - ונחרדו. הם יצאו למאבק שאליו התגייסו גופים ירוקים שונים כגון אדם טבע ודין, החברה להגנת הטבע ומגמה ירוקה.

 

עמותת אדם טבע ודין בדקה ומצאה פגמים בהליך התכנוני שהובילו במרץ 2008 לעתירה לבג"ץ. בפסק דין מסוף דצמבר 2008 קיבל בית המשפט את רוב הטענות שהועלו בעתירה. השופט אמנם לא ביטל את התוכנית, אך קבע שיש להחזיר אותה לדיון חוזר בוועדה המחוזית. כמו כן, בית המשפט הורה לוועדה להזמין דו"ח מגורם אובייקטיבי שיבחן את ההשלכות הסביבתיות של הקמת המלון ושיציע חלופות.

 

הדו"ח קבע כי יש לעצור כל תוכנית בנייה בעמק ססגון מאחר "שתהיה זו טעות חמורה להמשיך בהליך אישור התוכנית באתר המקורי, שתפגע בנוף נדיר ברמה הלאומית באזור שטרם הופר על ידי פעילות אנושית". בדו"ח הוצעו מיקומים חלופיים למלון אולם היזם איגרא סירב לכך. היום, כאמור, צפויה הוועדה להחליט האם לאשר את הקמת המלון לפי תוכניתו המקורית.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x