$
נדל"ן

פאנל בחירות על הדיור: "הדרך היחידה להוריד מחירים היא להפוך את המדינה לקבלן"

המתמודדים מטעם המפלגות כחול לבן, הליכוד, והעבודה התראיינו בכנס של ארגון קבלני ת"א, מתחו ביקורת על מדיניות הדיור והסבירו כיצד ייראה התחום תחת הנהגתם; יעלון: "נחייב תוכנית רב שנתית לכל משרד הממשלה כולל הבינוי"

דותן לוי 17:0302.04.19

"מחיר למשתכן לא השיגה את המטרה, כדי לפתור את בעיית הדיור צריך לבנות יותר, אבל התוכנית הזו לא הביאה לכך ויצרה אי ודאות", כך אמר היום (ג') יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי, בכנס של התאחדות הקבלנים והבונים של ת"א- יפו ובת ים שנערך בתל אביב.

 

 

לדבריו של גבאי, "בעסקים חייבים ודאות ואנחנו מאמינים שהדרך לפתור את בעיית הדיור שהיא בעיה של דור שלם היא באמצעות מכרזים לקרקעות מדינה, כך שהמדינה תהיה האחראית עליהם בדומה לקבלן ראשי".

אבי גבאי בכנס: "לחתוך את הבירוקרטיה שעולה למדינה מיליארדים" אבי גבאי בכנס: "לחתוך את הבירוקרטיה שעולה למדינה מיליארדים" צילום: עופר עמרם

 

גבאי רואיין על ידי העיתונאית רינה מצליח בנושאים מדיניים וביטחוניים אך נשאל גם על נושא הדיור. בהמשך לדבריו על תוכניות מפלגת העבודה לנושא הדיור אמר גבאי כי "הדבר השני הוא לחתוך את הבירוקרטיה שעולה למדינה מיליארדים. קבלן שקונה מגרש ולוקח מימון משלים עליו כסף, אם הוא ממתין 5 שנים (עד שהוא יכול להתחיל לבנות, ד.ל) הוא משלם על זה כסף שמתגלגל לפתחם של רוכשי הדירות ולכן חייבים לקצר תהליכים. חייבים לאפשר לעשות פינוי בינוי ולבנות שכונות שלמות ולא מבנים בודדים כפי שקורה כיום, וצריך לתת תמריצים לבנייה להשכרה, כי גם אם תורידי את המחיר ב-20% יישארו הרבה אנשים שלא יוכלו לקנות דירה".

 

"רק רבין ושרון ניהלו את המדינה" 

המרואיין הבא היה בוגי יעלון, לשעבר שר הביטחון וכיום מועמד מטעם מפלגת כחול לבן, שאמר כי "אנחנו יושבים עם הקבלנים, מה קרה לנו בשנים האחרונות? התחלות הבנייה ירדו. אני עבדתי עם חמישה ראשי ממשלה בתפקידים שונים, אצל שניים מהם המדינה נוהלה, אלה היו רבין ושרון. זו מערכת ואם לא מתכננים אי אפשר לבצע, רואים את זה בביטחון וגם בדיור.

 

בוגי יעלון בכנס בוגי יעלון בכנס צילום: עופר עמרם

 

"גם לי יש ילדים, וכשר ביטחון הצעתי שנפנה את מחנות צה"ל מהמרכז והמדינה והפריפריה ירוויחו. לפני שהגעתי זה היה תקוע במשך שנתיים בגלל בירוקרטיה ועוד כל מיני דברים שלחלקם אני קורא שחיתות. ברמת השרון יש קרקע של תע"ש אבל אם ראש הממשלה לא דואג לתכנן ולפקח על זה כלום לא יקרה. יש מנכ"ל משרד ראש הממשלה שצריך לפקח על המשרדים השונים במקום להעביר רהיטים מכאן לשם. אין כאן סיסמאות, צריכה להיות תוכנית רב שנתית לכל אחד מהמשרדים ולפקח שהיא מתבצעת".

 

בהמשך עלה לדבר ניר ברקת, ראש העיר ירושלים לשעבר וכיום מתמודד מטעם מפלגת הליכוד. ברקת התייחס למוטיבציה של ראשי הערים לבנות דיור למגורים ואמר כי "צריך לדעת שלראשי הערים אין היום מוטיבציה לבנות דירות, זה לא מממן את עלות התושבים שמגיעים לגור בעיר אחר כך, והסכמי הגג הם טעות אסטרטגית, הם לא פותרים את הבעיה מהשורש.

 

"צריך לשנות את הנוסחה ולייצר ביקוש גם בפריפריה כי אם בעתיד היח"ד יהיו רק במרכז הארץ אנחנו נהיה בבעיה. אני רוצה לתפור חליפה כלכלית יזמית לאזורי הפיתוח בדרום ובצפון עם תקצוב דיפרנציאלי ותקציבים לפיתוח עסקי שיאפשרו את הצמיחה בחבלי הארץ הכל כך חשובים הללו.

 

"למשל כשמסתכלים על הדרום, רואים שבנגב ובערבה יש המון טכנולוגיה, אפשר לקדם שם אזור פיתוח ולשווק את הטכנולוגיה הזו לכל אזור צחיח בעולם. כשהאזורים האלה יתפתחו גם הקבלנים יהיו בפוזיציה אחרת כשהאזורים ויגיעו לבנות שם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x