$
חדשות נדל"ן

הוסר חסם בדרך לבניית 12 אלף דירות במתחם פי גלילות

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את פירוק חברת פי גלילות, החלטה שתשחרר 80 דונם לדיור ותעסוקה, בהם מחזיקה החברה. הפירוק צפוי לעלות להצבעה באסיפת בעלי מניות באמצע ינואר

בילי פרנקל ונמרוד בוסו 19:2724.12.18

מועצת מקרקעי ישראל אישרה הערב (ב') את הצעת רשות החברות לפרק את חברת פי גלילות. בכך יושבו לניהול רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) יותר מ-80 דונם הכלולים בתוכנית רחבת ההיקף דרום גלילות. התוכנית כוללת 12 אלף יחידות דיור ו-700 אלף מ"ר תעסוקה ומסחר. הפירוק צפוי לעלות להצבעה באסיפת בעלי מניות ב-14 בינואר. על הכוונה לפרק את החברה פורסם לראשונה ב"כלכליסט".

 

 

אחת הסיבות העיקריות לפירוקה של החברה היתה הרצון ברשות החברות וברשות מקרקעי ישראל לחסוך את ההוצאות על מנגנון החברה, בהם שכר המנכ"ל שהגיע למאות אלפי שקלים בשנה. זאת בעוד שהתועלת בעצם קיומה היתה מוטלת בספק

 

מאז חתימת ההסכם לפינוי מתקני הדלק והגז ממתחם גלילות בשנת 2002, חברת פי גלילות מחזיקה שטח של 164 דונם המשמש בעיקרו לחניונים למכירת רכבים, המושכרים על ידי החברה. למדינת ישראל 50% ממניות החברה והיתרה מוחזקת בידי בעלי מניות פרטיים. במסגרת תוכנית דרום גלילות, המקודמת על ידי רמ"י ומתכננת מחוז תל אביב גילי טסלר, ייעוד השטח אמור להשתנות למגורים ותעסוקה.

 

לצורך ניהול מיטבי של מקרקעי ישראל וכחלק ממימוש החלטת הממשלה בנושא, מקדמת רשות החברות את פירוק החברה והשבת מחצית משטח המקרקעין המוחזק על ידה לרמ"י. בעלי המניות הפרטיים יקבלו חוזה חכירה המאפשר שינוי ייעוד הקרקע תמורת תשלום עם השלמת התוכניות המפורטות. המהלך מאפשר ניהול מיטבי של המקרקעין על ידי רשות מקרקעי ישראל ועתיד להוביל לחיסכון כספי ניכר בניהול השוטף.  

פי גלילות פי גלילות

 

רשות מקרקעי ישראל צפויה להגיש במהלך שנת 2019 תוכניות מפורטות על המתחם ואף להתחיל בטיפול בביצוע עבודות פיתוח שניתן לבצע מכוח התוכנית המתארית המופקדת להתנגדויות הציבור בימים אלו.

 

שר האוצר ויו"ר רמ"י משה כחלון: "זו החלטה חשובה שתשחרר דירות רבות בלב האזור המבוקש בישראל. במשך שנים מדברים על בנייה במתחם גלילות, אך בפועל לא קרה דבר. ההחלטה הזו שנעביר היא צעד עצום בהוצאת תוכניות הבנייה הללו לפועל. היא תאפשר לאלפי משפחות לבנות את ביתם באחד ממתחמי הבנייה המבוקשים באזור המרכז".

 

עדיאל שמרון, מנהל רשות מקרקעי ישראל: "למהלך שיזמה רשות החברות בשיתוף רמ"י חשיבות רבה ליצירת זמינות במקרקעין המיועדים לבניית 12 אלף יחידות דיור במרכז הארץ. במקביל, פועלת רשות מקרקעי ישראל לקידום התכנון במתחם, לטיפול בזיהומי קרקע, לסילוק פולשים להסדר עם החברה קדישא ועוד. הכל על מנת לאפשר את שיווק הקרקע בהקדם האפשרי".

 

יעקב קוינט, מנהל רשות החברות הממשלתיות: "רשות החברות הממשלתיות יזמה את המהלך לפירוק החברה כחלק מתוכנית רחבה לייעול השימוש במקרקעי החברות הממשלתיות ולתמיכה במדיניות הממשלה להגדלת היצע יחידות הדיור. בנוסף, סגירת החברה תחסוך למשלם המיסים מיליוני שקלים לשנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x