$
חדשות נדל"ן

חותכים את המתווך: פי גלילות בדרך לפירוק

ל"כלכליסט" נודע שבעלי חברת אחזקות הנדל"ן, החולשת על קרקע בשווי מיליארד שקל, פועל לקבלת בעלות ישירה על השטח עם התקדמות תוכנית הבנייה

נמרוד בוסו 08:4530.08.18

חברת אחזקות הנדל”ן פי גלילות מסופי נפט וצינורות, המחזיקה בקרקעות בשווי מוערך של כמיליארד שקל במתחם פי גלילות, מצויה בהליכים מתקדמים לקראת פירוק, כך נודע ל"כלכליסט". החברה, שמחצית ממניותיה בבעלות המדינה ומחציתן בבעלות גורמים פרטיים, חולשת על כ־164 דונם בגבול רמת השרון ותל אביב, שעליהם מקודמות בוועדות התכנון תוכניות לבניית אלפי דירות, שטחי מסחר ומשרדים.

 

בימים אלה מתנהל משא ומתן לפירוק מרצון של החברה. במו”מ שותפים משרד האוצר, רשות החברות הממשלתיות, רשות מקרקעי ישראל (רמ”י) וכן נציגי החברות פינת גלילות, המחזיקה ב־41% ממניות החברה, ורובע גלילות המחזיקה ב־9% ממניותיה. חברת פינת גלילות מצויה בבעלות משותפת של חברות הנדל”ן קנדה ישראל (27%) ואקרו נדל”ן (27%) וקבוצת משקיעים פרטיים בראשות היזם אריאל שוב (46%). רובע גלילות היא בבעלות טריגו נדל”ן, העוסקת בשיווק קרקעות חקלאיות.

 

לדברי אחד מהבעלים הפרטיים של החברה, הפירוק יוביל לחיסכון בעלויות מיותרות ולהתנהלות חופשית יותר של בעלי הקרקע: "מדובר במנגנון שעולה כסף, ושקיומו אינו הכרחי. כל אחד מהבעלים יוכל להתנהל באופן חופשי יותר כשיחזיק בקרקע באופן ישיר, מבמסגרת של החברה שכובלת אותו לגורמים נוספים, לעתים עם אינטרסים מנוגדים לשלו".

 

 

הקרקע של פי גלילות. מקודמות תוכניות לבניית אלפי דירות, שטחי מסחר ומשרדים הקרקע של פי גלילות. מקודמות תוכניות לבניית אלפי דירות, שטחי מסחר ומשרדים

 

כמו כן הוא הסביר כי גם המדינה תיהנה משליטה רבה יותר על קרקעותיה, ותוכל בעתיד להפנות את תכנון החלק הצפוני של מתחם גלילות אל הוועדה לתכנון מהיר (ותמ”ל): “בשנים האחרונות המדינה מנסה ככל יכולתה להימנע משותפות בחברות שאין לה בהן שליטה, וזה המצב גם בפי גלילות. העברת חלקה של המדינה לבעלות רשות מקרקעי ישראל (רמ”י) תגדיל את שליטתה בתכנון המתחם”.

 

המדינה מבקשת לפרק מרצון את החברה משום שהתכנון בקרקעות נמצא עדיין בשלבים ראשוניים, שדורש תשלום היטל השבחה נמוך יחסית לרשות המקומית. העברת בעלות בשלב שבו בתוכנית בשטח כבר מאושרות יביא לתשלומים של סכומי עתק. היטל ההשבחה משולם במסגרת העברת הבעלות על הקרקע מהחברה לידי רמ”י.

 

חברת פי גלילות התאגדה ב־1958 במטרה להפעיל מתקן אחסנה ואספקה של דלק ומוצריו. היא נוסדה כ"חברה מעורבת" בבעלות משותפת של המדינה ושלוש חברות הדלק הגדולות פז, דלק וסונול. במהלך העשור הקודם פונו מתקני והדלק והגז שאוחסנו בו, ואת חלקן של חברות הדלק רכשו חברות נדל"ן.

 

עם סגירת המסוף הפכה פי גלילות למעשה לחברת אחזקות נדל"ן. כיום משמש הניצב בדימוס אבי דותן כמנכ"ל החברה, והכנסתה מגיעה מהשכרת המקרקעין לעסקים שונים הצורכים שטח רב, בעיקר סוכנויות רכב. הכנסותיה משכירות ב־2017 עמדו על כ־8.6 מיליון שקל. הוצאותיה עמדו על 6.7 מיליון שקל, מהם כ־1.9 מיליון שקל הוצאות שכר.

 

שיעור הכנסות החברה משכירות הוא זניח בהשוואה לשווי הקרקע שבה היא מחזיקה, ואשר הוערכה לאחרונה על ידי חברת פז כלכלה ב־985 מיליון שקל. הסיבה לשווי הגבוה היא תוכנית המקודמת כיום בוועדת התכנון המחוזית של מחוז תל אביב לבניית 12 אלף דירות, בנוסף למאות אלפי מ"ר של תעסוקה ומסחר בכל מתחם גלילות הנמצא בשטחה המוניציפלי של רמת השרון. מתוך כלל הדירות המתוכננות לשטח כ־2,000 על פי ההערכות אמורות להיבנות בשטח שבו מחזיקה פי גלילות. בימים אלה נמצאת התוכנית לקראת הפקדה להתנגדויות.

 

מרשות החברות הממשלתיות נמסר: "הרשות פועלת עם השותפים לקדם פירוק בעין, לפיו הנכסים יועברו לבעלים. ההליך ישרת את מטרות הממשלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x