$
חדשות נדל"ן

האוצר נסוג מתזכיר החוק שקידם להגדלת זכויות הבנייה בתמ"א 38

באוצר חוששים כי שוק התמ"א יגיב בתקופת קיפאון והמתנה להגדלת הזכויות. בינתיים הועברו הסעיפים הנוגעים להיטלי השבחה בהצעת חוק פרטית

נמרוד בוסו 20:1716.07.18

במשרד האוצר החליטו שלא להעביר במושב הנוכחי את שורת התיקונים בחוק התכנון והבנייה אשר נחשפה ב"כלכליסט" לפני כחודש וחצי, ולהסתפק בהכנסת חלק מסעיפי החוק להצעות חוק פרטיות המקודמות במושב זה בלאו הכי. זאת על אף שתזכיר החוק כבר הופץ, ואף הובא לוועדת השרים לענייני חקיקה. הוועדה דנה בהצעה פעמיים, אך נמנעה מלאשר אותה.

 

תזכיר החוק שהופץ כלל שורה של שינויים שהעיקריים שבהם נגעו לתוכנית הארצית לחיזוק מבנים נגד רעידות אדמה (תמ"א 38). במסגרת התיקון, הסמיך החוק ועדות תכנון מקומיות לקדם ולאשר תוכניות אשר יגדילו את זכויות הבנייה במסגרת יוזמת תמ"א 38 בעד 350%. עוד ביקשה יוזמת החקיקה לשנות את אופן גביית היטלי השבחה, ולפטור גביית היטלים שכאלה בגין אישור תוכנית מתאר, שאינה מעניקה אפשרות להוצאת היתר בנייה.

 

נראה כי הסיבה שבגללה חזר בו האוצר היא כפולה. הראשונה – קושי פוליטי להעביר את התיקון בוועדת השרים לחקיקה. בשלב זה לא ברור מי היום המתנגדים, אך נראה כי ההצעה לא זכתה לרוב. השנייה - באוצר דואגים שמא שוק התמ"א 38 ייכנס לתקופת קיפאון נוספת בשלבי קידום היוזמה, כאשר היזמים יעדיפו להמתין להגדלת הזכויות ובתקופה זו לא יקדמו פרויקטים.

 

בינתיים קודמו חלק מהסעיפים, אלה מביניהם הנוגעים לשינוי אופן חישוב היטל ההשבחה, באמצעות יוזמת החקיקה הפרטית של ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס), שאושרה בשבוע שעבר בוועדת הפנים של הכנסת.

 

ממשרד האוצר נמסר: "הנושא לא עלה לדיון מסיבות טכניות בלבד ויעלה במושב הבא של הכנסת".  

תמ"א 38 (ארכיון) תמ"א 38 (ארכיון) צילום: דוד הכהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x