$
תשתיות

התחדשות עירונית בזכרון יעקב: התקבל היתר בנייה לפרויקט תמ"א 38 שני בדרך שרה

חברת עמרם את נידם: "אנו נערכים בשטח להתחלת הבנייה במהלך ספטמבר 2018". הלמ"ס: 24% מהתחלות הבנייה ברבעון הראשון של השנה היו במסגרת תמ"א 38

אריק דורי 09:5804.07.18

בשיתוף עמרם את נידם re:new

 

לפי נתוני הלמ"ס, 24% מהתחלות הבנייה ברבעון הראשון של השנה היו במסגרת פרויקטים שבהם נהרסו ונבנו מחדש מבנים, או שהתווספו בהם דירות. בין החודשים אפריל 2017-מרץ 2018, נרשמה גדילה של כ-3% בהתחלות בנייה של התחדשות עירונית, זאת לעומת התקופה המקבילה בשנים קודמות. ואילו, מבחינת כלל התחלות הבנייה בארץ נרשמה באותה תקופה ירידה של 22% ביחס לשנים קודמות.

בתוך כך, במחוז חיפה, שלפי הנתונים מדורג שלישי במספר התחלות הבנייה במסגרת מיזמי תמ"א 38 והתחדשות עירונית, חלה ירידה משמעותית של 19% בהתחלות הבנייה בשנה האחרונה. מחוז זה (בעיקר בקריות; א"ד) מאופיין במספרים גבוהים במכירות של דירות חדשות בתכנית מחיר למשתכן.

 

תכנית המתאר המקומית של זכרון יעקב נמצאת בימים אלה בתהליך אישור. במאי 2017 הוגשה טיוטת התכנית המוצעת אשר מטרתה לספק פתרונות דיור תוך "ניצול יעיל יותר של קרקע ותשתיות קיימות, הגדלת מגוון יחידות הדיור ביישוב והתחדשות עירונית".

 

הפרויקט ברחוב דרך שרה 220, זכרון יעקב (לפני)   הפרויקט ברחוב דרך שרה 220, זכרון יעקב (לפני) צילום: חברת עמרם את נידם התחדשות

 

 

אוכלוסיית המועצה המקומית זכרון יעקב מונה כ-23 אלף תושבים, בצפיפות של 719 נפש לקמ"ר על תחום שיפוט של 32,129 דונם, כאשר 7,288 דונם מתוכם הם שטחים בנויים (22.7%). לפי טיוטה של תכנית המתאר שפורסמה במאי אשתקד, צפי כמות האוכלוסייה בזכרון יעקב בשנת 2045, לפי חישוב ממוצע שיעור הגידול ב-30 השנים האחרונות (4% בשנה), הוא כ-75 אלף תושבים. ואילו צפי כמות האוכלוסייה בזכרון יעקב בשנת 2045 (אוכלוסיית היעד), לפי חישוב הצמיחה הממוצעת הארצית בריבוי טבעי (1.7% בשנה), הוא כ-37 אלף תושבים ותושבות. כך שגם פרויקט נדל"ן המוסיף למועצה כמה עשרות יחידות דיור מקבל את ההתייחסות הראויה, בהתאמה למספר התושבים ולביקושים.

 

באחרונה התקבל היתר בנייה לפרויקט תמ"א 38 ברחוב דרך שרה בזכרון יעקב. חברת עמרם את נידם התחדשות עירונית re:new נערכת כעת בשטח להתחלת הבנייה שתתבצע במהלך חודש ספטמבר 2018. מדובר בפרויקט תמ"א 38/1 חיזוק לבניין ישן שנבנה בשנות ה-60. בבניין שלוש קומות על עמודים, עם 12 דירות קיימות בגודל ממוצע של 60 מ"ר כל אחת. בבניין אין מעלית או מקומות חניות לדיירים, שעד כה משתמשים בחניה ציבורית הצמודה לבניין. לפי התכנית ייבנו 2.5 קומות וחמש דירות גן נוספות, ובסך הכל תתווספנה לבניין המשותף 15 יחידות דיור חדשות. אדריכל הפרויקט: לוי-לוסטיג אדריכלים.

 

בנוסף לחיזוק המבנה הקיים בפני רעידות אדמה, מפרט הדירות החדשות יכלול חדר מגורים וממ"ד בשטח כולל של כ-25 מ"ר וכן מרפסת שמש בשטח של כ-12 מ"ר. בנוסף יוחלפו כל התשתיות המשותפות, כל חזיתות המבנה יחופו באבן וכן לובי הכניסה לבניין ישופץ כליל, תוך שימת דגש על תוספת מעלית על פי תקן נגישות. כל השטח ההיקפי יפותח ויעוצב מחדש כולל גינון ובניית מקום חניה לכל דירה. לפי בעלי הדירות בפרויקט, ההחלטה לבחור במסלול תמ"א 38/1 התקבלה למרות היתרונות של מסלול הריסה ובנייה מחדש (תמ"א 38/2) וכי המסלול הנבחר נמצא המתאים ביותר לאור צביון הגבלת גובה הבנייה הנשמר ביישוב.

 

"תמהיל הדירות החדשות יכלול דירות גן עם גינה בשטח של כ-71 מ"ר, דירות 5 חדרים בשטח של כ-93 מ"ר עם מרפסת שמש בשטח של כ-12 מ"ר, דירות 4 חדרים בשטח של כ-90 מ"ר עם מרפסות שמש בשטח כולל של כ-12 מ"ר ופנטהאוזים", מציין אסף חמו, מנהל המכירות הארצי בחברת עמרם את נידם. "מחירי הדירות יהיו החל ב-1.51 מיליון שקלים לדירת גן, וכ-1.89 מיליון שקלים לפנטהאוז". לדוגמה: יחידת הפנטהאוז בקומה השישית, בגודל של כ-83 מ"ר עם מרפסת שמש בשטח של כ-95 מ"ר, נמכרה במחיר של 1.89 מיליון שקלים.

 

הפרויקט ברחוב דרך שרה 220 מצטרף לפרויקט משמעותי בשכונה הנבנה בצמוד ואשר שיווק 14 הדירות החדשות בו כבר הסתיים. הפרויקט בדרך שרה 222 נמצא בשלב גמר השלד וצפוי להיות מוכן במהלך ספטמבר 2018. "אנחנו מקדמים את התהליך כבר כמה זמן, ולא כולם הסכימו מהתחלה", מספרת בעלת דירה בבניין. "זה לא תהליך פשוט. אבל עכשיו הפרויקט כבר נמצא בשלב בנייה מתקדם. יש לנו קבוצת ווטסאפ ואנחנו כל הזמן מעודכנים מול הדיירים וגם מול החברה. אני משכירה את הדירה בבניין ובגלל הפרויקט הורדתי את שכר הדירה. לכל דבר יש את המחיר שלו ואני חושבת שהקושי שווה את התמורה שמקבלים בסוף".

 

 

הפרויקט ברחוב דרך שרה 220, זכרון יעקב (אחרי) הפרויקט ברחוב דרך שרה 220, זכרון יעקב (אחרי) הדמיה: חברת עמרם את נידם התחדשות עירונית

 

מהמועצה המקומית זכרון יעקב נמסר בנושא: "חזון המועצה המקומית הינו לשמר את מורשתה ההיסטורית והחקלאית, תוך התחדשות מבפנים, שאיפה לעצמאות כלכלית והענקת איכות חיים ברמה גבוהה, באיזון עם המרחב הציבורי והסביבה. בימים אלו, המועצה המקומית זכרון יעקב מקדמת הפקדת תכנית מתאר כוללנית המכילה מדיניות ברורה גם בנושא התחדשות עירונית ותמ"א 38 תוך התייחסות למצב התשתיות הקיים. תמ"א 38 תאושר ותקודם במתחמים שבהם קיימת מלכתחילה בנייה רוויה. המועצה מקדמת שיקום ושדרוג מרחבים ציבוריים, מסחריים ותיירותיים קיימים, בדגש על מרכז המושבה ההיסטורי המהווה עוגן תיירותי ומסחרי במושבה וכן פיתוח אזור תעסוקה משותף, במערב המושבה, בשיתוף עם מועצה אזורית חוף הכרמל".

 

לכתבות נוספות היכנסו אל זירת הנדל"ן >>

 

פאנל התחדשות עירונית בחולון
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
ראיון עם דליה עסיס שמאית המקרקעין ומתכננת הערים
דליה עסיס: "גביית היטל השבחה בסמיכות לרכבת הקלה – ענישה כפולה של בעלי הנכסים"
עוד בזירת הנדל"ן