$
חדשות נדל"ן

לראשונה מאז 2014: קל יותר לרכוש דירה

ירידה במחירי דירות 4 חדרים ובריבית המשכנתאות ברבעון השלישי תרמה להפחתת ההון העצמי ב־50 אלף שקל והחזר המשכנתא החודשי ב־250 שקל

נמרוד בוסו 08:2628.12.17

לראשונה מאז 2014 חלה ברבעון השלישי של 2017 ירידה במחיר המשכנתא על דירת ארבעה חדרים — כך עולה ממדד היכולת לרכישת דירה של מכון אלרוב לחקר הנדל"ן ו"כלכליסט". על פי הנתונים, במהלך הרבעון השלישי השנה חלה ירידה בשני רכיבים המשפיעים על יכולת הרכישה: ההחזר החודשי והון העצמי.

 

החזר המשכנתא החודשי בשיעור מימון של 70% ירד ברבעון השלישי בכ־3% בהשוואה לרבעון השני והסתכם ב־7,950 שקל. ההון העצמי הנדרש כדי שההחזר החודשי לא יעלה על 30% מההכנסה נטו של משק הבית ירד ב־6% בהשוואה לרבעון השני, כלומר ירד בכ־50 אלף שקל. עם זאת, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד עלו ההון העצמי וההחזר החודשי בכ־5.3% ו־5% בהתאמה.

 

החוקרים מצאו שלושה גורמים שתרמו לירידה במחירי המשכנתאות ולעלייה ביכולת לרכישת דירה ברבעון השלישי: ראשית, ירידה של כ־1.7% במחירי הדירות ברבעון השלישי בהשוואה לרבעון השני השנה; שנית, ירידה של 0.16% בריבית המשכנתאות; שלישית, עליית השכר הממוצע בכ־1%.

 

 

עשירון 7 מחוץ למשחק

 

מדד היכולת לרכישת דירה — שנערך על ידי ד”ר דני בן שחר, ראש מכון אלרוב לחקר הנדל"ן מהפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב והחוקר יוני בן בשט — משקלל את מחירי הדירות, את הכנסות משקי הבית וכן את הריבית על המשכנתאות לצורך אומדן היכולת של עשירוני הביניים, שישי עד השמיני, ליטול משכנתא. ההון העצמי הדרוש לעשירון השמיני עמד על 670 אלף שקל, לעשירון השביעי 880 אלף שקל, ולעשירון השישי למעלה ממיליון שקל. המשמעות היא כי רכישת דירת ארבעה חדרים ממוצעת אינה בהישג ידם של רוכשי דירה ראשונה בני העשירון השביעי ומטה.

 

פילוח רמת ההחזר החודשי לפי ערים מעלה שמשק בית בעשירון השישי יהיה מסוגל לרכוש דירה בבאר שבע ובחדרה בלבד; העשירון השביעי יוכל לרכוש גם בחיפה ובאשדוד; ובני העשירון השמיני יוכלו לעשות זאת גם בראשון לציון, בפתח תקווה וברחובות. דירה בתל אביב יוכלו לרכוש רק משקי בית בעשירון העשירי.

 

סכום ההחזר החודשי הממוצע ירד בשבע ערים מתוך 12 הערים הנסקרות במדד. הירידה החדה ביותר, בשיעור של 6.3%, חלה בתל אביב, לרמה של 12,100 שקל. בירושלים חלה ירידה בשיעור של 5% רמה של 8,500 שקל, ובפתח תקווה חלה ירידה של 4.4% לרמה של 6,900 שקל. בחיפה לעומת זאת חלה עלייה של 5.2% בגובה ההחזר ל־5,600 שקל. ההחזר הנמוך ביותר נמדד בבאר שבע, 3,900 שקל, ולאחריה חדרה, 4,500 שקל.

 

ד”ר דני בן שחר, ראש מכון אלרוב לחקר הנדל”ן. העשירון השישי מסוגל לרכוש דירה רק בבאר שבע ובחדרה ד”ר דני בן שחר, ראש מכון אלרוב לחקר הנדל”ן. העשירון השישי מסוגל לרכוש דירה רק בבאר שבע ובחדרה צילום: עמית שעל

 

עד פתח תקווה

 

פילוח של מדד ההון העצמי לפי ערים מעלה כי כדי לעמוד בתקרת החזר משכנתא של 30% מההכנסה נדרש משק בית בעשירון השישי להון עצמי של יותר מחצי מיליון שקל בכל הערים, מלבד באר שבע, חדרה, חיפה ואשדוד. העשירון השביעי נדרש להון עצמי שאיננו עולה על חצי מיליון שקל גם ברחובות, ובני העשירון השמיני יוכלו לרכוש גם בפתח תקווה עם הון עצמי הנמוך מחצי מיליון שקל.

 

המגמות העירוניות שנרשמו במדד ההון העצמי דומות לאלה של ההחזר החודשי. ברכישת דירה בתל אביב נרשמה ירידה ממוצעת בהון העצמי של כ־176 אלף שקל, כ־9% פחות בהשוואה לרבעון השני; בירושלים חלה ירידה של כ־100 אלף שקל, 9% פחות בהשוואה לרבעון השני; בחדרה חלה ירידה של 55 אלף שקל, 5% פחות מהרבעון השני; בפתח תקווה ירידה של 76 אלף שקל, 11% פחות מהרבעון השני; בבת ים ירידה של 64 אלף שקל, 7% פחות מהרבעון השני; ובאשדוד ירידה של 22 אלף שקל, 6% פחות מהרבעון השני.

 

לצד זאת נרשמו עליות מתונות במספר ערים, ובהן חיפה, 61 אלף שקל (4.5%); ראשון לציון, 21 אלף שקל (3%); רמת גן, 60 אלף שקל (5%); ובני ברק, 19 אלף שקל (2%).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x