$
נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

ערוץ ההידברות של מחיר למשתכן: קיבלו חלון במטבח והסירו את ההתנגדויות

זוכים בהגרלת מחיר למשתכן בראשון לציון הגישו התנגדויות לפרויקט, אך משא ומתן בינם ובין היזמים הביא להסרתן. בין ההישגים: תוספת שטח ואיוורור לשירותים

ענת דניאלי 08:3027.12.17

הגשת התנגדות של זוכים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן נגד הפרויקט שבו הם צפויים לרכוש דירה הפכה לתופעה נפוצה בחודשים האחרונים. זאת בשל תכנון הנתפס על ידם כלקוי. במקרה אחד אף הגיעו הדברים לכדי עתירה נגד הפרויקט לבית המשפט.

 

אולם בתוכנית שמתוכננת להיבנות בשכונת הרקפות בראשון לציון מהלך העניינים היה שונה: בעקבות התנגדות שהגיש חלק מקבוצה של 90 הזוכים לוועדה המקומית ראשון לציון בדרישה לשינויים שונים בפרויקט שמקדמת חברת צפריר וזוהר שרבט, פנתה החברה אל הזוכים ופתחה איתם בהידברות, שבסופה סוכם בין הצדדים על הכנסת שורה של שינויים בתכנון המקורי של הפרויקט. בעקבות זאת, משכו הזוכים את התנגדותם.

 

בתחילת נובמבר קיבלו הרוכשים את ההודעה על זכייתם בהגרלה לרכישת דירה מוזלת, בפרויקט מחיר למשתכן ברחוב רבי עקיבא בעיר, זאת במסגרת ההגרלה הגדולה השנייה שערך משרד הבינוי והשיכון. על פי התוכנית המקורית, כולל הפרויקט שישה בניינים של 7 ו־8 קומות, ו־120 דירות, 75% מהן דירות "מחיר למשתכן" והשאר לשיווק במחירי שוק. מחיר דירת 100 מ"ר מוזלת בפרויקט החל מ־1.18 מיליון שקלים.

 

ימים ספורים לאחר הזכייה, הפקידה הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה ראשון לציון כמה שינויים שביקש היזם לבצע בתוכנית (הקלות) להתנגדויות הציבור. בין היתר ביקש היזם להגדיל את השטח הבנוי בפרויקט, ולהוסיף 10 דירות, כך שמספרן יעמוד בסך הכל על 130. הרוכשים התארגנו בזריזות והגישו התנגדות לתכנון המחודש ב־25 בנובמבר.

 

הדמיה של הפרויקט בראשון לציון הדמיה של הפרויקט בראשון לציון הדמיה: תימור שוורץ אדריכלים בע"מ

 

ההתנגדות היתה בין היתר להגדלת מספר הדירות בפרויקט, במסגרת תוספת "שבס-כחלון". בהתנגדותם התייחסו הזוכים גם לאיכות תכנון המטבחים, חדרי האמבטיה וחדרי השירותים. לדברי הזוכים, בעקבות ההתנגדות שהוגשה, פנתה אליהם החברה ויזמה מפגש שבמסגרתו הגיעו לסיכום על כמה שינויים בתוכנית. כתוצאה מכך הסירו הרוכשים את התנגדותם ב־3 בדצמבר.

 

בין השינויים שסוכמו, לדברי הזוכים: הוספת חלונות בכל המטבחים בפרויקט, הגדלת שטח של אחד החדרים בדירות חמישה חדרים, ושיפור מערכת האוורור של השירותים.

 

הסרת ההתנגדות איפשרה את המשך קידומו המהיר של הפרויקט. לפני שבוע וחצי דנה הוועדה המקומית ראשון לציון בבקשה למתן היתר בנייה לפרויקט ואישרה אותו בכפוף לכמה תנאים שעל היזם למלא. מקורות הקשורים בחברה מעריכים כי תחילת הבנייה תתרחש במרץ 2018.

 

טענות לא מדויקות

 

"בתוכנית מחיר למשתכן רבים מהזוכים לא יודעים במה זכו בשלב הראשוני משום שהתכנון אינו סופי בשלב הזכייה", אמר זוהר שרבט, מבעלי החברה, ל"כלכליסט" והוסיף כי "בשלב זה הזוכים מעלים טענות שהן לא בהכרח מדויקות, בגלל אי הבנה בתחום. לכן הזמנו אותם לשיחה והסברנו איך אפשר ללכת לקראתם. הם הבינו שאין כל טעם בהשארת ההתנגדות, שתעכב את זמן ביצוע הפרויקט. לאחר ששמענו את הטענות ובדקנו מול הגורמים הרלוונטיים נמצא כי ניתן לתת מענה לטענות הספציפיות האלו".

 

לפני כשלושה חודשים חשף "כלכליסט" תקדים שבמסגרתו הצליחו רוכשים בפרויקט אחר של מחיר למשתכן, גם הוא בראשון לציון, לשפר את תוכנית הפרויקט באמצעות הליך ההתנגדויות. שם הוועדה המקומית קיבלה חלק מטענותיהם נגד התכנון המקורי שהגישו היזמים חיים זקן ומרדכי אבי. גם עתה הצליחו הרוכשים להשפיע על התוכנית, אולם הפעם הדבר נעשה בשיח בינם לבין היזם, וללא הזדקקות לוועדת התכנון המקומית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x