$
נדל"ן

"לא נהסס להעביר דירות פרטיות למחיר למשתכן"

יום לאחר חשיפת "כלכליסט" , שלפיה קבלנים יעבירו 1,000 דירות מהשוק הפרטי למסלול מחיר למשתכן, נראה כי קבלנים נוספים שוקלים להצטרף ליוזמה

ענת דניאלי 07:2416.11.17

יום לאחר חשיפת "כלכליסט" , שלפיה קבלנים יעבירו 1,000 דירות מהשוק הפרטי למסלול מחיר למשתכן, נראה כי קבלנים נוספים שוקלים להצטרף ליוזמה.

חנן מור, יו"ר ומייסד חברת קבוצת חנן מור העוסקת בין השאר בבנייה במסגרת מחיר למשתכן, הסביר שהוא שוקל להעביר דירות שאותן הוא משווק כיום בשוק הפרטי למסלול מחיר למשתכן.

 

"יש דירות שהן מוכנות וזה בוודאי עדיף משיווק של דירות בהגרלות שאין בהן כל פיתוח או תכנון. במקרה כזה האכלוס אורך זמן רב והזוכים במצב ביניים", אמר.

 

"לדעתי יש להרחיב את התוכנית כך שיחזרו לשווק את מכרזי המדינה לשוק החופשי ולאחר מכן הקבלנים יציעו דירות לתוכנית מחיר למשתכן. כך ייווצר מצב שבו הזכאים יקבלו דירות מהר יותר, במצב תכנוני מתקדם ואפילו באכלוס קרוב, כאשר מצד שני הקבלנים יוכלו לבחור כמה דירות בכל פרויקט להעביר למחיר למשתכן.

 

"מבחינה עסקית, כרגע לא העברנו דירות מהשוק החופשי, אבל לא נהסס במידה ונחשוב שזה יעזור למכור את הדירות מהר יותר ולכן נשקול בהמשך להשתתף".

 

חנן מור. "צריך להרחיב את התוכנית" חנן מור. "צריך להרחיב את התוכנית" צילום: אוראל כהן

 

 

הטבה לקבלנים

 

מי שנמצא מהצד השני של המתרס רואה את היוזמה בצורה הרבה פחות חיובית. לדברי טדי נויבירט, אחד ממנהלי עמוד פייסבוק בעל עשרות אלפי חברים שפועל להורדת מחירי הדיור, מדובר בהטבה לקבלנים.

 

"זו שערורייה, זה גורם לשימור מחירי הדיור הגבוהים בישראל", אמר נויבירט. "במקום שהקבלנים יורידו בעצמם את המחירים, מאפשרים להם להמשיך למכור במחירים מופרכים. הפיצוי מהמדינה על הורדת מחיר זו ממש חוצפה. בכל העולם, כשהמחירים קורסים בעלי דירות וקבלנים מורידים מחירים.

 

פה הממשלה מאפשרת באופן מלאכותי לא להוריד את המחירים. הקבלנים לא מוכרים ולא מורידים מחיר. הממשלה הולכת לקראתם. במקום שהם יתאימו את עצמם לשוק, הממשלה משמרת את מחירי הדיור הגבוהים".

 

ההטבה לא תורגש במרכז

 

גם זוכי תוכנית מחיר למשתכן חוששים מהמהלך. לדברי אחד הזוכים בסדרת ההגרלה הראשונה של התוכנית, הוא חושש ממצב אבסורדי שבו זוכים בסדרה השנייה יאכלסו דירות עוד לפניו, משום שההגרלה השנייה תכלול דירות שכבר בתהליכי בנייה מתקדמים, שיזמים העבירו מהשוק החופשי.

 

כל דירת שוק חופשי שנכנסת למחיר למשתכן תימכר בהנחה של 200 אלף שקל. בתמורה להנחה, היזם יקבל מהמדינה מענק שיכסה את רוב ההנחה. גובה המענק נע בין 97‑137 אלף שקל, בהתאם לאזורי עדיפות לאומית, שבהם ניתנים מענקים של 40‑60 אלף שקל.

 

"ההנחה באזורי הביקוש היא כבר הרבה יותר מ־200 אלף שקל", אמר זוכה בתוכנית מחיר למשתכן שמנהל שורה של קבוצות עבור זכאי התוכנית. "הזוכים מדברים כרגע על כך שהמענק שניתן לקבלן לא מוריד באופן משמעותי את מחיר הדירה, במיוחד באזור המרכז. ההטבה הזו טובה לדירות בפריפריה, שם שיעור ההנחה הוא גדול יותר.

 

ייתכן מאוד שזכאי סדרה ב', שיזכו בהגרלה באחת מהדירות של השוק החופשי, עוד יכנסו הרבה לפני מי שזכה בסדרה א' - ולכן צריך לעשות חישוב כלכלי מחדש כדי להבין אם המהלך הזה באמת משתלם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x