$
חדשות נדל"ן

בחירות עשויות לחסל את ההישגים של כחלון בשוק הדיור

המס על דירה שלישית הצליח להרחיק את המשקיעים ותוכנית מחיר למשתכן התחילה לצנן את המחירים - אבל מספיק רק להיזכר בעלייה הדרמטית במספר העסקאות שנרשמה אחרי שתוכנית 0% מע"מ נגנזה בשביל להבין עד כמה הישגים אלה שבריריים

אביב גוטר 07:2420.03.17

אם הקרע בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר האוצר משה כחלון יוביל לבחירות, הדבר עשוי לגרום לעלייה במחירי הדיור. התקופה הקרובה צפויה להיות מכרעת עבור כחלון, שחרת על דגלו את הורדת מחירי הדיור, שכן פירוק הממשלה עלול לפגוע בתוכנית מחיר למשתכן — כפי שקרה לתוכנית 0% מע"מ של שר האוצר לשעבר יאיר לפיד עם פירוק הממשלה הקודמת.

 

מחירי הדיור בישראל עלו בשיעור של 10.4% מאז נכנס כחלון למשרד האוצר במאי 2015, אך באחרונה נראה שהמגמה נבלמת, כאשר לפי הלמ"ס ברבעון האחרון נרשמה עלייה של 0.1% בלבד במחירי הדיור, אף כי נתונים אלו אינם סופיים וצפויים להתעדכן. כמו כן, גורמים בשוק הנדל"ן מספרים כי בחודשים האחרונים נרשמה ירידה במספר העסקאות לרכישת דירות חדשות. דברים אלו מגובים בנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לססטיסטיקה ביום חמישי האחרון, שלפיהם בשנת 2016 נרשמה ירידה של 3.5% במכירת דירות.

 

הסיבה המרכזית להאטה זו היא ההמתנה של זכאי מחיר למשתכן לדירות. בשנה שחלפה מאז יצאה התוכנית לדרך, כ־10,000 דירות יצאו להגרלות ורק כ־3,000 מתוכן נמכרו לזכאים. במטה הדיור במשרד האוצר דוחפים קבלנים להגיש תוכניות לוועדות המקומיות כדי לקבל היתרי בנייה שיאפשרו להוציא לדרך הגרלות נוספות ולמכור דירות.

אם משווים את הפעילות של כחלון לזו של לפיד במשרד האוצר, נראה כי האירועים האחרונים עשויים לגרום למחירים לעלות שוב, ובצורה חדה. אם הממשלה תתפרק עכשיו, הציבור יאבד את האמון בתוכנית הממשלתיות, ובראשן מחיר למשתכן, ויחזור לרכוש דירות בשוק החופשי.

 

בנוסף, בתקופתו של כחלון נרשמה ירידה בפעילות המשקיעים בשוק הנדל"ן, בין השאר בזכות חוק מס דירה שלישית. כך, בעוד שבמאי 2015 המשקיעים היו אחראים ל־29.5% מכלל העסקאות, בינואר האחרון ירד שיעורם ל־16.5%. חברי כנסת רבים בליכוד, ובהם נתניהו, הביעו בעבר התנגדות לחוק מס דירה שלישית. בימים אלה החוק נידון בבג"ץ. אם העליון יחליט לבטל את החוק, הדבר עשוי לגרום לחזרתם של המשקיעים לשוק הדיור..

 

"הליכה לבחירות ללא ספק תעלה את מחירי הדירות"

 

"הליכה לבחירות ללא ספק תעלה את מחירי הדירות, לאחר שבחודשים האחרונים נראה שהיתה בלימה מסוימת", אומרת מנכ"לית רשת אנגלו־סכסון עדינה חכם. "מספיק שיהיה חשש לבחירות על מנת שייווצר באזז. הליכה לבחירות תוביל את השוק לפעול ללא בלמים ומשם הדרך לעליית מחירים קצרה וחדה".

כחלון ולפיד כחלון ולפיד צילום: עמית שעל, אלכס קולומויסקי

 

בשוק הדיור זוכרים היטב מה קרה לתוכנית 0% מע"מ של לפיד. כזכור, לפיד הכריז במרץ 2014 על תוכנית 0% מע"מ, שהיתה אמורה להיכנס לתוקף בספטמבר של אותה שנה. לאחר ההכרזה ירד מספר העסקאות - לדוגמה מ־8,637 במרץ ל־6,634 באפריל - שכן זוגות צעירים המתינו לכניסת התוכנית לתוקף. ואולם ברגע שהבינו שהתוכנית לא תצא לפועל, חזרו הזוגות הצעירים לשוק ונרשמה קפיצה חדה במספר העסקאות. כך למשל, בחודש ספטמבר קפץ מספר העסקאות ל־8,178. בדצמבר של אותה שנה, החודש שבו התפרקה הממשלה ה־33, נרשמו 11,268 עסקאות דיור.

 

ההבדל בין 0% מע"מ לתוכנית מחיר למשתכן

 

לדברי יו"ר לשכת שמאי המקרקעין היוצא אוהד דנוס, לא נכון להשוות בין התוכניות. "מחיר למשתכן היא תוכנית רצה, בשונה מ־0% מע"מ. עם זאת, ברור שאם כחלון יעזוב את האוצר, התוכנית לא תעבוד באותו קצב. ממשלות חדשות קוברות תוכניות של ממשלות קודמות, אך ברור כי מכרז שיצא עד כה כן יפעל".

 

אכן, זכאי התוכנית עד כה יכולים להמשיך לנסות את מזלם בהגרלות וחלקם יצליחו לרכוש דירה. ובכל זאת, רוב המכרזים ששווקו נמצאים בפריפריה, באזורים שבהם הביקוש נמוך יותר, כך שחלק מהרוכשים עשויים לחזור לשוק החופשי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x