$
חדשות נדל

בלעדי לכלכליסט

ארלוזורוב בתל אביב רוצה להפוך לדיזנגוף

העירייה שואפת להפוך את ארלוזורוב, ציר תנועה מרכזי ממזרח למערב, לרחוב שוקק המשלב גם חנויות ומקומות בילוי, בדומה לרחובות הראשיים המקבילים לים

אמיתי גזית 07:0428.02.17

עיריית תל אביב מקדמת מהפכה ברחוב ארלוזורוב: אחד מצירי התנועה המרכזיים בעיר יהפוך בשנים הקרובות לשדרה עם חנויות ובתי קפה, שייהנו מתנועה ערה של הולכי רגל בזכות נתיב הרכבת הקלה המתוכנן ברחוב. מחר צפויה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה לפרסם הודעה על הכנת תוכנית מפורטת לרחוב על פי סעיפים 77 ו־78 בחוק התכנון והבנייה.

 

משמעות ההודעה היא כי לתקופה של שנה מיום פרסומה לא תתאפשר הוצאה של היתרי בנייה לאורך הרחוב. במהלך השנה תציג מחלקת תכנון מרכז באגף התכנון של העירייה, בשיתוף משרד האדריכלים UR פלטפורם, לוועדה המקומית את התוכנית החדשה.

הרחובות הראשיים המקבילים לים, ונמתחים מצפון לדרום — בן יהודה, דיזנגוף ואבן גבירול — הפכו במרוצת השנים לרחובות שוקקים, המשלבים מגורים, מסחר ובילוי. בניגוד אליהם, ארלוזורוב, שחוצה אותם ומגיעה מגבול רמת גן עד לים, משמש אך ורק למגורים ולתנועת רכבים, ובעירייה מבקשים להטמיע ברחוב מאפיינים הדומים לאותם רחובות, להפכו לתוסס, מוטה תנועת הולכי רגל, באופן שיבטא את חשיבותו במערך הרחובות.

 

התוכנית נולדה בעקבות חילוקי דעות שהתגלעו ב־2015 בין העירייה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, על רקע אישור התוכניות לרובעים 3 ו־4. חלקו המערבי של הרחוב עובר ברובע 3, ולאחר חציית אבן גבירול מזרחה לכיוון רמת גן חודר הרחוב לרובע 4. העירייה ביקשה לשנות את הוראות התוכניות שהופקדו, כך שלאורך רחוב ארלוזורוב תותר בנייה לגובה של עד 7 קומות בלבד, ואילו הוועדה המחוזית ביקשה לאפשר בנייה ל־8 קומות. העירייה טענה כי הגבהת הקומות תטיל צל על הבניינים שבעורף רחוב ארלוזורוב. בוועדה המחוזית הסבירו כי תוספת הגובה זניחה, אך הסכימו להגביל את הבנייה בהתאם לבקשת העירייה וזאת לאור הצהרתה של העירייה כי תקדם תוכנית נפרדת לרחוב.

 

רחוב ארלוזורוב. בשנה הקרובה לא תתאפשר הוצאה של היתרי בנייה ברחוב רחוב ארלוזורוב. בשנה הקרובה לא תתאפשר הוצאה של היתרי בנייה ברחוב צילום: אוראל כהן

 

ועדת הערר של המועצה הארצית לתכנון ובנייה קיבלה את ההסכמות שהתגבשו בין הוועדה המחוזית לעיריית תל אביב, אך הגבילה זאת לתקופה של שנתיים. על פי החלטת המועצה הארצית, אם לא תקודם תוכנית נפרדת לארלוזורוב, יחולו על הרחוב ההוראות של תוכניות הרובעים, כלומר תתאפשר בו בנייה של עד 8 קומות. חלון ההזדמנויות שנתנה המועצה הארצית לעירייה ייסגר בסוף החודש, ולכן התוכנית תעלה כעת לדיון בוועדה המקומית.

 

התוכנית החדשה תשתלב בתוכנית לתוואי הקו הסגול, שאושרה לפני כחצי שנה. תוכנית זו מעוררת מחלוקות קניינות משום שהיא כרוכה בהפקעה של שטחים והקצאתם לא רק לנתיבי למסילה, אלא גם למדרכות ולשבילי אופניים. אתגר תכנוני נוסף הוא העצים הנטועים ברחוב, וגם בהם מבקשים להתחשב. התוכנית לרחוב ארלוזורוב תותאם להנחיות תוכנית המתאר החדשה של תל אביב, תא/ 5000, המאפשרת בנייה של עשר קומות לאורך השדרה, כאשר קומת הקרקע תשמש לחנויות ובתי קפה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x