חדשות נדל"ן

פרסום ראשון

מחיר למשתכן בקרית ביאליק לא מתרומם? זוכים במקומות האחרונים הוזמנו לבחור דירות

לאחר שכמעט כל הזוכים בפרויקט המציע 457 דירות החליטו לוותר על זכייתם, הוצעו דירות בפרויקט ל-1,500 הזוכים הבאים בתור. גם הצעד הזה לא עזר - וכעת הוחלט לבקש מכל מי שטרם פנו אליו לגשת למכרז שוב - על מנת לקצר את הרשימות

אביב גוטר 18:2526.01.17

לאחר שנרשמו כמעט 1,500 ביטולים בפרויקט מחיר למשתכן בקרית ביאליק, החליט משרד הבינוי והשיכון יחד עם הקבלנים גיא ודורון לוי להציע ל-7,500 הנרשמים בהגרלה שטרם פנו אליהם, להירשם מחדש לפרויקט, ובכך להגדיל את סיכויים לרכוש דירה בפרויקט.

 

לנרשמים לפרויקט מחיר למשתכן בקרית ביאליק הוצעו 457 דירות, ולפרויקט נרשמו כ-9,000 מועמדים. אולם מרגע שהוזמנו הזוכים הראשונים בהגרלה לבחור את הדירות ועד היום נמכרו רק 120 דירות, וזוכים רבים החליטו שלא לממש את זכייתם.

 

הסיבה העיקרית לביטולים הרבים היתה המחירים הגבוהים והתכנון של הדירות. כך למשל, הוצעו דירות 3 חדרים, 100 מ"ר, במיליון שקל ודירות 5 חדרים, 140 מ"ר ב-1.37 מיליון שקל. מדובר בדירות מנופחות בגודלן שנוצרו בגלל שיטת מחיר למשתכן במסגרתה הקבלנים מוכרים דירות לפי מחיר קבוע למ"ר, לכן הם מתכננים דירות גדולות כשהעלות השולית עבורן נמוכה, מה שלמעשה מגדיל לקבלנים את הרווחים. 

 

קרית ביאליק (ארכיון) קרית ביאליק (ארכיון) צילום: גיל נחושתן

 

סיבה נוספת לביטולים היא ההתעקשות של משרד השיכון לפתוח את ההגרלה לפני שנתוני הפרויקט מוכנים לפרסום לקהל הנרשמים. כך למעשה בזמן שבוצעה ההגרלה לא הוצגו בפני המשתתפים תב"ע, תוכניות דירה, הדמיות, מחירים, חומרים משפטיים וכו'. ביום שבו אתר האינטרנט עלה לאוויר עם כל הנתונים העדכניים של הפרויקט חלק מהנרשמים הבינו שהפרויקט לא מתאים לצרכיהם וויתרו על הזכיה. מעל ל-5,300 זכאים שנרשמו לפרויקט לא ידעו למה הם נרשמים והעיתוי לפתיחת ההגרלה לא היה בשליטת החברה, אלא בשליטת משרד הבינוי והשיכון.

 

 

לפני שלושה חודשים נחשף ב"כלכליסט" כי בפרויקט מחיר למשתכן ברעננה אירע מקרה דומה, במסגרתו הקבלן רמי שבירו החליט להוריד חדר מכל אחת מהדירות ולמעשה ריווח אותן.

 

לפני כשלושה שבועות הודיעו הקבלנים גיא ודורון לוי כי חלק מהדירות הקטנות שלא נמכרו יהפכו לדירות 4 חדרים בעוד שמחירן לא ישתנה, ופנו לזוכים שוויתרו על מימוש הזכייה לשוב ולרכוש את הדירות הללו אך קצב המכירות לא השתפר ונמכרו דירות בודדות בלבד.

 

לאחר שראשי התוכנית פנו ליותר מ-1,500 נרשמים בהגרלה בהצלחה חלקית בלבד, הוחלט ליישם שלב נוסף בתוכנית ולהציע כאמור לכל מי שנרשם ועלה במקום לא אטרקטיבי להירשם מחדש לפרויקט. מי שיחליט להירשם מחדש יוזמן לבחור דירה בהתאם למיקומו בהגרלה ולכמות הנרשמים.

 

למהלך ישנן שתי מטרות מרכזיות: למנוע מצב שבו זוכים רבים מוותרים על מימוש הזכייה ולחובתם נרשם ביטול שעשוי להעביר אותם מסדרה א' לסדרה ב', דבר שמצמצם בפניהם את האפשרות להגרלות אחרות. סיבה שנייה - לקדם בתור נרשמים שמעוניינים לרכוש דירות בפרויקט, בעיקר בני מקום.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x