שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

משרד השיכון עושה סדר במחיר למשתכן: קובע הסדר תשלומים אחיד בפרויקטים

עד כה שרר חוסר אחידות בנוגע לאופן פריסת התשלומים, אך עתה נקבע כי הרוכשים יצטרכו לשלם במעמד החתימה 7% ממחיר הדירה, ו-10% עם מסירתה; הפיצוי על דמי ביטול - 2% בלבד במקום 10%-15%

אביב גוטר 21:1319.01.17
משרד הבינוי והשיכון משנה שוב את התנאים במכרזי מחיר למשתכן: לאחר שרוכשים רבים התלוננו על תנאי התשלום שקבעו להם הקבלנים, הוחלט לשים לכך סוף ולקבוע תנאים אחידים בחוברות המכרזים.

 

 

 

כך ייראה הסדר התשלומים החדש: במעמד החתימה יצטרכו הרוכשים לשלם 7% ממחיר הדירה. התשלום השני יבוצע עד 45 יום ממועד החתימה שבו יצטרכו הרוכשים להשלים ל-27% מהמחיר. לאחר מכן התשלומים יבוצעו בסכומים שווים לאורך תקופת הבנייה עד השלמה ל-90%, כאשר 10% הנותרים ישלמו הרוכשים במעמד מסירת הדירה. בכך למעשה משרד הבינוי והשיכון עושה סדר בפריסת התשלומים של הרוכשים לאחר שורת טענות שעלו מצד רוכשים במספר פרויקטים וחוסר אחידות ששרר בנושא.

 

 

יריד של מחיר למשתכן יריד של מחיר למשתכן צילום: אפי שריר

 

כמו כן הוחלט להיטיב עם הרוכשים בכל הנוגע לפיצוי בגין ביטול עסקה. בשוק החופשי נהוג כי הסכום המשולם לקבלן בגין ביטול חוזה נע סביב 10%-15% ממחיר הדירה, אולם על פי ההחלטה החדשה דמי הביטול יעמדו על 2% בלבד. עם זאת הוחלט גם להגדיל את סכום הפיצויים שיוכל לדרוש המשרד במידה שהרוכש לא יעמוד בתנאי החוזה וימכור את הדירה בפרק זמן של עד חמש שנים ממועד מסירתה. על פי השינוי, סכום הפיצוי המינימלי שביקש המשרד עד כה עמד על כ-100 אלף שקל אולם עתה יעמוד על בין 450-250 אלף שקל, תלוי במיקום הפרויקט.

 

שינוי נוסף שהוכנס לחוברות המכרזים עוסק בתביעות עתידיות מצד הרוכשים נגד הקבלן. המשרד ביטל את יכולת הקבלן להחתים את הרוכשים במעמד מסירת הדירה על פרוטוקול הגורס כי הנכס שזה עתה נמסר תקין ולא נמצאו בו ליקויים, ולפיכך לא יוכלו לתבוע אותו במידה שיתגלו ליקויים חדשים. כלומר, במידה שאכן יתגלו ליקויים לאחר תום הפרויקט יוכלו הרוכשים לתבוע את הקבלן.

 

על פי חוברות המכרז הישנות, הקבלן יכול לבחור את המיקום של המוסד המשפטי שבו יתקיים הליך משפטי נגדו מצד הרוכשים, אם וכאשר יהיה כזה. ההחלטה החדשה קובעת כי כל תביעה שתוגש נגד קבלן תוכל להידון בכל אחד מבתי המשפט בארץ, ולא לפי בחירת הקבלן.

 

 

 

שינויים אלו מתווספים לשינויים שהוכנסו רק לפני חודשבהם נקבעו שטחי דירות שיימכרו במסגרת התוכנית, זאת בעקבות חשיפת "כלכליסט" בעניין. כך למשל, השטח המינימלי לדירה יהיה 75 מ"ר, שטח דירת שלושה חדרים יהיה 90-75 מ"ר, שטח דירת ארבעה חדרים יהיה 110-90 מ"ר ושטח דירת חמישה חדרים יהיה לפחות 110 מ"ר ולא יותר מ־125 מ"ר.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x