חדשות נדל"ן

הכלכלן הראשי: ירידה חדה ברכישות דירות ע"י משקיעים בחודשים אוקטובר ונובמבר

לפי הסקירה, באוקטובר ונובמבר נרשמו הרמות הנמוכות ביותר עד כה של עסקאות בשנת 2016. באוקטובר נרכשו 4,700 דירות - הרמה הנמוכה ביותר מאוקטובר 2011, בצל המחאה החברתית

אביב גוטר 09:4709.01.17
בחודשים אוקטובר-נובמבר מסתמנת האטה משמעותית בפעילות הנדל"ן, כאשר בחודשיים אלו נרשמו הרמות הנמוכות ביותר עד כה של עסקאות בשנת 2016 – כך עולה מנתונים שפרסם היום (ב') הכלכלן הראשי במשרד האוצר יואל נווה. כך, בחודש אוקטובר נרכשו 4,700 דירות, הרמה הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2011, שעמדה בצל המחאה החברתית ואילו בחודש נובמבר נרשמו 8,900 עסקאות, ירידה של 10% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד.

 

באוצר מדגישים כי רמת העסקאות הנמוכה מאוקטובר הושפעה בין היתר מחגי תשרי, אולם גם בהינתן עובדה זו מדובר ברמה נמוכה במיוחד ומשווים זאת לחודש ספטמבר 2010, חודש שבו חלו כל חגי תשרי בדומה לאוקטובר 2016, ונרשמו קרוב ל-6,000 עסקאות. בנוסף, הרמה הנמוכה של העסקאות בחודשים אלו צפויה להביא לירידה נוספת בהיקף נטילת המשכנתאות בחודשים הקרובים, בשל העובדה שהמשכנתאות ניטלות בפיגור ביחס למועד חתימת חוזה הרכישה.

 

 

על פי האוצר, הסיבה המרכזית לרמה הנמוכה של העסקאות בחודשים אלו נעוצה בירידה החדה ברכישות המשקיעים. בחודש נובמבר רכשו המשקיעים 1.6 אלף דירות, רמה נמוכה ב-23% מהממוצע בחודשים ינואר-ספטמבר השנה, ונמוכה בשיעור זהה בהשוואה לנובמבר אשתקד. משקלם של המשקיעים בכלל העסקאות עומד בחודשים אלו על 18%, ובכך נמשכת הירידה במשקלם מכלל העסקאות לאחר שעמדה על ממוצע של 20% מאז הוכבד מס הרכישה ביוני 2015.

 

מכירת דירה (אילוסטרציה). ירידה בכמות העסקאות מכירת דירה (אילוסטרציה). ירידה בכמות העסקאות

 

אחד הממצאים הבולטים הוא משקל רכישות המשקיעים באזור באר שבע, שבחודשים אוקטובר-נובמבר עמד על פחות מ-14%, השיעור הנמוך ביותר בהשוואה ארצית. באר שבע מהווה אחד האזורים הבולטים ברכישות המשקיעים מאז אמצע העשור הקודם ובשיא הפעילות בשנת 2009 ריכזו המשקיעים למעלה משליש מסך העסקאות באזור זה.

 

גורם נוסף שעשוי להסביר את הירידה במספר העסקאות באוקטובר-נובמבר הוא המתנת זוגות צעירים להגרלות מחיר למשתכן. על פי נתוני האוצר, רכישת דירות על ידי זוגות צעירים הסתכמו בחודש נובמבר ב-3,900 עסקאות, בדומה לממוצע החודשי בינואר-ספטמבר השנה אך מהווה ירידה של 6% בהשוואה לנובמבר אשתקד. באוצר מספרים כי הזוגות הצעירים באזור באר שבע התמקדו בפלח השוק של דירות יד שנייה, אולם לא מספקים נתונים על שאר האזורים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x