חדשות נדל"ן

פרסום ראשון

גבעתיים: יוקפא הוצאת היתרים ותמ"א 38 ופינוי-בינוי בעקבות הכנת תוכנית שימור לעיר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה פרסמה הודעה על הכנת תוכנית שימור מבנים בין השאר במתחמים של שיכונים היסטוריים כמו מתחם לביא, שיכון קופת חולים ושיכוני המורה

אמיתי גזית 16:4629.12.16
קיפאון וחוסר יכולת להוציא היתרים לתמ"א 38 או פינוי-בינוי, נגזרו בשבוע שעבר על עשרות בניינים ובהם מאות דירות בגבעתיים. הסיבה: הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז תל אביב, פרסמה הודעה על הכנת תוכנית שימור מבנים לגבעתיים. ההודעה כוללת רשימה מפורטת של נכסים שבתקופת ההכרזה לא יתאפשר להם הוצאת היתר לתמ"א 38 או הריסה.

 

 

"מדובר בהכרזה על פי סעיפים 77, 78 בחוק התכנון והבנייה", מסביר עו"ד צבי שוב מומחה לנדל"ן ותכנון ובנייה. "ההכרזה היא שלב ראשון לפני הפקדה של תוכנית שימור. עושים זאת כאשר התוכנית עוד לא מוכנה, מבקשים לקבע עובדות בשטח ולמנוע שינוי בבניינים מסוימים". 

פרויקט פינוי-בינוי בגבעתיים פרויקט פינוי-בינוי בגבעתיים צילום: אוראל כהן

 

על פי ההודעה תקופת ההכרזה היא לשנה, אך שוב מזכיר כי עריית תל אביב הצליחה לגרור הכרזה דומה במשך 15 שנים שבמהלכן כ-1,000 נכסים הוקפאו. על פי שוב בעלי הנכסים בגבעתיים נפגעים לא רק בגלל הקיפאון שנגזר עליהם, אלא גם בגלל שבתקופת ההכרזה הם לא יוכלו לתבוע פיצויים מהוועדה המקומית בעקבות אובדן של זכויות בנייה פוטנציאליות. תביעה כזו אפשר להגיש רק לאחר שתוכנית השימור תקבל תוקף סופי, ונראה שאנו עוד רחוקים מכך.

 

בנייני המגורים שמיועדים לשימור הם במתחמים של שיכונים היסטוריים דוגמת 'מתחם לביא' שבו 3 בניינים (מעונות פועלים שהם מובלעת קטנה של גבעתיים בשולי רמת יצחק דרומית לרמת גן), שיכון קופת חולים שבו 8 בניינים ברחוב גונן ושפירא ישראל, ו-14 בניינים בשיכוני המורה ברחובות מהרשק, הנדיב, ודוד ילין. בנוסף יש כמה בניינים בשכונת גבעת רמב"ם.

 

ברשימת הנכסים המיועדים לשימור יש גם מבנים ציבוריים רבים כמו מגדל המים בשכונת בורוכוב, בית ספר בורוכוב, סניף הנוער העובד והלומד, ובית העירייה ברחוב שינקין.

 

מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה: ״חשוב להדגיש שכלל לא מדובר על הקפאת תמ"א ופינוי בינוי בעיר. מדובר על תוכנית שימור של מבני הציבור ההיסטוריים של העיר ושל מספר מבנים בשכונות מיוחדות כגון קרית המורה ושיכון קופת חולים שאותם בלבד העירייה מעונינת לשמר. בכל שאר העיר, כל נושא התמ"א ממשיך להתנהל ולהתקדם כרגיל״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x