$
חדשות נדל"ן

האטה של קיץ? היקף המשכנתאות בחודש יולי ירד ב-4%

היקף המשכנאות עמד בחודש יולי על 5.35 מיליארד שקל, נמוך מהערכות המערכת הבנקאית שעמדו על 5.8 מיליארד שקל, אך גבוה ביחס לנתוני השנים האחרונות; בהשוואה לחודש המקביל אשתקד מדובר בירידה של 18% וזאת בגלל נתון גבוה במיוחד ביולי שנה שעברה רגע לפני שהעלאת מס הרכישה נכנסה לתוקף

אביב גוטר 13:3824.08.16
היקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש יולי עומד על 5.35 מיליארד שקל, ירידה בשיעור של 4% מהחודש שעבר ושל 18.8% בהשוואה לנתון המקביל אשתקד – כך עולה מנתונים שמפרסם היום (ד') בנק ישראל.

 

מדובר בנתון נמוך באופן ניכר מהערכות המערכת הבנקאית שעמדו על 5.8 מיליון שקל לחודש זה שנחשב לחזק באופן יחסי בענף הנדל"ן. עם זאת עדיין מדובר במספר גבוה באופן יחסי הממוקם רק לאחר חודש יוני, בו נטל הציבור כ-5.57 מיליארד שקל לצורך הלוואות לדיור.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

הירידה הגדולה בהשוואה לנתון המקביל של השנה שעברה מיוחסת בעיקר להעלאת מס הרכישה למשקיעים, מ-5% ל-8% בדירות של עד 1.6 מיליון שקל ומ-8% ועד ל-10% לדירות יקרות יותר. העלאת מס הרכישה זירזה משקיעים רבים להקדים את רכישותיהם, דבר שתרם רבות לשבירת השיא השנתי של כל הזמנים בהיקף נטילת המשכנתאות, עם מעל ל-65 מיליארד שקל ב-2015. עם זאת יש לציין כי מי שרכש דירה בחודש יולי לא הצליח להתחמק ונאלץ לשלם את שיעור המס המוגדל.

 

בסך הכל הבנקים העמידו משכנתאות ל-8,041 רוכשים - עלייה של 45 הלוואות בלבד בהשוואה לחודש יוני. כתוצאה מכך היקף ההלוואה הממוצע עומד על 665 אלף שקל, סכום הגבוה ב-18% בהשוואה לנתון המקביל אשתקד. בהשוואה לחודש יוני מדובר בירידה בשיעור של 4% - ירידה ראשונה מאז חודש נובמבר.

 

נתון נוסף שמתפרסם היום היקף המשכנתאות שנטלו משקיעים ועומד החודש 733 מיליון שקל – המהווים 13% מהיקף המשכנתאות החודש. לשם השוואה בחודש המקביל בשנה שעברה משקיעים היוו 17% מהשוק ונטלו משכנתאות בהיקף של 1.12 מיליארד שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x