$
חדשות נדל"ן

האוצר יחייב קבלנים לספק ערבות בנקאית לפרויקטי מחיר למשתכן

זאת לאחר שחלק מהבנקים הגדולים מסרבים להעניק משכנתאות לזוכים, מאחר שלקבלנים אין ליווי בנקאי לפרויקטים. הקבלנים: הערבות תייקר את הפרויקט. האוצר: העלות לא תתגלגל לרוכשים

אביב גוטר 11:0311.04.16

משרד האוצר צפוי לדרוש מהקבלנים שזכו במחיר למשתכן לספק לכל רוכשי הדירות הגנה באמצעות ערבות חוק מכר. הודעה זו באה לאחר שחלק מהבנקים הגדולים למשכנתאות מסרבים להעניק משכנתאות לזוכים, מאחר שלקבלנים אין ליווי בנקאי לפרויקטים.

 

בנוסף צפויים לבצע את השינויים גם על מכרזים שטרם נסגרו. על פי גורמים במערכת הבנקאות, הענקת משכנתאות במסגרת פרויקט ללא ליווי בנקאי מגדילה את הסיכונים לבנק, מאחר שאף בנק לא מכיר את אופי הפרויקט והיכולת הכלכלית של הקבלנים. מאחר שמטבעם פרויקטים בבנייה מתארכים מעבר לרצוי, חוששים בבנקים כי עלויות הפרויקט יגדלו עם הזמן וכתוצאה מכך חוששים להעניק משכנתאות ללווים.

 

 

כנס מחיר למשתכן בעפולה כנס מחיר למשתכן בעפולה צילום: אפי שריר

 

חוק ערבות מכר נועד להגן על כספי הרוכשים במקרים בהם הקבלן לא יעמוד בהתחייבויותיו להעביר את הזכויות בדירה, אם בשל עיקול שהוטל על הנכס, או אם מפני שיעמוד בפני פירוק או כונס נכסים. שני המנגנונים המרכזיים שבהם הרוכשים יכולים לקבל את כספם בחזרה במקרה של הפסקת הפרויקט הם באמצעות העמדת ערבות בנקאית מצד הקבלן ורישום הערת אזהרה לטובת הרוכש לפי נקודות תשלום קבועות וידועות מראש. כך, במקרה של בעיה, הרוכש זוכה בחזקה על הנכס כנושה מובטח. העמדת ערבות בנקאית מצד הקבלן מייקרת את הפרויקט באופן ניכר, אולם לטענת הבנקים למשכנתאות בטוחה יותר מאשר מתן הערת אזהרה, כפי שמעניקים הקבלנים שזכו במכרזים בפרויקטים בעפולה.

 

הקבלנים חוששים כי העמדת ערבות בנקאית תייקר את הפרויקט במאות אלפי שקלים, כך שמחיר הדירה הסופי יהיה גבוה יותר מכפי שנסגר במכרז. משרד האוצר, שכאמור התחייב כלפי הבנקים לדרוש מהקבלנים להעמיד ערבות בנקאית, טוען כי תוספת התשלום לא תתגלגל לרוכשים, אולם כרגע לא ידוע מי יישא באותם התשלומים ובמשרד האוצר תרים אחר פתרון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x