• תפריט
חדשות נדל"ן

האוצר ובנק ישראל הכריזו על הקלות במשכנתא במסגרת מחיר למשתכן

בנק ישראל והאוצר החליטו כי גובה המשכנתא ייקבע שלא לפי מחיר רכישת הדירה אחרי הנחה. לפיכך, דרישת ההון שייאלצו הרוכשים להעמיד לצורך קבלת משכנתא תצטמצם, ומאידך יזכו למשכנתא בסכום גבוה יותר

אביב גוטר 14:5714.02.16

משרד האוצר ובנק ישראל הגיעו היום להסכמה שגובה המשכנתא לזכאים בפרויקטים של מחיר למשתכן ייקבע לפי שווי השוק של הדירה ולא לפי מחיר רכישתה בפועל ובכך מיטיבים עם הרוכשים אשר יוכלו ליטול משכנתאות עד 90% מהיקף שוויו של הנכס ולא 75%. במילים אחרות, זוג צעיר או רווק/ה מתחת לגיל 35 שאין ולא הייתה בבעלותו דירה ב-6 השנים האחרונות, שטרם הצליחו לגייס את מינימום ההון העצמי הנדרש בחוק – 25% משווי הנכס – יוכל כעת ליטול משכנתא, בגובה של 90% מערך הדירה בשוק החופשי. לדוגמה: דרישת ההון שייאלצו הרוכשים להעמיד לצורך קבלת הלוואת משכנתא מהבנק תצטמצם מ-300 אלף שקל ל-120 אלף שקל בלבד על נכס שנמכר במחיר למשתכן תמורת 1 מיליון שקל ובשוק החופשי נאמד ב-1.2 מיליון שקל.

דירה לדוגמא במסגרת "מחיר למשתכן" דירה לדוגמא במסגרת "מחיר למשתכן" צילום: יח"צ

 

ההחלטה בנושא התקבלה בהמשך לשיחות בין בנק ישראל ושר האוצר במטרה לתמוך ביכולת של זכאים להשתתף בפרויקטים של מחיר למשתכן. עם זאת, מציינים בבנק ישראל שמחירי הדירות ייקבעו לפי הערכת שמאי ובלבד שההון העצמי של הרוכש לא יפחת מ-100 אלף שקל ושווי הדירה לא עולה על 1.8 מיליון שקל. כמו כן, הסיכון על מתן הלוואות בשיעורי מימון של 90% קטן אם הלווים לא יעמדו בהחזרי המשכנתא, משום שהבנק המלווה יוכל למכור את הנכס במחירי השוק החופשי ללא מגבלות נוספות.

 

שר האוצר, משה כחלון: "מדובר בבשורה גדולה עבור הזוגות הצעירים שירכשו דירה בתוכנית "מחיר למשתכן". ההחלטה תסייע לזוגות צעירים שאין ברשותם את ההון העצמי הנדרש היום, לעשות צעד משמעותי אל עבר חלום הדירה. שר האוצר, משה כחלון ויו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי מבקשים להודות לנגידת בנק ישראל ולמפקחת על הבנקים על המאמץ לסיוע בפתרון משבר הדיור."

 

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "הפרויקטים של מחיר למשתכן מהווים אבן פינה משמעותית במאמצי הממשלה לסייע לציבור רוכשי הדירות, ולכן ראינו לנכון להתאים את הרגולציה לתוכניות החדשות, באופן שעקבי עם התפיסה של הגבלת הסיכון ללקוחות ולבנקים".

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x