$
בארץ

הדירקטור של ענבל אור אישר לה חריגה

מהנדס העיר רמת גן לשעבר חיים כהן, שמונה השבוע לתפקיד דירקטור בחברה של ענבל אור, אישר בעבר בפורום מצומצם חריגות בפרויקט “מגדל הטייסים” שקידמה

יעל דראל 07:0508.04.15

בתחילת השבוע מינתה חברת אינוונטק של ענבל אור את חיים כהן, מהנדס עיריית רמת גן לשעבר לדירקטור בחברה. אינוונטק הודיעה לאחרונה על 5 פרויקטים שבכוונתה לקדם בעיר. אלא שכבר בתקופתו בעירייה, שם החזיק בתפקיד בכיר במשך 35 שנה נדרש כהן להכרעות בנוגע לפרויקטים של ענבל אור. אחד המרכזיים שבהם הוא “מגדל הטייסים”, בניין מגורים שבשכונת נווה יהושע ברמת גן שבו 27 קומות שבהן 102 דירות וזאת למרות שהיתר הבנייה המקורי שהונפק לו כלל 26 קומות בלבד.

מבדיקת “כלכליסט” עולה כי אור ביקשה היתר עבור הקומה הנוספת רק לאחר שנבנה הבניין. עם זאת, הבקשה של אור לא הגיעה אל הוועדה המקומית לתכנון ובנייה כפי שמחייב החוק, צעד שהיה מחייב את הוועדה לפרסם את השינוי לציבור הרחב. מי שדנה ואישרה את הבקשה בספטמבר 2013 היא ועדת הרישוי בעיר שהתכנסה בפורום מצומצם של שני חברים בלבד, אחד מהם הוא מהנדס העיר חיים כהן.

 

חבר מועצת העיר והוועדה המקומית עו"ד רועי ברזילי הגיש ערר אל ועדת הערר במחוז תל אביב, ובו התרעם על כך שפניותיו בנושא לא זכו למענה וטען כי "מדובר ככל הנראה באחד המקרים הקיצוניים שבהם עבירות בנייה חמורות מטויחות ומגובות בחסינות מושל. קרוב ל־300 מ"ר נבנו שלא כדין. הניסיון לאשרר את הבקשה באמצעות רשות הרישוי בניגוד לסמכותה מעיד על עזות המצח והיהירות של המעשה הבלתי חוקי". בעקבות מהלכיו של ברזילי ועדת הערר אישרה את התוספות ודחתה את הערר בטיעון שחלק מההקלות מקובלות בעיר.

 

ענבל אור ענבל אור צילום: גיא הכט

 

עם זאת, על פי החוק קיימת הפרדה בין ההליך התכנוני והמשפטי, ומכאן שגם אם רשויות מקומיות אישרו תוכנית, מחובתן להגיש במקביל תביעה פלילית אם בוצעו בה עבירות בנייה.

 

בדיעבד הודיעה עיריית רמת גן כי היא שוקלת לנקוט צעד משפטי בנושא. מהעירייה נמסר: “מאחר שמדובר בחריגות משמעותיות ואף שאלה הוכשרו, מקיימת התביעה העירונית התייעצות עם המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה בעניין הגשת כתב אישום נגד היזמים”.

 

בהקשר הזה ראוי לציין פרויקט נוסף של ענבל אור ‑ "פרויקט 104" ברחובות ז'בוטינסקי ואל על ברמת גן. חברת אור סיטי נדל"ן בשליטתה של אור יצאה ב־2012 בשיווק פרויקט המגורים הכולל 30 קומות, בעוד תוכנית בניין העיר מאפשרת את הקמתם של שלושה בניינים בני שמונה קומות בלבד.

 

מאז שינתה אור את תוכניותיה וקיימה כמה מפגשים מקדימים עם יו"ר הוועדה ומהנדס העיר בזמנו חיים כהן. בפגישות אלו ביקשה לקדם במקום תוכנית של 250 יחידות דיור על פני שטח של 2 דונם. התוכנית הוקפאה על ידי יו”ר הוועדה אביבית מאור־נמרודי, בטענה שפרויקט מגורים צפוף כל כך אינו מועיל לציבור.

 

אור הגישה את המסמכים לתיקון התוכנית רק בשבועות האחרונים, כשלוש שנים לאחר שהחלה למכור דירות. בדיון שקיימה הוועדה המקומית עלה כי בבקשה עדיין חסרים מסמכים ולכן טרם התקבלה החלטה.

 

חוק השירות הציבורי דורש מבכירים שפרשו משירות ציבורי צינון של שנה בטרם יעסקו בצורה פרטית בעניינים הקשורים לרשות שבה כיהנו בעבר. בשיחה עם "כלכליסט" התייחס ברזילי לשאלת עיתוי מינויו של כהן, לאחר שפרש מהעירייה בנובמבר: "קשר עסקי שנרקם בין מהנדס עיר לשעבר לבין יזמית נדל"ן אקטיבית, המקדמת בעיר פרויקטים שחלקם שנויים במחלוקת תכנונית וציבורית, מעלה טעם לפגם".

 

חיים כהן מסר בתגובה: “מתוקף תפקידי כמהנדס עיריית רמת גן הייתי שותף בכל תהליכי התכנון והאישור של הפרויקטים בעיר. ועדת הערר לתכנון ובנייה במחוז תל אביב, שבה לא הייתי חבר, החליטה לאשר את פרויקט מגדל הטייסים. בהתייחס לפרויקט ז’בוטינסקי, איני מעורב בו מאז פרישתי מהתפקיד”.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x