$
חדשות נדל"ן

זוגות צעירים במקום משקיעים: שיא ברכישת דירות בחודש דצמבר מאז שנת 2002

שוק הנדל"ן הגיב בדרמטיות לגניזת תוכנית מע"מ 0. בחודש זה נמכרו כ-11 אלף יח"ד, 40% מהן דירות חדשות; משקל הזוגות הצעירים זינק בחלק מהמקומות ב-150%; היקף המשקיעים בשפל של שנים. בב"ש הוכפל היקף הרוכשים לעומת החודש הקודם

דותן לוי 14:2001.02.15
מגמת העלייה בהיקף רכישת הדירות נמשכת, בחודש דצמבר נרשמה עלייה של 17% בהיקף העסקאות וזאת בהמשך לעלייה בשיעור של 37% שנרשמה בחודש נובמבר 2014. הסבר הגיוני למגמה זו הינה מהלך פיטוריו של שר האוצר יאיר לפיד בימים הראשונים של חודש דצמבר, בעקבותיה היה ברור לרוכשי הדירות הפוטנציאליים אשר המתינו על הגדר כי תוכנית מע"מ אפס לא צפויה להתממש. יחד עם זאת, המגמה החלה כבר בחודש נובמבר ומכך ניתן להבין כי עוד קודם לפיטורים הרשמיים, רוכשי הדירות איבדו את סבלנותם וחזרו אל השוק, גם בשל הערכות נוספות כי המהלך של תוכנית מע"מ אפס לא הולך להתממש.

 

בסך הכל נמכרו כעשרת אלפים דירות במהלך חודש זה, כאשר הדירות החדשות הן אלה שהובילו את מספר העסקאות ומשקלן עמד על כ-40% לעומת עלייה של 24% בחודש נובמבר. מכאן ניתן להבין, כי השינוי בחזרת רוכשי הדירות הוא בעיקר בתמהיל הרוכשים. היקף רכישת הדירות בחודש דצמבר הוא הגבוה ביותר מאז 2002 ועמד על כ-3.5 אלף דירות. הגידול ברכישת הדירות כלל את כל האזורים למעט תל אביב ובולט במיוחד באזור באר שבע, שם הוכפל היקף הרוכשים לעומת החודש הקודם.

 

מעבר דירה (אילוסטרציה) מעבר דירה (אילוסטרציה) צילום: שאטרסטוק

 

הזוגות הצעירים היו המובילים בפלח זה עם גידול ממוצע של 44% (בבאר שבע זינוק של 150%), לעומת זאת בדירות מיד שנייה נרשמה עלייה של 18% בלבד. משקל המשקיעים ירד לעומת זאת לשפל של השנים האחרונות ועמד על 21% בלבד.

 

בסך הכל רכשו המשקיעים כ-2,300 דירות בדצמבר ירידה של 9% בהשוואה לחודש הקודם ואת הירידה בהיקפם הובילה העיר באר שבע. מדובר בנתונים מוקדמים בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x