$
חדשות נדל"ן

בלעדי לכלכליסט

היזמים קיבלו מידע חלקי מהמינהל

בדיקת "כלכליסט" גילתה כי מחולל הדו"חות - כלי באתר המינהל שאמור לספק מידע על שיווקי קרקעות - אינו אמין. השר אריאל הורה להשביתו, אלא שהדבר עלול לעכב רכישת קרקעות

עינת פז-פרנקל 12:4510.09.14

באתר האינטרנט של רשות מקרקעי ישראל היה עד לפני חודש כלי שימושי שנקרא מחולל דו"חות, שסיפק מידע רחב על שיווקי הקרקעות. באמצעותו ניתן היה ללמוד על מחירי הקרקעות ועלויות הפיתוח לפי חתכים של אזורים ותקופות. כמו כן ניתן היה ללמוד כמה יחידות דיור שווקו בכל אזור לפי תקופה וסוגי בנייה (רוויה או צמודת קרקע, למשל).

במשך שנים רבות הסתמכו יזמים וקבלנים על מערכת המידע הזו בבואם לגשת למכרזי רשות מקרקעי ישראל.

 

אלא שבדיקה פרטנית שביצע "כלכליסט" בתחילת אוגוסט על כל המכרזים שפרסמה רשות מקרקעי ישראל מתחילת השנה, גילתה כי מכרזים לכ־25% מיחידות הדיור אינם נכללים במערכת המידע הזו (המחולל), שחסרות בה כמה אלפי יחידות דיור. כלומר, עולה כי לאורך השנים היזמים קיבלו החלטות על בסיס נתונים חלקיים בלבד, וייתכן שאף מוטים בשל כך. "כלכליסט" פנה עם הממצאים לרשות מקרקעי ישראל ולשכת שר השיכון, ובעקבות זאת הורה שר השיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, אורי אריאל, להשבית את מחולל הדו"חות. "גולשים יקרים, היישום לא פועל זמנית. עמכם הסליחה, רשות מקרקעי ישראל", נכתב בהודעה בעמוד האינטרנט של מחולל הדו"חות, שמושבת זה חודש.

 

שר השיכון אורי אריאל שר השיכון אורי אריאל

 

העובדה כי המידע אינו זמין לציבור היא בעייתית, שכן יזמים וקבלנים נעזרים רבות במחולל כדי לקבל החלטות מושכלות בדבר הגשת הצעות במכרזים. אם יזם אינו יכול לשלוף מידע מקוון על מחירי קרקעות באזור מסוים, כיצד יידע כמה כסף להציע על מגרש במסגרת מכרז שבו הוא מעוניין להשתתף? בהיעדר נתוני עסקאות ומחירים במגרשים של המדינה, שחולשת על יותר מ־90% מהקרקעות כאן, קבלנים חוששים לגשת למכרזים - מה שעשוי להביא לתוצאה הפוכה מהרצוי: רכישה של פחות קרקעות ובעקבותיה בנייה של פחות דירות.

 

בעקבות השבתת מערכת המידע, אמר גורם המעורה בנושא כי לא סביר שהליקויים יתוקנו והמערכת תפעל שוב באופן שישקף את כלל מכרזי הקרקעות, אלא שרשות מקרקעי ישראל תצטרך להעלות מערכת מידע מקוון חדשה.

 

סגן נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק. "לשים סוף לפגיעה בענף" סגן נשיא התאחדות בוני הארץ רוני בריק. "לשים סוף לפגיעה בענף"

 

בלשכת השר אמרו ל"כלכליסט" יום לפני השבתת המחולל כי "מחולל הדו"חות בעייתי. הוא לא מעודכן כמו שצריך. כבר הרבה זמן רוצים להפסיק את הפעילות שלו כי הוא לא אמין. בעקבות הפנייה של 'כלכליסט' התקבלה ההחלטה שהוא יושבת סופית. תהיה לו חלופה אחרת אמינה יותר בעתיד, אבל כרגע הוא לא מציג את תמונת המצב בזמן אמת".

 

רוני בריק, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ ומנהל אגף יזמות ובנייה, אמר בתגובה: "הופתענו לגלות שמחולל הנתונים של אתר רשות מקרקעי ישראל הפסיק לפעול. מדובר בכלי חשוב שאם אכן יש בו תקלה, חובתה של הרשות לדווח על כך בהקדם לציבור".

הוא הוסיף כי "הגיעה השעה שגוף אחד ירכז את איסוף ופרסום הנתונים על שוק הנדל"ן בישראל באופן מלא ושקוף לכל. כיום רשימה ארוכה של גופים ציבוריים מפרסמת נתונים חלקיים אשר לא פעם מנוגדים זה לזה. זהו מצב שעלול לפגוע בהליך התקין של העסקים בענף ובציבור רוכשי הדירות, והמחוקק צריך לשים לזה סוף".

 

מחולל הדו"חות כפי שהוצג באתר רשות מקרקעי ישראל ב-11 באוגוסט, וההודעה לאחר מכן על השבתתו מחולל הדו"חות כפי שהוצג באתר רשות מקרקעי ישראל ב-11 באוגוסט, וההודעה לאחר מכן על השבתתו

 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי "המחולל המדובר לא הכיל את כל המידע ולא היה מעודכן דיו. בתוך כמה שבועות, ואולי אף קודם לכן, יועלה אתר חדש ומשופר יותר".

 

מלשכת שר השיכון לא נמסרה תגובה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x