$
חדשות נדל"ן

"רק 15% מהדירות החדשות שנמכרו ב-2013 היו מתחת ל-950 אלף שקל"

כך עולה ממחקר של אתר מדלן. זאת על רקע הפשרה שהושגה היום בין האוצר והיועמ"ש, ולפיה הפטור ממע"מ ברכישת דירה חדשה למי שלא שירת בצבא יעלה מ-600 אלף שקל ל-950 אלף שקל. בין הערים בעלות ההיצע המשמעותי ביותר של דירות במחיר זה: חריש, אשקלון ובאר שבע

עינת פז-פרנקל 17:0510.06.14

הצעת החוק לפטור ממע"מ רוכשי דירה ראשונה מקבלן ממשיכה לעורר הדים. מוקדם יותר היום (ג') הושגה פשרה בין האוצר לבין היועץ המשפטי לממשלה, כך שהרף השקלי המקסימלי למי שלא שירת בצבא יעלה מ-600 אלף שקל ל-950 אלף שקל.

ואולם, מבדיקה שערך רוה איתן, סמנכ"ל מחקר ואסטרטגיה באתר הנדל"ן מדלן, עולה כי כ-15% מהדירות החדשות שנמכרו בשנת 2013 היו מתחת ל-950 אלף שקל, כאשר שליש מהן הן דירות קטנות בנות שלושה חדרים. הערים בהן היה היצע משמעותי של דירות ברמת מחיר זו היו חריש, אשקלון, באר שבע, עפולה ובית שמש. לעומת זאת, הזכאים ששירתו בצבא יוכלו ליהנות ממגוון דירות גם בערים חיפה, פתח תקווה וראש העין. "ההטבה הפכה כעת לרלוונטית גם עבור מי שלא שירת, אך עדיין מדובר על דירות זולות שבאופן טבעי הן קטנות יותר ונמצאות בפריפריה".

 

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל. "לא היתה שום היתכנות מעשית וחוקית להצעה הקודמת" שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל. "לא היתה שום היתכנות מעשית וחוקית להצעה הקודמת" צילום: ענר גרין

 

מהבדיקה עולה עוד, כי מתוך כלל הדירות החדשות בשטח של 140-60 מ"ר (שהוגדרו בתזכיר החוק), שנמכרו בשנה שעברה, כ-4,200 היו דירות חדשות במחיר של 950 אלף שקל או פחות. ואולם יצוין כי לפי נתוני משרד השיכון, קיימות רק מאות ספורות של דירות חדשות בשווי של עד 600 אלף שקל - גובה ההטבה למי שלא שירת בצבא לפני שהושגה הפשרה.

 


 

שר השיכון אורי אריאל, מסר בתגובה כי "השינוי בתזכיר החוק היה צפוי ונקבע בסכום כפי שדרשתי. לא הייתה שום היתכנות מעשית וחוקית להצעה הקודמת שהפלתה בצורה בוטה מגזרים שלמים באוכלוסיה הישראלית. כעת נפעל לקידומו המהיר של החוק בכנסת וצמצום תקופת הביניים בו מצוי השוק".

 

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, ארז כהן. "להוריד את ביטול המע"מ מסדר היום" יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, ארז כהן. "להוריד את ביטול המע"מ מסדר היום"

 

בענף הנדל"ן יש מי שסבור כי ההטבה בכל מתכונת שהיא אינה ראויה. "יש להוריד מסדר היום את נושא ביטול המע"מ כנושא שטעון חקיקה עם כל הבירוקרטיה והבעייתיות שבה, ובמקום זאת שכל רוכש דירה ישלם עליה את המחיר הרגיל, כולל מע"מ, ורק לאחר מכן יקבל קופון משלטונות המס של החזרה דיפרנציאלית של החלק היחסי של המע"מ שלו הוא זכאי", כך מסר השמאי ארז כהן, לשעבר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין בישראל. לדבריו, "באופן שכזה יוכלו הן יוצאי צבא והן סקטורים נוספים באוכלוסייה שזכאי להטבות (דוגמת משפחות במצוקה או מרובות ילדים) ליהנות מההחזר וללא כל הבירוקרטיה והבלגן שייווצר כתוצאה מההצעה הנוכחית של האוצר".

 

עוד אמר כהן כי "ישנה בעיה מהותית בחלוקה בין הקריטריונים ליוצאי צבא לבין אלה שאינם יוצאי צבא. אני בהחלט בעד להעניק הטבה משמעותית ליוצאי צבא, אולם לא בדרך בעייתית זו. הבידול של הקריטריונים ליוצאי צבא לבין כאלה שאינם יוצאי צבא, יגרום לדעתי לבלבולים, לכאוס בחישוב הקריטריונים, מפרויקט לפרויקט ומיזם ליזם , שלא לדבר על הבעייתיות של חלקים משמעותיים בחברה הישראלית שלא יאהבו את ההחלטה, כולל בעיית בג"ץ".

 

לדברי שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי, "העלאת הרף ל-950 אלף שקל הגיונית יותר בהשוואה למצב הקודם אך זו לא התרופה האמיתית למשבר הדיור. הפתרון חייב להיות הגדלת ההיצע יחד עם הורדת מסים".

 

כמאל שגראוי, יו"ר ובעלי חברת הבנייה האחים שגראוי, תומך בהצעת החוק. "זוהי הצעה מצוינת שתביא כבר בתקופה הקרובה לזינוק רבתי בפריפריה ובמיוחד בערי פריפריה קרובות יחסית למרכז דוגמת יוקנעם, נצרת עלית , הישוב רמת ישי, פרדס חנה ועוד", מסר. החלטה זו תאפשר לשכבה משמעותית של יוצאי צבא לרכוש דירה בתקציב סביר. אדגיש כי מדובר בפער משמעותי ביותר שעשוי להגיע במקרים מסוים לכ-300 אלף שקלים פחות על מחיר דירה".

 

אוהד סבן, סמנכ"ל חברת הבנייה דונה: "בניגוד להגבלה הקודמת של 600 אלף שקל, הגבלה של 950 אלף שקל מאפשר מבחר הגיוני של דירות בפריפריה הקרובה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x