שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

הקבלנים מפתיעים: 60% מהם סבורים כי מחירי הדירות לא יעלו ב-2013

לפי סקר של BDI, כ-50% מהקבלנים סבורים כי מחירי הדירות יישארו ללא שינוי, ו-9% צופים כי הם יירדו. מנכ"ל BDI: "אם המשק ייכנס להאטה, המשבר יחלחל גם לענף הבנייה ויכולתם של משקי הבית לרכוש דירות תרד"

שי פאוזנר 11:2223.10.12
הקבלנים צופים שמחירי הדירות יעלו ב-2013 בשיעור ממוצע של 2% בלבד. כך עולה מסקר שערכה חברת המידע העסקיBDI בקרב מאות קבלנים וספקים בענף הבנייה, לקראת כינוס הנדל"ן השנתי של ארגון הקבלנים בתל אביב-יפו-בת ים שיפתח מחר באילת.

לפי הנתונים, 40% מהקבלנים צופים כי בשנת 2013 מחירי הדירות יעלו. 51% צופים שמחירי הדירות יוותרו ללא שינוי ו-9% מהקבלנים צופים ירידה במחירים. 67% מהקבלנים צופים כי ברבעון האחרון של 2012 יחול גידול בהיקף הפעילות של החברה, 31% מהם צופים שהיקף הפעילות יישאר ללא שינוי ורק 7% צופים שהיקף הפעילות יקטן.

 

 51% מהקבלנים צופים שמחירי הדירות יוותרו ללא שינוי 51% מהקבלנים צופים שמחירי הדירות יוותרו ללא שינוי צילום: עמית שעל

 

56% מהקבלנים מעריכים כי בשנת 2013 ירשם גידול בהיקף הפעילות שלהם ו- 44% לא צופים שינוי או צופים קיטון בהיקף הפעילות. 56% מהקבלנים טוענים כי עלות המימון ב-2012 התייקרה.

 

ניתוח הנתונים הכספיים של קבלני הבניין (חברות ציבוריות ופרטיות) נכון להיום (ג') מעלה כי שיעור הרווח הנקי לפני מס מסך ההכנסות עומד על 6.3%. קבלני הבניין הגדילו את שיעור ההון העצמי מסך המאזן מ- 8.6% ל- 17.8% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

שיעור ההתחייבויות של קבלני הבניין לתאגידים בנקאים לטווח הקצר מסך המאזן שלהם ירד מ-17.1% ל-13.8%. עם זאת, ניתן לראות כי מחנק האשראי בשוק השפיע על עלויות המימון של הקבלנים וכי הוצאות המימון מסך ההכנסות מגיעות בממוצע ל- 4% מההכנסות, גידול של 29% בהשוואה לתקופה קודמת.

 

עוד מעלים נתוני BDI שב-2012 חלה עלייה בסיכון של ענף הבנייה בהשוואה לשנת 2011 וכיום עומד הסיכון הענפי על ממוצע של 6.51 לעומת 6.4 בכלל המשק והוא מוגדר כסיכון בינוני.

 

אייל ינאי, מנכ"ל משותף ב- BDI ציין כי לא רק הרוכשים ישבו על הגדר בעקבות המחאה החברתית. קבלני הבניין נקטו בשנה האחרונה, לדבריו, במשנה זהירות. "הירידה החדה בביקושים לדירות לאחר פרוץ המחאה החברתית לצד הבטחות הממשלה, כי מחירי הדירות ירדו ומחנק האשראי שנוצר במשק שהעלה משמעותית את עלויות המימון הביאו לירידה בהשקעות הקבלנים".

 

הענייין בא לידי ביטוי, לפי ינאי, בירידה של 12% בהתחלות הבנייה במחצית הראשונה של 2012 בהשוואה לתקופה המקבילה, ולירידה של 17% בהוצאת היתרי בנייה בחמשת החודשים הראשונים של 2012 בהשוואה לתקופה מקבילה.

 

בנוסף, הקבלנים טוענים כי המחסור בפועלי בניין מאט את הבנייה. עדות לכך בעלייה של 4% במשך הזמן הממוצע לבניית דירה ב- 2012 לעומת הממוצע השנתי של 2011.

 

ינאי טוען כי עתיד הענף תלוי בעתיד המשק כולו. אם המשק יכנס להאטה בעקבות המשבר הכלכלי הגלובלי המשבר יחלחל גם לענף הבנייה ויכולתם של משקי הבית לרכוש דירות תרד וייתכן כי תשפיע גם על המחירים, זאת באם הממשלה תצליח לעמוד בהבטחותיה להגדלת מלאי הדירות.

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x