שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חדשות נדל"ן

משרד השיכון משווק 5,000 יח"ד בחריש; אטיאס: "המכרזים פתוחים לכולם"

מתנגדי התוכנית, תושבי המקום והאזור, טוענים במשך תקופה ארוכה כי משרד השיכון "ייבש" בכוונה תחילה את היישוב כדי להביא לכך שמלבד האוכלוסייה החרדית איש לא יאכלס את המקום. לפי התכנון, בתוך פחות משנתיים וחצי כבר יאוכלסו הדירות הראשונות בעיר

דותן לוי 13:1627.08.12

משרד השיכון יוציא לשיווק בתקופה הקרובה 5,000 יחידות דיור לטובת הקמת העיר החרדית בחריש הממוקמת בסמוך לכביש 6 בפתחה המערבי של ואדי ערה.  

 

מדובר בחלק מתוכנית מתאר ל-10,300 יח"ד חדשות, אשר מחציתן ישווקו כבר כעת במכרז שייפתח בשבוע הבא במתחם הפרסה ובמתחם הצפוני. לפי התכנון, בתוך פחות משנתיים וחצי כבר יאוכלסו הדירות הראשונות בעיר.

 

הפגנת תושבים בחריש (ארכיון) הפגנת תושבים בחריש (ארכיון)

 

מדובר בהמשך להחלטת הממשלה משנת 2008, התוכנית מותאמת למאפיינים בציבור הדתי, בזכות ההפרשות למבני הציבורי, הבנייה הנמוכה, פריסה רחבה של מוסדות הציבור, מערכת כבישים המותאמת ומעודדת תחבורה ציבורית ונגישות קרובה למסחר ולתעסוקה.

 

בשכונה הצפונית והפרסה שישווקו ראשונות, יוקצו 74 אלף מ"ר של שטחי מסחר, משרדים ותעסוקה, תוך יצירת מקורות הכנסה ועירוב שימושים של מגורים לצד מסחר ותעסוקה. במסגרת המכרזים היוצאים לדרך בימים אלה ויינעלו בעוד פחות משלושה חודשים ישווקו 29 מתחמים בגדלים שונים.

 

היישוב חריש עלה לראשונה על הקרקע כיישוב אזרחי שיצמח לעיר חדשה. בשנת 1992 שווקו בחריש כ-300 יח"ד, ומאז שלושה שיווקים נוספים בין השנים 1992 ל-1999 כשלו, והיישוב לא זכה לביקושים ולהיענות מצד קבלנים ותושבים.

 

אטיאס מבקר בשטחי חריש אטיאס מבקר בשטחי חריש צילום: ששון תירם

 

לפי משרד השיכון בשנת 2008 החליטה הממשלה על הקמת יישוב עם תכנון המותאם לצביון הדתי. מנגד, מתנגדי התוכנית המורכבים מתושבי המקום והאזור טוענים במשך תקופה ארוכה כי משרד השיכון "ייבש" בכוונה תחילה את היישוב כדי להוכיח כי מלבד האוכלוסייה החרדית איש לא יאכלס את העיר וכי שיווק נכון יאפשר בניית עיר "לכולם" גם היום. במשך שנים ארוכות התנהל מאבק אשר הגיע לבתי המשפט, אך עד כה לא נשא פרי מצידם של התושבים והתכנון התנהל כמתוכנן.

 

"העיר החריש היא הראשונה בסדר גודל כזה שמשווקת מאז שנת 1994", אומר שר השיכון אריאל אטיאס. "לאחר שלושה שיווקים שכשלו בקציר-חריש הוכנה תכנית מתאר חדשה ואני בטוח כי התכנון המודרני, המחירים ההגיוניים והקרבה לכביש 6 יביאו אלפי זוגות צעירים לעיר שתצמח ותשגשג. התכנון לקח בחשבון פתרונות תחבורה ותעסוקה מתקדמים. המכרזים פתוחים לכולם ואין לי ספק שהם יזכו להתעניינות רבה, ונזכה להקים עיר חדשה בישראל".

 

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, אורי רגב, אומר בתגובה: "השר לשיכון חרדי אריאל אטיאס מצא דרך נוספת לממן דירות לאברכים: הצפת השוק בדירות. המשמעות של הוצאת 5,000 דירות בבת אחת היא החלטה של המדינה לוותר על סכומי עתק לטובת משפחות האברכים. שוב מתברר שמשרד הבינוי והשיכון פועל נמרצות לטובת דיור בר השגה אבל בעיקר לחרדים. שוב מתברר שאטיאס הופך את המשרד לסניף של מחלקת הישיבות ומשתמש בו כדי להגדיל את התמיכות לאברכים ולחבל במאמץ הלאומי להוציא אותם לעבודה. ספק אם יש החלטה שגרמה נזק לכלכלת ישראל בשנים האחרונות כמו ההחלטה למסור את משרד השיכון לידי אטיאס".

 

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x