שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

נדחתה העתירה נגד הקמת עיר לחרדים בלבד בחריש

השופטת: שינויים שהוכנסו בתוכנית המתאר יבטיחו שתושבי הישוב לא ייפגעו. נציג משרד השיכון אמר בדיון כי הישוב ישווק לכלל האוכלוסייה

שופטת ביהמ"ש המחוזי בחיפה יעל וילנר דחתה את העתירות שהוגשו נגד אישור התוכניות לישוב חריש, השוכן בוואדי ערה מזרחית לחדרה, המייעדות אותו לאוכלוסייה חרדית בלבד.

 

את העתירות הגישו עמותת יוגה של אהבה, שבה חברים בני קהילת הרי קרישנה, ואגודת חריש הירוקה. הן טענו כי

התוכניות מתעלמות מצרכיה של האוכלוסייה הקיימת בישוב, ובכך מפלות אותה לרעה ופוגעות בעיקרון השוויון.

 

וילנר שוכנעה שתוכנית המתאר התעלמה מצרכי האוכלוסייה המתגוררת בישוב ומונה 1,300 נפשות, ופוגעת בזכויותיה לנדרש. עם זאת, היא קבעה כי לאחר שהתוכנית תוקנה בעקבות הדיון הקודם בבית המשפט, נעשה איזון ראוי בין האינטרס הציבורי להקל על מצוקת הדיור של האוכלוסייה החרדית לבין האינטרס של האוכלוסייה הקיימת לשמר על אורחות חייה. בעקבות התיקונים שהוכנסו מאמינה וילנר שהתכנון הנוכחי נותן פתרונות הולמים גם לאוכלוסייה הקיימת. כמו כן, על פי נספח שנוסף לתוכנית יוקמו גם מוסדות ציבור וחינוך שאינם משרתים רק את האוכלוסייה החרדית. וילנר הוסיפה שהצהרת נציג משרד השיכון בדיון כי התקבלה החלטה לפתוח את השיווק של הישוב חריש לכלל האוכלוסייה משנה אף היא את פני הדברים.

 

המתנגדים לתוכנית טענו בדיון כי התיקונים שנערכו הם "מהשפה אל החוץ", ובפועל מוסדות הציבור והשטחים הציבוריים מתוכננים כך שיוקצו עבור אוכלוסייה חרדית בלבד. התושבים העותרים הביעו חשש מסגירת ופתיחת כבישים בשבתות ובחגים. השופטת הבהירה כי ישנו תוואי שמאפשר גישה מבתיהם לכביש הראשי תוך מגע מינימלי עם השכונות החרדיות העתידיות. בנוסף אמרה כי חסימת הכבישים בשבתות לא נקבעת על ידי מוסדות התכנון, אלא על ידי רשות התמרור, ולכן חשש העותרים כי בבוא היום תימנע מהם הגישה החופשית לבתיהם בשבתות וחגים אינו מוליד להם כיום עילה להגשת עתירה נגד התכנית.

 

חמי בר אור מעמותת חריש הירוקה מסר ל"כלכליסט" כי פסק הדין הגיע אליהם רק בשעות האחרונות, וכי הם עדיין לומדים אותו. "אמנם יש בפסק הדין גם כמה נקודות טובות, כמו למשל שבדיון משרד השיכון טען שהשיווק בעיר יהיה פתוח לכלל האוכלוסייה ולא רק לאוכלוסייה חרדית. בנוסף נאמר כי השטחים הציבוריים יתוכננו לטובת כלל האוכלוסייה באופן שיוויוני. עם זאת ציפינו מבית המשפט שילך רחוק יותר, ואנחנו שוקלים הגשת ערעור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x