$
נדל"ן

בלעדי ל"כלכליסט" - שטייניץ נכנע לש"ס: המדינה תסבסד משכנתאות לזוגות צעירים בפריפריה

שר האוצר הסיר את הערר שהגיש נגד הצעת החוק של ש"ס, שבמסגרתה יינתן סבסוד חודשי של עד 800 שקל למשכנתאות של זוגות צעירים בפריפריה. כעת נמצאים משרדי האוצר והשיכון במשא ומתן לקביעת הקריטריונים לזכאות

תומר אביטל 07:1206.02.11

המדינה תעניק משכנתאות מסובסדות בפריפריה. שר האוצר יובל שטייניץ, שחזר ביום חמישי מביקור בארה"ב, ביטל את התנגדותו להצעת החוק של ש"ס ובכך נסללה הדרך לאישור הצעת החוק שמבקשת להיטיב עם רוכשי דירות בפריפריה. לדברי גורמים בכנסת, אישור ההצעה נבע מלחצים שהפעילו הסיעות החרדיות

בכנסת על ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

שר השיכון אריאל אטיאס (ש"ס) קידם בחודשים האחרונים הצעת החוק שלפיה המדינה תעניק לזוגות צעירים הלוואה של 140 אלף שקל וסבסוד חודשי של עד 800 שקל מהמשכנתה למי שאין ולא היתה בבעלותו דירה, וירכוש דירה באזורי עדיפות לאומית. הריבית על ההלוואה תעמוד על 4%.

 

כזכור, ערב אישור התקציב לשנים 2011–2012 בכנסת התחייב נתניהו לקדם את הצעת החוק תמורת תמיכת ש"ס בתקציב. זמן קצר לאחר מכן אישרה ועדת השרים לחקיקה את החוק. עם זאת, שטייניץ סירב לסמוך את ידו על החוק וניסה לסכל אותו על ידי הגשת ערר לממשלה על ההחלטה. לטענתו, הסבסוד יעלה לקופת המדינה כ־4.2 מיליארד שקל בשנה.

 

בנוסף, שטייניץ הזכיר כי מחקר שביצע בנק ישראל בשנים 1999–2001, שבהן ניתנו הלוואות וסובסדו משכנתאות של זוגות צעירים, מצא כי בעקבות מתן ההטבות עלו מחירי הנדל"ן והרוכשים לא נהנו מהן. עוד גרס השר כי המודל המוצע כעת יקשיח את תנאי התקציב של משרד השיכון בשנים הבאות, מבלי שתהיה יכולת לשנות את סדרי העדיפויות בעתיד.

 

בימים אלה מתקיים משא ומתן בין משרדי האוצר והשיכון כדי להגיע להסכמות סביב המודל החדש, שאמור לצאת לדרך עוד השנה. ככל הנראה יונהג בשנה הראשונה פיילוט מצומצם, ולפיו ייקבעו קריטריונים שונים כגון המרחק מהגבול, מספר התושבים בכל יישוב ושיעור הקרקעות שבהן מחזיק היישוב, שיצמצמו את מספר הזכאים, וכתוצאה מכך גם את העלות לקופת המדינה.

 

במשרד הבינוי והשיכון אמרו ל"כלכליסט" כי התוכנית שתאושר תכלול קריטריונים שוויוניים לקביעת האזורים שעליהם תחול ההחלטה. כמו כן, מסתמן כי הפיילוט ייושם ב"הצעת מחליטים" - כלומר יאושר בהליך מקוצר על ידי הממשלה, ולא יעבור כלל בכנסת.

 

לטענת חדו"ש, העמותה לחופש דת ושוויון, המשכנתאות הן לא יותר ממתן שוחד פוליטי לסיעות החרדיות בעקבות הגברת כוחן בקואליציה בעקבות ההתפלגות בעבודה. מנכ"ל חדו"ש עו"ד אורי רגב טוען כי "היה ברור שמי שישלם את מחיר הקטנת הקואליציה וחיזוק התלות שלה במפלגות החרדיות יהיה משלם המסים. במקום להשקיע בהוצאת אברכים לעבודה, הקואליציה מחלקת משכנתה חינם לכל אברך. את המשכנתאות שבהן קונים נתניהו, ברק ושטייניץ עוד כמה חודשי שלטון, ימשיכו לשלם ילדינו בתשלומים ועם ריבית עוד שנים ארוכות".

 

ממשרד השיכון נמסר כי "בימים אלה מתקיים מו"מ עם משרד האוצר לגיבוש הסכמות בנושא מתן משכנתאות בפריפריה". בלשכת שר האוצר אישרו כי השר הסיר את הערר על הצעת החוק. 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x