$
נדל"ן

שטייניץ נגד אטיאס: "סבסוד משכנתאות - זה כמו הדפסת כסף"

שר האוצר בדיון מיוחד בוועדת הכספים בנושא מצוקת הדיור: "עליית מחירי הנדל"ן הולכת ונבלמת". הנגיד פישר הזהיר את נוטלי המשכנתאות: "אל תסמכו על ריבית בנק ישראל"

תומר אביטל 09:5122.12.10

"אנו רואים התחלה של התמתנות וריסון בספירלת המחירים. בקשר לסבסוד משכנתאות, זה כמו הדפסת כסף רק לנושאי הדיור. הוא יעלה את המחירים. כך אמר היום (ד') שר האוצר יובל שטייניץ בדיון מיוחד בוועדת הכספים בנושא מצוקת הדיור בישראל.

 

שטייניץ הוסיף: "הנגיד פועל לריסון המחירים, וזה הכי חשוב. אסור לנקוט בצעד שייקר את המחירים רק בפריפריה. יש דיונים בין שר השיכון לביני - חלקם עם ראש הממשלה והנגיד.

 

"אנו דנים גם בנושא מחיר למשתכן (בחירת זוכה במכרז לפי המחיר הסופי הנמוך ביותר). אנו לא פוסלים מראש שום צעד. המצוקה הקשה מחייבת דיון ענייני ורציונלי. אסור לנקוט בצעדים שבסוף יחריפו את המצוקה".

 

"עליית המחירים נבלמת"

 

"לבנות שכונות שלמות לוקח כמה שנים ולא כמה חודשים. עם זאת, כבר בונים יותר, ועליית המחירים הולכת ונבלמת". אמר שטייניץ

 

שטייניץ פירט את הצעדים האחרונים שנקט משרד האוצר בנושא והדגיש כי "גידול בשיווק הקרקעות יהיה ב-2011. המטרה המיידית זה צינון ובלימת עליית מחירי הדיור בישראל - זה מה שהכי יועיל לזוגות הצעירים בישראל. הצעד המשני יהיה רגולטורי בכדי לצנן את השוק".

 

"לבנות שכונות חדשות לוקח כמה שנים" "לבנות שכונות חדשות לוקח כמה שנים" צילום: תומי הרפז

 

עוד אמר שטייניץ, כי "ספינת הנדל"ן היא כמו נושאת מטוסים. 10 שנים היא מפליגה בכיוון של קיטון התחלות בנייה. לוקח זמן להשלים את הסיבוב שלה. אבל אנו רואים בנתונים התחלה של ריסון המחירים".

 

פישר: לא לסמוך על ריבית בנק ישראל"

 

"כל מי שלוקח משכנתה שמסתמכת על הריבית של בנק ישראל לא יכול לסמוך על זה. זה ישתנה בעוד כמה שנים". את הדברים אמר נגיד בנק ישראל סטנלי פישר בדיון.

 

"זה לא סופי אבל המגמה האחרונה נראית מבטיחה. המצב משתפר. כל הכלים שיש לבנק ישראל הם בצד הביקוש. אנו יכולים למתן אל עליית המחירים רק דרך עלות המשכנתאות", הוסיף פישר.

 

"אם מישהו ייתן את הרושם ש-2% זה ריבית לטווח הארוך - זה לא נכון, ולא מוצדק להגיד את זה. אנו במשבר עולמי. הריבית בארה"ב היא 0%, ובאירופה 1%. זה לא נורמלי. לא היה את זה אפילו בשנות השלושים של המאה הקודמת".

 

אטיאס: חייבים להגדיל ההיצע

 

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמר כי "הדבר המרכזי שיכול לייצב את מחירי הדירות זה שיווק הקרקעות. ההיצע צריך לגדול, וצריך תמיכה של ראשי ערים, ומתן תמריצים להתחלות בנייה". אטיאס איים כי "אם לא נפתור את המחלוקת עם שר האוצר בנושא החוק לסבסוד משכנתאות בפריפריה, נביא זאת לכנסת".

 

ח"כ מנחם מוזס (יהדות התורה) הלין בדיון כי "ברחוב ירמיהו בירושלים יש חרדים - משפחות וילדים - שגרים בחניונים בקומה מינוס ארבע. אם זה היה כורה בצ'ילה ראש הממשלה היה כבר נוסע להציל אותם".

 

חיים אורון, מירי רגב ויצחק וקנין תקפו את הממשלה. וקנין הזהיר כי "אם לא יהיה פתרון למצוקת הדיור אני מצביע נגד התקציב ומחזיר את המפתחות והולך הביתה. הספיקו לי 15 שנה בכנסת". השר השיב לביקורות של חברי הכנסת ואמר "לא היה מעולם שר אוצר שבא לוועדה יותר ממני".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x