שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
נדל"ן

מה שכח האוצר לציין כשדיווח על צניחה במכירת דירות בתל אביב

האוצר דיווח על צניחה של 48% במכירת דירות חדשות בת"א בדצמבר לעומת נובמבר, אך התעלם ממכירה מאסיבית בפרויקט גינדי תל אביב בנובמבר. לעומת זאת טרחו באוצר לציין אירוע בודד שבו נמכרו 30 דירות ברחובות ובגינו נרשמה עלייה

שי פאוזנר 13:2627.01.11

מספר הדירות שנמכרו בישראל בחודש דצמבר 2010 ירד ב־7% לעומת נובמבר 2010. כך עולה מנתוני משרד האוצר שפורסמו אתמול. לפי האוצר, הדרמה הגדולה ביותר נרשמה בשוק הדירות החדשות בתל אביב - ירידה חודשית של 48% במספר הדירות החדשות שנמכרו בעיר. אולם בחינה של התנהלות השוק התל אביבי מצביעה על כך שהסיבה המרכזית לשוני בין החודשים היא מבצע המכירות של חברת גינדי השקעות, שמכרה 320 דירות במתחם השוק הסיטונאי - כמעט כולן נרשמו בנובמבר.

 


 

באוצר מציינים שהירידה במכירת דירות חדשות מקיפה את כל האזורים, למעט העיר רחובות, כאשר שיעורי הירידה נעים בין 10% באזור השרון ל־48% בתל אביב. בעוד שבאוצר בחרו להתעלם ממכירת הדירות המאסיבית של גינדי בתל אביב, בחרו פקידי האוצר לציין את העובדה שהנתונים בנוגע לרחובות בדצמבר הושפעו בעיקר מאירוע בודד. בדיקת "כלכליסט" מעלה כי האירוע הוא מבצע מכירות למועדון הצרכנות הייטק־זון של חברת הבנייה אביסרור בפרויקט שלה במערב העיר. ליאת דנינו־ישראלי, מנכ"לית חברת אמבסדור שמשווקת את הפרויקט, מסרה כי בדצמבר נמכרו בו 30 דירות.

 

זו הפעם השנייה השנה שבה אירוע מכירות של משפחת גינדי מטה כך את נתוני האוצר. בחודש אוגוסט האחרון דיווח האוצר על עלייה של 184% במכירת דירות במרכז הארץ - האזור היחיד שבו נרשמה עלייה בחודש זה. הסיבה היתה מבצע שבו מכרה גינדי החזקות 519 דירות בפתח תקווה לעמיתי ארגון חבר.

 

 

בתוך כך, נתוני האוצר מצביעים על כך שמספר דירות יד שנייה שנרכשו ירד בשיעור של כ־11%, בעוד שמספרן של הדירות שמכרו קבלנים צנח בכ־23%.

 

מנתוני האוצר עולה עוד כי מחירי הדירות החדשות ירדו בדצמבר ב־0.6% לעומת נובמבר, שיעור ירידה מעט מתון מזה שנרשם בשלושת החודשים הקודמים. שיעורי ירידות חדות של 3% ושל 1.8% נרשמו באזור ירושלים ובאזור תל אביב, בהתאמה. יציבות מחירים נרשמה באזור השרון, ואילו באזור חיפה עלו המחירים ב־0.2%. בממוצע שנתי היה מחיר דירה חדשה ב־2010 גבוה לפי משרד האוצר בכ־3.5% מהממוצע השנתי ב־2009.

 

באוצר ציינו כי בפילוח בין רכישת דירות למגורים לרכישת דירות להשקעה נמצא כי בעוד שרכישת דירות למגורים ירדה בשיעור של כ־10% בהשוואה לנובמבר, עלה היקף הדירות שנרכשו להשקעה בשיעור של כ־2%. משקל המשקיעים בשוק הנדל"ן בחודש דצמבר היה לפי האוצר, שלוחם בחודשים האחרונים נגד תופעת ההשקעה בדירות, קרוב לשליש מסך העסקאות - בדומה לרמות השיא שנרשמו ברבעון השלישי של 2009, זאת לאחר ירידה כמעט רצופה מאז הרבעון האחרון של 2009.

 

באוצר טוענים כי הודעת שר האוצר יובל שטייניץ באמצע דצמבר על הכבדת נטל המס על דירות להשקעה מינואר 2011 היא הסיבה לעליית ההשקעה בדירות בחודש זה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x