$
נדל"ן

עיר בהפסקה? צניחה של 48% במכירת דירות חדשות בתל אביב

לפי נתוני משרד האוצר, הירידה במכירות דירות חדשות בדצמבר לעומת נובמבר הסתכמה ב-23% ומקיפה את כל האזורים, למעט רחובות. במכירת דירות יד שנייה נרשמה ירידה של 11%. מחירי הדירות ירדו בדצמבר ב-0.6% בממוצע

כתב כלכליסט 11:0326.01.11

מחירי הדירות שממשיכים להרקיע שחקים גורמים להאטה במכירות. לפי נתוני משרד האוצר, בחודש דצמבר נרשמה ירידה של 7% במספר העסקאות בדירות לעומת נובמבר. מספר דירות יד שנייה שנרכשו ירד ב-11%, בעוד שמספר הדירות החדשות שנמכרו, בניכוי אזור רחובות, רשם ירידה חדה של כ-23%. הירידה במכירת דירות חדשות מקיפה את כל האזורים, למעט כאמור רחובות, כאשר שיעורי הירידה נעים בין 10% באזור השרון ל-48% באזור תל אביב.

 

עוד מציינים באוצר, כי מחירי הדירות החדשות הוסיפו לרדת בחודש דצמבר, בשיעור של 0.6% לעומת נובמבר -  שיעור ירידה מעט מתון מזה שנרשם בשלושת החודשים הקודמים. שיעורי ירידה חדים נרשמו באזור ירושלים (3%-) ובאזור תל אביב  (1.8%). יציבות מחירים נרשמה באזור השרון ואילו באזור חיפה הוסיפו המחירים לעלות, אם כי בשיעור מתון מזה שנרשם בנובמבר (0.2%).

 

בממוצע שנתי היה מחיר דירה חדשה בשנת 2010 גבוה בכ-3.5% מהממוצע השנתי ב-2009, למרות ירידות המחירים בשנת 2010, זאת לאור העובדה שעליית המחירים החדה ב-2009 החלה באמצע השנה וירידת המחירים ב-2010 היתה איטית בתחילתה והחלה להתגבר רק מאמצע השנה.

 

המשקיעים חוזרים

 

באוצר מציינים, כי בפילוח בין רכישת דירות למגורים לרכישת דירות להשקעה נמצא כי בעוד שרכישת דירות למגורים ירדה בשיעור של כ-10% בהשוואה לנובמבר, עלה סך הדירות שנרכשו להשקעה בשיעור של כ-2%. בכך עלה בצורה משמעותית משקל המשקיעים בשוק הנדל"ן בחודש דצמבר והגיע לשיעור של קרוב לשליש מסך העסקאות, בדומה לרמות השיא שנרשמו ברבעון השלישי של 2009, זאת לאחר ירידה כמעט רצופה מאז הרבעון האחרון של 2009.

 

ניתוח הממצאים מלמד, כי להודעה של משרד האוצר באמצע דצמבר על הכבדת נטל המיסוי על דירות להשקעה החל מינואר 2011, היתה השפעה מכרעת על הגידול ברכישת דירות להשקעה בחודש דצמבר: משקל המשקיעים במחצית הראשונה של דצמבר היה דומה למשקלם בחודש נובמבר, ואילו במחצית השנייה של דצמבר נרשמה עלייה של 5 נקודות אחוז במשקל המשקיעים בשוק בהשוואה למחצית הראשונה של החודש. בהנחה שהעלייה החדה ברכישת דירות להשקעה במחצית השנייה של דצמבר נובעת מהקדמת רכישות על רקע ההעלאה הצפויה בשיעורי המס, ניתן לצפות לירידה משמעותית ברכישת דירות להשקעה בתחילת 2011.

 

שיעור הדירות שנמכרו על ידי משקיעים בחודש דצמבר ירד בשיעור מתון בהשוואה לחודש הקודם, למעט אזור ת"א ואזור המרכז בו נרשמה ירידה משמעותית. יתכן ובאזורים אלו באה לידי ביטוי ההשפעה של הרחבת הפטור ממס שבח לדירות שנרכשו להשקעה, עליה הודיע משרד האוצר באמצע דצמבר, אשר צפויה להיכנס לתוקף בינואר 2011. נציין כי באזור ת"א נרשמו הרמות הגבוהות ביותר של החיוב הממוצע (והחציוני) במס בדירות שנמכרו ע"י משקיעים (והיו חייבות במס) בשנת 2010.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x