$
נדל"ן

מס הרכישה על דירות להשקעה יעלה בשנתיים הקרובות; יינתן פטור ממס שבח למוכרי דירה שנייה ושלישית

שר האוצר במסיבת עיתונאים מיוחדת: "שוק הדיור הוא כמו נושאת מטוסים גדולה; אנו רואים שהיא מסתובבת, ואנו משקיעים הרבה כספים כדי לזרז את הסיבוב שלה". מס הרכישה על הדירה השנייה ומעלה יהיה 5% מהשקל הראשון ועד מיליון שקל; 6% בין מיליון שקל לשלושה מיליון, ו-7% - מסכום של שלושה מיליון שקל ומעלה

שירלי ששון עזר ושי פאוזנר 11:1016.12.10

מס הרכישה על דירות להשקעה יעלה בשנתיים הקרובות; בנוסף, יינתן פטור ממס שבח למוכרי דירה שנייה ושלישית. כך הודיעו היום שר האוצר יובל שטייניץ ושר השיכון אריאל אטיאס, במסיבת עיתונאים מיוחדת. מדובר בחלק מניסיונות הממשלה למנוע את המשך עליית מחירי הדירות

 

לפי מנהל רשות המסים, יהודה נסרדישי, מס הרכישה על הדירה השנייה ומעלה יהיה 5% מהשקל הראשון ועד מיליון שקל; 6% בין מיליון שקל לשלושה מיליון, ו-7% - מסכום של שלושה מיליון שקל ומעלה.

    


 

שטייניץ אמר: "יש בישראל מצוקה בתחום הדיור, גם בתחום ההיצע וגם בתחום עליית המחירים, המצוקה נוצרה בעיקרה בגלל חמש שנים של בנייה ברמות מאוד נמוכות, וגם בגלל היציאה המהירה מהמשבר עם ריבית נמוכה יחסית. אנו רואים בחודשים האחרונים התמתנות וריסון של מגמת עליית המחירים, אפילו ירידה קלה. אתמול ראינו כי נתוני הלמ"ס מתיישרים עם נתוני האוצר.

 

"חבילת הצעדים שאנו מציגים כיום לא נועדה להגדיל את ההיצע, אלא להסיט את ההיצע מדירות להשקעה - לדירות למגורים. ראשית, אנו מעלים בשנתיים הקרובות את מס הרכישה על מי שקונה דירה להשקעה, כדי שמי שרוצה לקנות דירת קיץ או דירת נופש, יהיה לו תמריץ להמתין שנתיים. הצעד הזה יותיר יותר דירות לזוגות צעירים. ההיצע יגדל, המחירים לרוכשי דירות בפעם הראשונה - יירדו.

 

"במקביל, אנו נעודד הפיכת דירות להשקעה - לדירות לזוגות צעירים. בשנתיים הקרובות ניתן פטור ממס שבח למי שימכור דירה שנייה או שלישית - הוא לא יצטרך להמתין ארבע שנים. בישראל יש חצי מיליון דירות להשקעה, אפילו השפעה של 1% זו תוספת משמעותית".

 

אטיאס אמר: "המטרה של הצעדים שלנו היא לתת תמריצים לאנשים שרכשו דירות להשקעה, לשחרר את אותן דירות. זה יגדיל את היקף העסקאות שזוגות צעירים יכולים להיכנס אליהן".

 

לגבי העלאת המס אמר אטיאס: "אנו לא חונקים את הביקושים האמיתיים. אנחנו אומרים - 'יש לך כבר דירה, אתה רוצה לקנות עוד דירה ולעשות סיבוב? כדאי לך להמתין שנתיים'". שר השיכון הוסיף: "אנשים ממתינים ארבע שנים סתם כדי שלא יצטרכו לשלם עוד מסים". לדבריו, "אין פעולה אחת שיכולה לעשות את העבודה. צריך עוד לבנה ועוד לבנה. לא כל מה שאנו רוצים אנו מקבלים ממשרד האוצר".

  

שטייניץ הוסיף כי "ההנחה במס שבח תיכנס לתוקף לאחר ישיבת הממשלה, שתיערך תוך כשבוע; העלאת מס הרכישה דורשת את אישור הכנסת, שגם הוא יושג במהירות". 

 

לדברי שר האוצר, "הצעדים שכבר נקטנו משפיעים על השוק - בונים הרבה יותר, משקיעים הרבה יותר, משווקים הרבה יותר, ואנו רואים התמתנות במחירי הדיור והשכירות. עם זאת עדיין לא פתרנו את הבעיה. זו נושאת מטוסים גדולה, אנו רואים שהיא מסתובבת, ואנו משקיעים הרבה כספים כדי לזרז את הסיבוב שלה.

 

"מבחינתי, אם יהודי מחו"ל רוצה שתהיה לו דירה שנייה בארץ הקודש, וקונה דירה בירושלים או בתל אביב - זו תופעה חיובית. זה מנוע צמיחה. אנו לא רוצים לפגוע בשוק החשוב הזה. לכן הצעדים שלנו הם מדודים - וזמניים. בשנתיים הקרובות אנו מעדיפים שיותר דירות יילכו לשוק של הזוגות הצעירים".  

 

שטייניץ הוסיף כי "גם צעדי נגיד בנק ישראל תרמו והשפיעו". הממונה על התקציבים באוצר אודי ניסן אמר כי "בשלוש השנים האחרונות נרשמה עליית מחירים גם בפריפריה, ולכן סבסוד משכנתאות יחמיר את המצב".

 

אטיאס נשאל בנוסף מה מתכנן משרד השיכון לעשות לגבי קידום אישור פרויקטים של דיור בר השגה. לדבריו, "הכלי היחיד שבידי משרד השיכון בעניין זה הוא מכרזי מחיר למשתכן, בהם זוכה היזם שמציע את מחיר הדירה הנמוך ביותר. יש לקבוע כללים אחידים שיחולו על כל האיזורים בארץ ויקבעו כמה אחוזי בנייה לדיור מוזל יהיו בכל תוכנית מאושרת, מכיוון שכיום יש ראשי ערים מסויימים שלא מעוניינים בדיור בר השגה אצלם. כך הם מפלים זוגות צעירים בעירם".

 

לפני כחודש קיימו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושטייניץ מסיבת עיתונאים בנושא, ובה הכריזו על הנחה זמנית במס שבח. שטייניץ אמר אז כי "בשנים האחרונות בנו פחות ממה שנדרש וכתוצאה מכך נוצרה מצוקת דיור אותה אנו חווים כעת. זוהי מצוקה בעייתית מבחינה כלכלית וחברתית. יש צעדים ארוכי טווח שישנו את הביורוקרטיה של שוק הדיור בישראל. והערב אנו מציגים מספר צעדים שעוסקים כולם בתחום ההיצע. בין הצעדים - עידוד מכירה של קרקעות פרטיות על ידי הנחה זמנית במס שבח מקרקעין, הנחה או החזר במכרזי הקרקע על מנת לתת תמריץ משמעותי לקבלנים לזרז את הבנייה ולא להחזיק את הקרקעות ועידוד ראשי רשויות לאשר בניית דירות נוספות".

 

שלשום הודיעו משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל על גל נוסף של שיווקי קרקעות בהיקף של 3,800 יחידות דיור. זאת, בהמשך לגל שיווקי הקרקעות שהחל לפני כשלושה חודשים. רוב הקרקעות ישווקו במרכז הארץ וחלקן ישווקו במסגרת מכרזי "המחיר למשתכן" בהם הזוכה הוא היזם המציע את המחיר הנמוך ביותר לרוכש הדירה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x