סגור

ותודה לפרויקט היוקרה בתל אביב: זינוק של 67% בשנה במחיר דירה ממוצע של אפריקה ישראל

פרויקט היוקרה DUO של אפריקה ישראל מגורים במתחם סומייל בתל אביב שבו המחיר הממוצע לדירה עומד על 6.5 מיליון שקל הזניק את מחירה הממוצע של דירות שמכרה החברה. בתשעת החודשים הראשונים חצתה החברה את היקפי המכירות של כל 2020

דיווח של אפריקה ישראל מגורים לבורסה על היקפי המכירות לרבעון השלישי ולתשעת החודשים הראשונים מספק הצצה לעלייה בביקושים לדירות: החברה דיווחה שמכרה בתשעת החודשים האחרונים 558 דירות בפרויקטים שונים שלה ברחבי הארץ, בהיקף של 1.7 מיליארד שקל. סכום זה משקף מחיר ממוצע של 3.1 מיליון שקל לדירה. זאת לעומת 251 דירות שנמכרו ב-464 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - 1.8 מיליון שקל בממוצע לדירה בשעתו. מדובר בזינוק של 67% בשנה.
2 צפייה בגלריה
מגדל אפריקה ישראל סומייל רחוב אבן גבירול בתל אביב
מגדל אפריקה ישראל סומייל רחוב אבן גבירול בתל אביב
הדמיית פרויקט DUO של אפריקה ישראל במתחם סומייל בתל אביב
(צילום: משרד ישר / studio84)
מדובר בזינוק של 122% במכירת דירות בתשעת החודשים הראשונים של השנה לעומת התקופה המקבילה ב-2020. עוד מציינת החברה כי לשם השוואה, בכל שנת 2020 מכרה 427 דירות, בהיקף של 808 מיליון שקל. היקפים שהחברה חצתה עוד טרם הסתיימה 2021.
בהתייחס לרבעון השלישי בלבד, שכלל את החודשים יולי, אוגוסט וספטמבר, מציינת החברה כי מכרה 193 דירות בסך 582 מיליון שקל. סכום המשקף מחיר ממוצע של 3 מיליון שקל לדירה. ברבעון השלישי אשתקד מכרה החברה 112 דירות, בסך של 200 מיליון שקל, סכום ששיקף מחיר ממוצע של 1.8 מיליון שקל לדירה.
את הפער בהיקפי המכירות בין השנים ניתן להסביר, בין היתר, בהתמודדות הציבור עם נגיף הקורונה. ב-2020, בעיצומם של חיסונים וסגרים, המשק שרר כולו באי-ודאות. ב-2021, לעומת זאת, הביקושים לדירות עלו בין היתר בשל החזרה לשגרה.
את הפער במחיר הממוצע לדירה שעלה משמעותית ב-2021 מסבירים בחברה בעובדה כי היא שיווקה את הפרויקט היוקרתי DUO במתחם סומייל בתל אביב, שם עמד מחיר ממוצע לדירה על 6.5 מיליון שקל, ועד כה נמכרו 250 דירות מתוך כ-680 דירות, אגב - ללא כל קמפיין שיווקי. יעקב לוקסנבורג (לוקסי), מבעלי השליטה, בכירים אחרים בקבוצה ובני משפחותיהם רכשו 23 דירות בפרויקט היוקרתי בתל אביב.
2 צפייה בגלריה
יעקב לוקסנבורג בעל השליטה ב חברת לפידות
יעקב לוקסנבורג בעל השליטה ב חברת לפידות
יעקב לוקסנבורג (לוקסי), מבעלי השליטה, רכש דירות בפרויקט הדגל של החברה בתל אביב
(צילום: אוראל כהן)
נתונים על היקפי מכירות גדולים בתקופה הנוכחית עלולים להטעות, מאחר שחלק מה"רוכשים" הם בכלל קרנות שרוכשות כמות גדולה של דירות בפרויקטים חדשים לטובת מלאי של דירות להשכרה ארוכת טווח. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי המכירות שעליהן דיווחה אפריקה מגורים אינן כוללות רכישה על ידי קרנות, ועל כן משקפות נאמנה את הביקושים לדירות מגורים.
אפריקה ישראל מגורים נשלטת על ידי אפריקה השקעות (51%) שבשליטת לפידות קפיטל שבשליטת יעקב לוקסנבורג (לוקסי). לפידות קפיטל מחזיקה ב-80% מאפריקה השקעות ובית ההשקעות אלטשולר שחם מחזיקה ב-20%. החברה הגיעה לידיהם במסגרת הסדר הנושים של קבוצת אפריקה ישראל שהיתה בבעלות לב לבייב.
אפריקה ישראל מגורים נסחרת בבורסת ת"א בשווי שוק של כ-2.2 מיליארד שקל, זאת לאחר שמניית החברה עלתה ב-33.5% מתחילת השנה, וזאת בדומה לעלייה במדד ת"א-בנייה.