סגור
בית אסיה ת"א
בית אסיה בת"א. העירייה הסכימה לקדם את תוספת זכויות הבנייה ב-2022 (צילום: עמית שעל)

בלעדי
האדריכל משה ספדיה יתכנן שני מגדלים בגובה של 30 קומות מעל בית אסיה בתל אביב

במסגרת התוכנית מבנה בית אסיה האייקוני יוגדר כמבנה לשימור, אך תותר בנייה מעליו. שני המגדלים יכללו 178 יחידות דיור ו-210 חדרי מלון. בית אסיה נרכש ב-2008 על ידי אלרוב נדל"ן, שבשליטת אלפרד אקירוב

הוועדה המקומית של תל אביב תדון ביום רביעי הקרוב בתוכנית לתוספת שני מגדלים בגובה 30 קומות מעל בית אסיה, אחד המבנים האייקוניים של העיר, שממוקם בין הרחובות ויצמן ודפנה בסמוך לבתי המשפט, מוזאון תל אביב ובית החולים איכילוב.
שטח המבנה הקיים הוא כ-19 אלף מ"ר מעל הקרקע ועוד כ-6,700 מ"ר מתחתיה. לפי התוכנית המוצעת, הקומפלקס שיוקם ישמר את המבנה הקיים, עם תוספת 5 קומות מעליו ועוד שני מגדלים מעליהן. זכויות הבנייה נאמדות ב-108 אלף מ"ר.
בית אסיה תוכנן על ידי האדריכל מרדכי בן-חורין ביוזמתו של המיליארדר שאול אייזנברג. בנייתו החלה בשנת 1969 ונמשכה עשר שנים. הבניין הפך לאייקוני בשל המעטפת המתעגלת שלו, המזכירה את הרכות והפלסטיות שאפיינה את הבנייה בסגנון הבינלאומי של שנות השלושים, אך משדרת גם חדשנות פוסט-מודרניסטית.
המבנה נרכש בשנת 2008 על ידי אלרוב נדל"ן, שבשליטת אלפרד אקירוב, בתמורה ל-220 מיליון שקל. ב-2010 הגישה חברת אלרוב תוכנית להוספת בניין משרדים או מלונאות למבנה בשטח כולל של כ-15,000 מ"ר, שאושרה על ידי הוועדה המקומית. אישורה של תוכנית מתאר מקומית ב-2017 הביאה לתוספת זכויות.
ב-2019 הגישה אלרוב לעיריית תל אביב בקשה להגדלת זכויות. בדוח הרבעון הראשון שהגישה אלרוב היא ציינה כי "במהלך 2021 התקיימו פגישות אינטנסיביות בין נציגי החברה ובין נציגי הוועדה המקומית. ב-2022 התכנס כמה פעמים פורום מהנדס העיר, ובעקבותיו יצא סיכום עם תוכנית מאושרת לקידום הפרויקט בתנאים מסוימים".
כיום המבנה הקיים של בית אסיה אינו כלול בתוכנית השימור של עיריית תל אביב. התוכנית שתידון בוועדה מתעתדת להגדיר את המבנה ככזה המיועד לשימור. תוכנית ההתחדשות של בית אסיה, שעליה חתום האדריכל הבינלאומי משה ספדיה יחד עם גידי בר אוריין, מציעה, כאמור, תוספת של 5 קומות מעל המבנה הקיים וכן הקמה של שני מגדלי מגורים ומלונאות בגובה של 30 קומות.
עוד כוללת התוכנית קומה מקשרת בין המגדלים בחלקם העליון. התוכנית מציעה בנייה של 178 יחידות דיור בתמהיל מגוון, כולל דירות להשכרה ו-210 חדרי מלון. הצפיפות עומדת על 29.3 יח"ד לדונם.
חברת אלרוב נדל"ן פועלת בארץ ובחו"ל בתחומי הנדל"ן והמלונאות. בבעלותה בישראל המלונות מצודת דוד וממילא בירושלים. הכנסות החברה משני בתי המלון בישראל עמדו ב-2022 על כ-276 מיליון שקל, לעומת כ-88 מיליון שקל ב-2021.