סגור

בלעדי לכלכליסט
הראל ותדהר יקימו פרויקט תעסוקה בקריית אריה בפתח תקווה

חצי שנה לאחר שרכשה מקבוצת דלק קרקע בעכו ב-200 מיליון שקל, חותמת החברה המשותפת של קבוצת תדהר והראל ביטוח על עסקת קומבינציה להקמת פרויקט על מגרש בשטח של 20 דונם באזור. עלות הקמת הפרויקט מוערכת ב-650 מיליון שקל

קבוצת תדהר וחברת הביטוח הראל חתמו על עסקת קומבינציה להקמת פרויקט תעסוקה ומסחר בקריית אריה בפתח תקווה. מדובר במגרש בן 20 דונם ברחוב בזל, בבעלות יוסף שמוכה, המיועד על פי תוכנית בניין העיר התקפה שחלה עליו להקמת פרויקט תעסוקה בשטח של 40 אלף מ"ר.
בכוונת החברות לקדם על הקרקע תוכנית בניין עיר חדשה, שתגדיל את זכויות הבנייה במגרש ל-100 אלף מ"ר. התוכנית צפויה לכלול גם עירוב שימושים שיכללו, מלבד תעסוקה ומסחר, גם מלונאות ודיור להשכרה. עלות הקמת הפרויקט מוערכת ב-650 מיליון שקל. לפי ההסכם, אחוזי הקומבינציה ייקבעו לאחר אישור התוכנית שתוגש ובהתאם לזכויות הבנייה שיאושרו. על הקרקע פועלות כיום חברות להשכרת רכב.
3 צפייה בגלריה
אודי שרביט מנכ״ל קבוצת תדהר
אודי שרביט מנכ״ל קבוצת תדהר
אודי שרביט
(צילום: רונן אקרמן)
במאי 2020 אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תוכנית מתאר לאזור התעסוק קריית אריה, אשר מעצימה את זכויות הבנייה, במטרה לעודד הריסת מפעלי תעשייה ובתי מלאכה ישנים ומזהמים, לטובת הקמת מבני תעסוקה חדשים. אזור התעשייה קרית אריה משתרע על פני 2,237 דונם, כאשר התוכנית מוסיפה לו זכויות בנייה של 2.2 מיליון מ"ר כך שבסך הכל שטח המתחם יעמוד על 5.8 מיליון מ"ר. על פי התוכנית, שמגדילה את זכויות הבנייה ל-600% משטח המגרשים, בצירים הראשיים לאורך רחוב ז'בוטינסקי, גיסין, והדופן המזרחית של כביש 4 תתאפשר בניית מגדלים של עד 40 קומות. מאז אישור התוכנית, שמהווה תמריץ ליזמים להגיש תוכניות חדשות, נרשם גל של תוכניות שהופקדו בקריית אריה - בהן תוכנית שיזמה חברת ביג להקמת חמישה מגדלי תעסוקה במקום מפעל קניאל, שהופקדה באוגוסט האחרון.
3 צפייה בגלריה
קריית אריה  אזור תעשיה
קריית אריה  אזור תעשיה
קריית אריה
(צילום: גיל לרנר)
תוכנית המתאר שאושרה לקריית אריה אמנם מאפשרת מגוון שימושים של תעסוקה, מסחר, מלונאות, פנאי ונופש, אך נכון להיום לא כוללת שימושי מגורים. תדהר והראל צפויות לבקש בתוכנית גם זכויות למגורים להשכרה, וזו תיבחן על ידי ועדות התכנון. על פי המגמה המסתמנת בוועדות המחוזיות בשנים האחרונות, הוועדות מעודדות שילוב של דירות מגורים קטנות באזורי תעסוקה כמו הרצליה ומתחם הבורסה ברמת גן, על מנת להבטיח פעילות באזורי התעסוקה בכל שעות היממה, ולא רק בשעות העבודה, ובכך גם למגר תופעות שליליות המאפיינות אזורי תעשייה ישנים. הקרקע ממוקמת בסמיכות לצירי תנועה מרכזים, במרחק 300 מטר מתחנת רכבת ישראל, ובסמיכות לתחנה העתידית של הקו האדום של הרכבת הקלה, ולקו מטרו.
את תדהר והראל ליוו בעסקה עוה"ד אפרים לוי וסיוון רוזנברג ממשרד פישר (FBC&Co), ואת המוכר יוסף שמוחה, ייצגו עוה"ד יוסי כהן ויואב רווה ממשרד מיתר.
במרץ 2020 חתמו קבוצת תדהר וקבוצת הראל ביטוח ופיננסיים על הקמת חברה משותפת שתעסוק בייזום, פיתוח והרחבת תיק הנכסים המניבים של שתי החברות. בינואר האחרון רכשה החברה המשותפת קרקע בת 430 דונם בעכו מקבוצת דלק, ב-200 מיליון שקל.
3 צפייה בגלריה
סמי בבקוב מנהל חטיבת ההשקעות בקבוצת הראל ביטוח ופוננסים
סמי בבקוב מנהל חטיבת ההשקעות בקבוצת הראל ביטוח ופוננסים
סמי בבקוב
(צילום: ורדי כהנא)
"ההסכם להקמת הפרויקט בפתח תקווה מהווה אבן דרך נוספת במיזם המשותף אותו הקמנו יחד עם קבוצת הביטוח הראל, לייזום והקמת פרויקטים מניבים בהיקף משמעותי בישראל", מסר מנכ"ל תדהר אודי שרביט. "אזור התעסוקה קריית אריה נמצא בצמיחה והתרחבות מתמדת, ומושך אליו חברות רבות - בהן גם חברות הייטק וטכנולוגיה. אנו מאמינים כי הפרויקט החדש יהווה הזדמנות לאותן חברות למצוא את מעונן החדש בקמפוס חדשני ומודרני, במיקום מרכזי ובסטנדרטים הגבוהים של קבוצת תדהר".
סמי בבקוב, מנהל חטיבת ההשקעות בקבוצת הראל ביטוח ופיננסים, הוסיף כי "הכניסה למיזם הינה חלק משרשרת עסקאות שמבצע מערך הנדל"ן של הראל לאורך השנים האחרונות, הנובע מהשאיפה להגביר את הנוכחות באפיקי השקעה בעלי תשואה ריאלית תחרותית. השקעה זאת מצטרפת לתיק נכסי נדל"ן איכותי ומגוון שמטרתו להעניק לחסכון הארוך טווח עוגן תשואתי ויציב".