סגור

הוד השרון: 18 דירות נוספו לתוכנית, פארק "בית הנערה" ניצל מבנייה

הוועדה המחוזית הפקידה להתנגדויות שינויים בתוכנית. לבקשת העירייה הועתקו זכויות בנייה מהפארק למגרשים אחרים במטרה למנוע בנייה בתוכו. בתמורה קיבלו היזמים 18 דירות נוספות


הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז בראשות שירה ברנד החליטה להפקיד להתנגדויות, את השינויים שביקשה עיריית הוד השרון לבצע בתוכנית "בית הנערה" בעיר. עפ"י התוכנית שהופקדה, 241 יחידות דיור שאמורות היו להיבנות בלב פארק בית הנערה הכולל 110 דונם, יוקמו מחוץ לשטח הפארק והוא ישאר פתוח.

תוכנית בית הנערה חלה על שטח של 620 דונם בדרום-מערב העיר ( מצפון לרחוב הפרדס, מדרום לרחוב הבנקים וסמוך לפארק ארבע העונות). עפ"י התוכנית המאושרת, במתחם תיבנה שכונת מגורים בת 2,500 יח"ד. בזכויות ל-500 יח"ד מכלל היחידות בתוכנית, החזיקה במשך כמה עשורים עיריית תל אביב. לפני חודש היא מכרה את זכויות אלה לחברת ישראל קנדה, תמורת 511 מיליון שקל.
במהלך השנים עיריית תל אביב היתה להוטה לקדם את תוכנית הבנייה בקרקע, על למנת לשווק אותה במכרז, כמו גם בעלי הקרקע הפרטיים ששאפו לממש את זכויותיהם בקרקע.
התוכנית קודמה במשך שני עשורים בתמיכת עיריית הוד שרון. ב-2018 עם חילופי השלטון בעירייה, החליט ראש העירייה הנכנס אמיר כוכבי לקדם שינוי בתוכנית, לאחר ש-241 יח"ד מתוך זכויותיה של עיריית תל אביב מאושרות לבנייה בליבו של פארק בית הנערה, אותו ביקש כוכבי להשאיר כריאה ירוקה.
עיריית תל אביב התנגדה לשינוי בתוכנית, ואף פרסמה את המכרז לשיווק הקרקע שהסתיים כאמור בהצלחה. מנגד עיריית הוד השרון קידמה בהליך חד-צדדי את השינוי בתוכנית, אישרה את השינוי בוועדה המקומית לתכנון ובנייה והמליצה על הפקדת התוכנית בגרסתה החדשה. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז דנה בתוכנית, ולמרות שכבר היתה מאושרת החליטה להפקיד את השינוי המבוקש בתוכנית להתנגדויות הציבור.

1 צפייה בגלריה
מימין אמיר כוכבי רון חולדאי  מתחם בית הנערה בהוד השרון
מימין אמיר כוכבי רון חולדאי  מתחם בית הנערה בהוד השרון
מימין: ראש עיריית הוד השרון אמיר כוכבי וראש עיריית ת"א רון חולדאי על רקע מתחם בית הנערה בהוד השרון
(צילום: שחר תמיר, עמית שעל)
על פי התוכנית שערך האדריכל ערן מבל ממשרד מבל אדריכלים ושהופקדה כעת, זכויות הבנייה לאותן 241 יח"ד שהיו אמורות להיבנות בפארק הפתוח, יועברו למגרשים אחרים, שהצפיפות בהם תגדל. לצורך איזון השווי הכלכלי במצב הקודם, החליטה הוועדה המחוזית להוסיף 18 יח"ד לתוכנית מהן תהנה ישראל קנדה.
אין זו הפעם הראשונה שחילופי השלטון בעיריית הוד השרון מביאים לשינויים מהותיים בקידום תוכניות בנייה בעיר. באוגוסט 2020 החליטה המועצה הארצית לקבל את עמדת העירייה בראשות כוכבי ולעצור קידום תוכנית המשנה ייעוד קרקע חקלאית ל-20 אלף יח"ד. התוכנית בשם "נוף הירקון" הועברה לתכנון מחודש בוועדה המחוזית בשיתוף העירייה.
כוכבי הגיב על החלטת הוועדה המחוזית: "זה ניצחון גדול עבור תושבי העיר, אחרי שנים בהם רק האינטרס הכלכלי הכתיב את מרקם החיים בעיר. הוכחנו שאם מתעקשים, לפעמים ההיגיון מנצח. בעידן הזה של משבר אקלים שמתחזק, להצלה של אי ירוק טבעי בלב העיר יש משמעות אדירה".
מחברת ישראל קנדה נמסר: "אנו מברכים על ההחלטה ששומרת על פארק במתחם בית הנערה. ישראל קנדה תקים את השכונה הכי יפה במערב הוד השרון".