$
נדל"ן

עיריית הוד השרון "הזיזה" את הקרקע שבבעלות עיריית תל אביב

בעירייה החליטו להעתיק את קרקעות עיריית ת"א הנמצאות בלב מתחם "בית הנערה"; עיריית ת"א: "התכנון החדש עלול לגרום נזק בלתי הפיך". עיריית הוד השרון: "כסף זה לא הכל בחיים"

שלומית צור 07:0202.07.20

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה והוד השרון, אישרה השבוע שינויים בתוכנית "בית הנערה" בעיר. במסגרת השינוי, אישרה הוועדה העברת השטח שבמצוי בבעלות עיריית תל אביב, למיקום אחר בשטח התוכנית.

 

זאת למרות שעיריית תל אביב כבר יצאה במכרז למכירת הקרקע. בעיריית תל אביב טוענים כי במידה והמהלך יאושר בוועדה המחוזית הדבר יסב לה נזק כלכלי בלתי הפיך.

 

 

מתחם בית הנערה כולל 620 דונם במערב הוד השרון, מצפון לרחוב הפרדס ומדרום לרחוב הבנים, מתוכם 185 דונם שטחי ציבור ומבנים היסטוריים, 90 דונם פארקים ירוקים וחורש טבעי, ו-130 דונם הנמצאים בבעלות היסטורית של עיריית תל אביב לצד עשרות בעלי קרקע פרטיים ביתרת השטח.

מימין: אמיר כוכבי ורון חולדאי, מתחם בית הנערה בהוד השרון מימין: אמיר כוכבי ורון חולדאי, מתחם בית הנערה בהוד השרון צילום: שחר תמיר, עמית שעל

 

במשך 20 שנה קודמה על כלל הקרקע תוכנית בנייה להקמת 2,400 יחידות דיור ופארק בן 100 דונם, כאשר זכויות הבנייה של עיריית תל אביב מתוך התוכנית כוללות 600 יחידות דיור בבניינים בני 7-8 קומות. לאחר אישור התוכנית לפני שנה, פירסמה עיריית תל אביב בחודש פברואר האחרון מכרז למכירת הקרקע.

 

בין לבין, התחלף השלטון בעיריית הוד השרון, ועם כניסתו של אמיר כוכבי לתפקיד ראשות העירייה, הודיע כי התוכנית אינה ראויה ויפעל לשינויה. לאחר פירסום המכרז למכירת הקרקע שבבעלות עיריית תל אביב, חשף "כלכליסט" כי בכוונת כוכבי להעתיק חלק מהקרקע שבבעלות עיריית תל אביב, המצויה בליבו של מתחם בית הנערה, יועתק לקרקע סמוכה. מנגד בעיריית תל אביב איימו לפנות לבית המשפט מאחר ומדובר במהלך בלתי חוקי לשינוי תוכנית תקפה.

 

השבוע, מימשה הוד השרון את כוונותיה, ואישרה שינוי בתוכנית שערך האדריכל ערן מבל, כך שחלק מהקרקע שבבעלות עיריית תל אביב הכוללת זכויות בנייה ל-241 יחידות דיור, תועתק מהמתחם שבו מבנים לשימור וחורש טבעי, לקרקע חלופית בשטח תוכנית בית הנערה. הוועדה המקומית אף המליצה על הפקדת התוכנית בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה שאמורה להכריע בסוגיה.

 

הוועדה המקומית אישרה את השיני פה אחד, ובדיון אף "מדובר במתחם ציבורי נדיר" מסר כוכבי ל"כלכליסט", ולכן אישרנו העברת חלק מהשטח שבו מתוכננות 241 יחדיות דיור אל מחוץ למתחם בית הנערה, ולפזר אותו בחלקים אחרים של התוכנית. היו ניסיונות להגיע להבנות עם עיריית תל אביב ואף נפגשתי עם רון חולדאי בעניין, אך לצערי אלה לא צלחו. התוכנית החלופית שהמלצנו להפקיד בוועדה המחוזית שומרת את הערכים הסביבתיים בצורה מיטבית, ולא פוגעת בשווי הקרקע של עיריית תל אביב אלא להפך. במקום חזית אחת לפארק המתוכנן, יהיו של שתי חזיתות לפארק.

 

כדי לוודא שזכויות עיריית תל אביב לא נפגעות התוכנית גם מוסיפה להם 18 יחידות דיור מעבר לזכויות הקיימות, ואף שמאי התוכנית נתן חוות דעת שמבטיחה כי שווי הקרקע לא נפגע. אישור התוכנית על ידי הועדה המחוזית יוכיח שכסף הוא לא הכל בחיים ושיש ערך אמיתי לתכנון צופה פני עתיד המשלב ערכי קיימות ואיכות סביבה".

 

בעיריית תל אביב מאיימים כי המהלך יגרום לה לנזקים כלכליים: "עיריית תל אביב מתנגדת בתוקף ליוזמה של עיריית הוד השרון שכן אין כל מקום לשנות תכנון שאושר לפני פחות משנה, לאחר תהליך שנמשך כ-20 שנה. יתרה מזו, התכנון החדש יעכב בשנים רבות את מימוש זכויותיה של עיריית תל אביב-יפו ועלול לגרום לה נזק משמעותי ובלתי הפיך על כל המשתמע מכך. מאחר והסמכות התכנונית בעניין זה היא של הועדה המחוזית לתכנון ולבניה – מחוז המרכז, בשלב זה, אין משמעות להחלטת הועדה המקומית של עיריית הוד השרון".

x