סגור

חולדאי לממשלה: יש לבטל מיידית את תמ"א 38

ראש העיר תל אביב פנה לשרי האוצר, הפנים והשיכון וטען כי התוכנית לחיזוק המבנים "פוגעת בהתחדשות עירונית" ו"מייצרת אשליה שיש ביכולתה להתמודד עם הנושא"; זאת על רקע כוונת הממשלה החדשה להאריך את תוקפה לאחר שכבר נקבע כי תסתיים בסוף השנה הבאה

"יש לבטל מיידית את תמ"א 38 שפוגעת בהתחדשות העירונית ומייצרת אשליה שיש ביכולתה להתמודד עם נושא זה", כך כתב ראש העיר תל אביב רון חולדאי במכתב ששלח היום (ב') לשר האוצר אביגדור ליברמן, שרת הפנים איילת שקד ושר הבינוי זאב אלקין. מוקדם יותר תקף מהנדס העיר תל אביב אודי כרמלי את התוכנית ואמר כי היא "הדבר הכי גרוע שקרה לעיר".


המכתב של חולדאי נשלח על רקע ההחלטה שמסתמנת להאריך את תוקף התוכנית הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה. התוכנית פועלת מתוקף הוראת שעה לחמש שנים וכבר הוארכה שלוש פעמים.

1 צפייה בגלריה
ראש העיר תל אביב יפו רון חולדאי 15.7.19
ראש העיר תל אביב יפו רון חולדאי 15.7.19
רון חולדאי
(צילום: יאיר שגיא)

בנובמבר 2019 הובילה מנכ"לית מינהל התכנון דלית זילבר, בתיאום עם שר הפנים לשעבר דרעי, החלטה במועצה הארצית לתכנון ובנייה כי תוקף התוכנית יפוג סופית באוקטובר 2022. אלא שבשבוע האחרון הממשלה החדשה, ובמיוחד השרים שמכותבים במכתבו של חולדאי, אמרו שהם בוחנים אפשרות להאריך שוב את תוקף התוכנית.
ההתנגדות של חולדאי ועיריית תל אביב לתמ"א 38 אינה חדשה. חולדאי מפרט כי לדעתו התוכנית אינה פוטרת את הבעיה שלשמה נוצרה, חיזוק מפני רעידות אדמה, משום שהיא יוצאת לפועל בערים שבהם שווי הדירות גבוה, ואינה מיושמת בערים בפריפריה שדווקא הן מועדות לרעידות אדמה. "האם מגיע למי שבבעלותו דירה בשווי 4 מיליון שקל לקבל סכום של 700 אלף שקל (שווי מוערך של הגדלת שטח הדירה, א"ג) תמורת הסכמתו לחזק את ביתו, בעוד בחצור הגלילית, שבה ישנה סכנה מוחשית לרעידות אדמה, לא יכולים דיירים לחזק את בתיהם בשל היעדר כדאיות כלכלית?" שאל חולדאי.
עוד נטען במכתב כי התוכנית מסכלת אפשרות לפינוי-בינוי, פרויקטים שבהם הוא תומך משום שיש בהם ראייה תכנונית רחבה.