סגור

בזמן שמרבית שכונת יד אליהו עוברת התחדשות עירונית: שיכון העיתונאים יעבור שימור מחמיר

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב תדון היום בשימור בהגבלות מחמירות של שיכון העיתונאים ביד אליהו, בו גדל יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. מתוך תיק התיעוד: "למבנה חשיבות אורבנית כחלק מזהות המקום, ולשיכון זה טיפולוגיה ייחודית המבדילה אותו משאר השיכונים הצמודים"

בזמן ששיכוני שכונת יד אליהו בתל אביב עוברים תנופת התחדשות עירונית מואצת יש גם יוצא מן הכלל. הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב תדון היום (ב') בהגבלות מחמירות של שיכון העיתונאים ביד אליהו. מדובר בשני מבנים הממוקמים ברחובות יצחק שדה 56 והפלמ"ח 13, ובהם 14 יחידות דיור. המבנים תוכננו עבור אגודת העיתונאים ב-1964 על ידי האדריכלים חתן פרס ישראל אברהם יסקי ואמנון אלכסנדרוני. יאיר לפיד, ראש האופוזיציה, בנם של העיתונאי טומי והסופרת שלומית לפיד גדל בשיכון זה.
על פי תיק התיעוד של המבנה, שהוכן על ידי האדריכלית נילי גל-מסטר, "שיכון העיתונאים נבנה ביד אליהו, והוא אינו השיכון הסקטוריאלי היחידי באזור. המבנה הוא חלק ממספר שיכונים סקטוריאליים אשר היוו נקודת ציון בהיסטוריה המקומית. בין היתר ניתן לציין את שיכון הפועל המזרחי, שיכון נפגעי מלחמת השחרור, שיכון עובדי העירייה ושיכון מפ"ם. שיכון העיתונאים משמש כחלק מעדות להתפתחות השיכונים בתל אביב".
עוד היא מוסיפה כי "למבנה חשיבות אורבנית כחלק מזהות המקום, ולשיכון זה טיפולוגיה ייחודית המבדילה אותו משאר השיכונים הצמודים. השיכון, הכולל שני בנייני מגורים, מהווה דוגמה מייצגת למבנים רבים מהסגנון הברוטליסטי. הבניינים תוכננו על ידי האדריכלים אברהם יסקי ואמנון אלכסנדרוני, ומזכירים מבנה נוסף אשר תכננו ברחוב אנטוקולסקי פינת רמברנדט בתל אביב, מבנה מרשים המייצג את הסגנון הברוטליסטי אשר הוכרז לשימור ברשימת השימור העירונית בתב"ע 2650 ב. סגנון הבנייה הדגיש את הפונקציונליות של כל חלק על ידי הבדלי החומרים ממנו עשוי".
התוכנית שבה ידונו היום נדונה על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של תל אביב בדצמבר 2021. התוכנית מבטיחה את שימור המבנים וקובעת תמריצים לשיקומם, כולל בניית ממ"דים וחניה תת-קרקעית, באמצעות ניוד זכויות. במילים אחרות, מימון השימור ייעשה באמצעות מכירת זכויות הבנייה הלא ממומשות ליזם הבונה באתר אחר.